E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Yeni Başlayanlar İçin

E-Posta Pazarlamada Başarısız Olmamak İçin Yapmanız Gereken 8 Şey

eposta-pazarlamada-basarisiz-olmamak-icin-yapmaniz-gereken-8-sey

Hepimiz çok sayıda e-posta alıyoruz ve pek çoğuna tıklamadan siliyoruz. Ancak gerçekten ihtiyacımız olan bir e-posta olduğunda muhtemelen ilginizi çekiyor ve içeriğine tıklıyoruz. Bu belki bir konu başlığı, belki bir teklif ya da en doğru anda tamda ihtiyacınız olduğu anda ortaya çıkan belirli bir ürün, servis ya da bilgi olabilir. İyi pazarlamacılar, her e-postayı küçük bir bulmaca olarak görürler; her bir parça, bir sonraki kadar önemlidir ve okuyucuların karşı koyamayacakları bir şey ortaya çıkarmak için zaman ayırırlar. Ölçütler ve veriler e-postalarınızın performansında büyük rol oynamakla birlikte, başarılı ve kazandıran bir e-posta hazırlamak, sandığınız kadar zor bir iş değil. Sadece biraz daha özen ve dikkat göstermeniz yeterli. Başarılı bir e-posta pazarlama yapabilmeniz için ihtiyacınız olan şeyleri inceleyelim.


1- Gönderen İtibarınızı Takip Edin

E-postalarınızın insanların ilgisini çekip çekmediğini bilmenin en iyi yolu, metrikleri(ölçümleri) yakından izlemektir: Açılma oranlarınız nedir? Tıklanma oranlarınızın durumu nasıl? Yığılmalarda insanlar abonelikten çıkıyorlar mı? Spam şikayetinde bulunuyorlar mı? SendGrid’in de altını çizdiği üzere, bunu kredi notunuz olarak düşünün ve düzenli olarak sayıları –tercihen farklı platformlar üzerinden ve çeşitli lokasyonlarda – izleyerek iyileştirmeye çalışın. Ardından, A/B testlerini yapın ve sizi mutlu eden sonuçlara ulaşana kadar test etmeye devam edin.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Uzatmayın

E-posta hazırlamak, herkesin çok iyi biçimde icra edemediği ya da yıllarca uyguladıktan sonra uzmanlaşabildiği bir tür sanattır. Ancak şu da oldukça doğrudur ki en başarılı e-postalar okuyucunun zamanına saygılıdır ve nokta atışı yaparlar. Öyleyse meseleyi anlatacak kadar yeterli ancak muhtemel müşteriyi kaçıracak kadar uzun olmayan bir e-postayı nasıl hazırlayacaksınız? Okuyucular – özellikle bir e-postayı okumak için zaman ayırmışlarsa- aktif dile tepki verirler. Doğru bir içerik olduğunu düşündüğünüz şeye ulaştığınızda, uzunluk için A/B testlerini uygulayın. Ortaya çıkan objektif veriler, uzunlukları da içeren, e-postayla ilgili her şeyde gelecek stratejinizi yönlendirmeye yardımcı olacaktır.


3- Konunun Amaca Uygun Olduğundan Emin Olun

Bu, kitleniz üzerinde iyi bir çalışma yapmanızı gerektirir. Kitleniz kim? Mühendisler mi? Meşgul CEO’lar mı? Yoksa 14-40 yaş arasındaki mükemmel mat ruju arayan kadınlar mı? Örneğin bir kozmetik markasıysanız, ürünlerinin neler yapabileceğini göstermek için güzelce renklendirilmiş hareketli dudak GIF’leri kullanabilirsiniz. E-postanın başlığından itibaren, tüm içeriğindeki dili de yine bu renklilik üzerine kurgulayabilirsiniz

İyi pazarlamacılar kitlesini iyi tanıyan pazarlamacılardır. Konu başlığı da e-posta içeriği de hedeflediğiniz kitlenin personasına(karakteristik özelliklerine) uyarlanmış olmalıdır. Eğer kitleniz yukarıda sözü edilen meşgul CEO’lar ise, LinkedIn’de kullanacağınız mesleki dille hedeflediğiniz noktaya erkenden varın; eğer kitleniz mühendisler ise, ürün veya hizmet özellikleri ile ilgili teknik bilgi bulundurmaktan kaçınmayın.


