E-Posta Pazarlama, Segmentasyon

Babalar Günü e-posta Kampanyası İçin Son Dakika Önerileri

father

Perakende harcamalarının en yoğun olduğu dönemlerden biri olan Babalar Günü geldi. Siz de harcamaların arttığı bu dönemi fırsata çevirmek istiyorsanız, Babalar Günü’ne özel olarak hazırladığımız e-posta kampanya rehberimiz işinize çok yarayacak.

Babalar Günü e-posta kampanyanızı yaparken, unutmamanız gerekenler!

1- Başlıkta “Babalar Günü”ne atıfta bulunun

Hepimizin bildiği gibi bir e-posta kampanyasının başarılı olmasının en önemli parçalarından biri de başlığın çekiciliği. Kabul edelim ki bir çok insan, Babalar Günü’nü unutuyor ya da hediye almayı atlıyor. Başlıkta “Babalar Günü” üzerine bir atıfta bulunmak, doğal olarak hem hatırlatmaya, hem de Babalar Günü kampanyanızın başarısına katkıda bulunacaktır. Ayrıca başlığınızın duygusal bir dilde olması yine kampanyanıza pozitif etki edecektir.

2-İçeriğinize dikkat edin!

Başlıktaki başarınız sayesinde gönderdiğiniz e-postanın açılmasını sağladınız. E-postanın içeriği  de Babalar Günü konseptinden uzak olmamalı. Kampanyanızda önerdiğiniz hediyeler “baba”ya yönelik olmalı. Babalar Günü e-postasında çocuklar ya da annelere yönelik hediye önerilerinden bahsetmeniz pek yararlı olmayacaktır.

3-İndirim ya da avantajdan bahsetmeyi unutmayın

Babalar Günü gibi satışın yoğunlaştığı dönemden siz de payınızı almak istiyorsanız, sunduğunuz avantajları ya da indirimleri öne çıkarın! Hatta mümkünse Babalar Günü’ne özel hediyelerinize yönelik indirim sunun. Eğer indirim sunamıyorsanız, “kargo bedava” gibi avantajlar sunarak, müşterilerinizin dikkatini çekin.  

4-e-posta segmentasyonu yapın

Hediyeler babalar için olsa da hediyeyi satın alanlar doğal olarak baba tarafından satın alınmıyor. Her e-posta kampanyasında olması gerektiği gibi doğru segmentasyon başarının anahtarlarından biri. Segmentasyon yaparken de satın alma gücüne ve satın alanların yaş, cinsiyet gibi genel karakterlerine göre hareket etmeniz önemli. Kimlerin Babalar Günü’nde müşterileriniz olabileceği ile ilgili ipuçlarımız aşağıda 😉

İpucu: Hediye kararı verme süreci biraz uzun olabiliyor. Bu yüzden Babalar Günü kampanyanıza başlamadan önce hediye önerilerinde bulunmak epey işinize yarayacaktır.

Babalar Günü’nde en çok hediye satın alanlar

Yapılan araştırmalara göre Babalar Günü için hediyeleri en çok çocuklar satın alıyor. Çocukları, eşler, torunlar ve düşük de olsa kardeşler takip ediyor. Segmentasyon konusunda da bahsettiğimiz gibi bu grupları hedefleyerek, kampanya hazırlamanız, e-posta geri dönüşlerinize olumlu yansıyacaktır.

Babalar Günü’nde en çok satın alınan ürünler

Kutlama mesajı ya da babayla özel ve kişisel bir hediye(babayla fotoğraf gibi) paylaşımı söz konusu değilse Babalar Günü’nde maddi değeri olan hediyelere yönelme açık şekilde görünüyor. Babalar için yaygın olarak satın alınan hediyeler, genel olarak erkeklere alınan hediyelerden pek farklı değil.

En çok satın alınan hediyeler ise erkek kişisel bakım ürünleri ve ayakkabı, gömlek, çorap, kravat gibi kıyafetler oluyor. Kıyafetleri takip eden en önemli ürün grubu ise telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletler. Dışarıda aileyle özel bir yemek yemek ya da aileyle tatil/uçak bileti de en çok tercih edilen hediyelerden biri. Bu hediyelerin dışında çalışma hayatına yönelik kalem, kitap gibi ürünler de yine en çok tercih edilen hediyeleri oluşturuyor.

Babalar Günü e-postası için başlık önerileri

Bir önceki bölümde başlığın ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Bugüne kadar işe yaradığı kanıtlanmış e-posta başlık önerilerimiz ise şu şekilde:

 • Babalar Günü’nü unutmayın! En iyi hediyeler için indirim fırsatları!
 • (yeni ürün) geldi! Babanız için tükenmeden alın!
 • Babanız için özel bir önerimiz var.
 • Babalar Günü’ne özel %50 indirim fırsatları.
 • Babanıza sevginizi gösterin.
 • Babalar Günü’ne özel hediye rehberi!
 • Babalar Günü için ücretsiz kargo. Son (x) gün!
 • (x ürün). Babalar Günü için mükemmel hediye.
 • Babanızı sevindirin – ona (x ürün) alın ve (x TL) indirim kazanın!
 • Babalar Günü’ne özel: (x ürünler) ve daha fazlası
 • Babalar Günü için en iyi (x) hediye!

İpucu: Kampanyanız için biraz geç kaldıysanız başlıkta, acil durumdan bahsetmek işe yarayabilir. “Son gün” ya da “son saatler” türünde sözcükler geri dönüş oranlarınıza olumlu yansıyacaktır. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi Babalar Günü sıklıkla unutulabiliyor ve yapılan araştırmalara göre satın almaların %20’den fazlası son gün ya da son saatlerde oluyor. En azından bu %20’lik grubu kaçırmayın 😉

Babalar Günü kampanya örnekleri

Müşterilerimizden Babalar Günü kampanyalarında başarılı sonuç alan bazı örnekleri sizinle paylaşmak istedik. Siz de bu kampanyalardan da ilham alarak siz de kendi şirketinize özel Babalar Günü e-posta kampanyası geliştirebilirsiniz.

divarese-babalar-gunu

Divarese

Kıyafet, ayakkabı ve aksesuar perakendecisi Divarese, Türkiye temsilcisi olduğu İngiliz George Hogg markasından özel koleksiyon sunarak, Babalar Günü kampanyası tasarladı.

network-babalar-gunu-kampanyasi

Network

Kıyafet perakendesinde Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan Network, Babalar Günü e-posta kampanyasında, hediye önerileri için genel bir görsel ve web sitesine yönlendirmeyi tercih ederken, kampanyada indirim fırsatını da öne çıkardı.

Babalar Günü kampanyası ve entegre dijital pazarlama çalışmalarınız için euromessage’ın uzman kadrosu, kampanyanızda en iyi sonucu alabilmeniz için her zaman yanınızda.

İlginizi Çekebilir:
E-posta-Pazarlama-ilham-5-icerik-fikri
E-posta Pazarlama İçin İlham Alabileceğiniz 5 İçerik Fikri
nisan-40-onemli-gun
Nisan Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
iStock_000086131565_Large
Üyelerinizi Yaşam Döngülerinin Doğru Aşamasında Yakalayın!

İster 1000 yıl öncesine, ister günümüze bakın, iletişimin kilit noktaları hiç değişmedi: Doğru yer, doğru zaman ve doğru şekil. Bu...

Kapat