E-Posta Pazarlama, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

Anneler Günü E-posta Pazarlama Kampanyalarında Kesinlikle İşinize Yarayacak 10 Taktik

anneler-gununde-eposta-pazarlama

Mayıs ayının ikinci Pazar günü yani bu yıl 14 Mayıs günü kutlanacak olan Anneler Günü, dünyada ve Türkiye’de perakende sektörünün en hareketli dönemlerinden biri. Anneler Günü’ne özel e-posta pazarlama kampanyalarında dikkat etmeniz gereken önemli taktikleri derledik.


1- Mutlaka Kampanya Yapın

Giriş bölümünde bahsettiğimiz gibi, perakende sektörünün en hareketli olduğu bu dönemi kampanya yapmadan geçmek, pek yerinde bir hareket olmayabilir. Bu döneme özel kampanyalar yapmayı ihmal etmeyin.


2- Plan Yapın, Son Dakikaya Bırakmayın

Biz Türkler maalesef işlerimizi son ana bırakmayı seviyoruz. Bu durum kampanya planlaması yaparken de başımıza sıklıkla geliyor. Daha verimli ve etkili bir sonuç alabilmek için mutlaka bir planınız, stratejiniz olmalı ve kampanyalarınızı asla son dakikaya bırakmayın.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


3- Müşterinizle Yolculuğa Çıktığınızı Hatırlayın

Yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki, internette alışveriş yapan bir müşteri karar vermek için o markayla en az 4 kez bağ kuruyor. Yani kısacası alışveriş aşamasındaki müşterinizle bir nevi yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu süreçte müşterinizi doğru yönlendirmek ve isteklerine göre hareket edecek şekilde e-postalarla bilgilendirmek, lead nurturing yapmak daha verimli sonuç almanızı sağlayacaktır.


4- Alakasız İçerikler Göndermeyin

Günün anlam ve önemine özel içerikte kampanyalar göndermeye çalışın. Kimsenin annesine, Anneler Günü’nde asla almayacağı ürünleri, e-posta pazarlama kampanyalarınızda önermeyin. Nasılsa kampanya e-postası gönderiyorum diyerek, farklı kampanyaları araya sıkıştırmaya çalışmayın. Aynı e-postaya birden fazla kampanya sıkıştırmak mesaj farkındalığınıza zarar verecektir.


5- Özel Ürünler/Paketler Yaratın

İnsanların en büyük sıkıntılarından biri de hediye seçmektir.  Çok kısa bir döneme denk gelen Anneler Günü’ne özel paketler yaratmak hem hediye seçmekte zorlanan müşterilerinize alternatif yaratmış olur, hem de belki de paketleri stokta fazla olan ürünlerinizle yapıp, stoklarınızı da eritebilirsiniz.


6- Mutlaka Kutlayın

Bazı markaların ve ürünlerin kendi doğası gereği Anneler Günü’ne özel hediye ya da kampanya yaratması imkansızdır. Ancak herkes annesini sever ve bu konuda çok duygusaldır. Ürün ya da hizmet kampanyası yapamasanız dahi, bu duygusal bağı koruyacak şekilde, kutlama mesajı gönderin.


7- Geçmiş Yılları Analiz Edin

Eğer geçmişi olan bir markaysanız ve datalarınızı saklıyorsanız, geçmiş yılları analiz etmek yerinde bir davranış olur. Geçmiş yılları analiz etmek hem tüketici eğilimlerini daha iyi anlamanıza yarayacaktır, hem de Anneler Günü’ne özel segmentasyon ve kişiselleştirme yaparak müşterilerinize yeni dönemde neleri önermeniz gerektiği konusunda daha iyi fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Örneğin geçtiğimiz yıl Anneler Günü’nde katı meyve sıkacağı alan bir müşterinize bu yıl aynı ürünü önermemeniz gerektiğini geçmişi analiz ederek öğrenebilirsiniz.


8- Kişiselleştirmeden Yararlanın

Blogumuzda sürekli e-posta pazarlamada başarılı olmak en önemli unsurlarından birinin de kişiselleştirmeden yararlanmak olduğundan bahsediyoruz. Anneler Günü ile ilgili hediyelerle ilgilenen müşteriye bu döneme özel en çok satın alınan ürünler, müşterinin daha önce incelediği ya da ilgi duyduğu ürünler gibi kişiselleştirme metotlarından yararlanabilirsiniz.


9- Diğer Kanalları da Kullanın

Dijital pazarlama bir süreçtir ve bu süreci verimli değerlendirmek için e-posta önemli bir kanaldır ancak tek başına her zaman yetmeyebilir. SMS, Push Notification ve Facebook reklamlarını da e-posta ile entegre şekilde kullanmanız müşterinizin daha fazla ilgi odağında olmanızı sağlayacaktır.


Bonus: Anneler Günü’ne Özel E-posta Başlık Önerileri

  • Anneler Günü’nü unutmayın!
  • En iyi hediyeler için indirim fırsatları! (yeni ürün) geldi!
  • Anneler Günü’ne özel %50 indirim fırsatları.
  • Anneler Günü’ne özel hediye rehberi!
  • Anneler Günü için ücretsiz kargo. Son (x) gün!
  • (x ürün). Anneler Günü için mükemmel hediye.
  • Annenizi sevindirin – ona (x ürün) alın ve (x TL) indirim kazanın!
  • Anneler Günü’ne özel: (x ürünler) ve daha fazlası.
  • Anneler Günü için en iyi (x) hediye!
İlginizi Çekebilir:
Web-Analizi-18-Detay
Gizlilik Sözleşmenizde Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 8 İpucu
double-opt-in
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Double Opt-In Nasıl Uygulanır?
Önceki yazıyı okuyun:
twitterda-etkili-iletisimin-etkili-yollari
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Twitter’da Etkili İletişim Yapabilmeniz İçin 7 İpucu

Mikroblog servisi Twitter, dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri konumunda. Diğer sitelerden biraz daha farklı bir yapıda olduğu için...

Kapat