4- Konu Başlığını Müşteriniz İçin Kişiselleştirin

Yapılan bütün araştırmalardan elde edilen bulgulara göre, konu başlığında müşterinin adını bulunduran postalar, bulundurmayanlara göre daha yüksek tıklanma alıyor. Kişiselleştirilmemiş e-postaların açılma oranları  yüzde 11.4 iken buna kıyasla kişiselleştirilmiş postaların açılma oranları yüzde 17.6yı buluyor. Konu başlığınızı yaratırken hatırlamanız gereken diğer anahtar noktalar:

  • En çok tıklanan e-postalar konu başlığı “Gizli” “E-indirimler” ve “Muhteşem” kelimelerini içerenlerdir. Tekrar hatırlatalım, deneme yapmak akıllıca bir yoldur.
  • Spam olarak işaretlenen e-postaların çoğu konu başlıklarında “Onaylama” “Özellikler” ve “Güncellemeler” kelimelerini içeriyor.
  • İnsanların soru işareti (?) ya da başlık etiketi (#) içeren mailleri açma eğilimleri oldukça düşüktür.

5- Değerli Bir Fırsat Ekleyin

Bir e-postada değerli bir teklif yapmanın pek çok yolu olsa da en iyi yol muhtemel müşterinizi tanımak ve onun satış hattında nerede olduğunu bilmektir. Her e-postada değerli bir teklif sunmak ve bu teklifi e-postada meşgul potansiyel müşterileriniz ve alıcılarınız için net bir şekilde yükselttiğinizde, e-posta abonelerinizle aranızda sadakat inşa edebilirsiniz. Teklifi bulmaları için e-postanın ya da kampanyanın genelinin içinde aratmayın, devir büyük bir hikaye anlatmak devri değil. Hepimizin her gün e-postalara boğulduğu düşünülünce, teklifinizi olabildiğince erken iletmeniz, abonenizi sizinle birlikte kalmaya ikna etmekte size güç sağlayacaktır.


6- Tüm Cihazlarda Çalışır Olmasını Sağlayın

E-postaların yarısından çoğunun mobil cihazlarda açıldığını göz önünde bulundurarak neden e-posta tasarımınızı farklı cihazlara duyarlı hale getirmeyi ilk önceliğiniz yapmayasınız? Ayrıca, e-postalarınızın tabletler, akıllı telefonlar ve masaüstlerinde de çalışmasını istiyorsanız, tüm görüntülerin (fotoğraf ve CTA’lar dahil) akıcı olduğundan ve kodlamanızın mükemmel olduğundan emin olmak istersiniz.


7- Bağlantılarınızı ve Eylem Çağrılarınızı (CTA) İyileştirin

Hiç kimse bir e-postada bağlantı üstüne bağlantı görmek istemez. Anında kapatmayı tercih ederler. Bununla birlikte metin içi bağlantılara ya da grafik eylem çağrılarına (CTA) da boğulmak istemeyiz. Net faydaya sahip doğrudan harekete geçirici çağrıları ekleyerek site trafiğinizi yönlendirebilir veya istenen dönüşümü teşvik edebilirsiniz. Okuyucunun dikkatini yeterince ilgi çekici içerikle üzerinize çekin; onlara karşı koyamayacakları, kolay okunabilir grafik ya da uygun dilde metin içi eylem çağrısı ve fotoğraflar sunmaya çalışın.


8- Analiz Edin, Analiz Edin, Analiz Edin

E-posta anahtar performans göstergelerini (KPI) analiz etmenin pek çok yolu var, bununla birlikte kötü performans gösteren e-postalar için gerçekten bir bahane yok. E-posta performans anahtar göstergelerinizi ayrıca spesifik zaman aralıkları ve kampanyalar için de değerlendirebilirsiniz, böylece genel ilgi, karşılanabilirlik ve bağlantı kayıplar hakkında her şeyi detaylıca öğrenebilirsiniz. Bu ölçümler ve odaklanma ile, kampanyanız ne olursa olsun, e-posta pazarlamada başarısız olmazsınız.

İlginizi Çekebilir:
adwords-negatif-anahtar-kelime
Google Adwords’te Negatif Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?
iStock_000057689944_Large
Hoş geldiniz E-postası için 5 İçerik Fikri
Önceki yazıyı okuyun:
icerik-Pazarlamasinda-Basarisiz-Olmanin-3-Temel-Nedeni
İçerik Pazarlamasında Başarısız Olunmasının 3 Temel Nedeni

Her iş alanında, en güçlü ve etkili olan kişiler fikir ve içerik üretenlerdir. Gazeteler genellikle şehirlerin en yüksek binalarına sahiptirler....

Kapat