E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

E-posta Pazarlamanın 12 Altın Kuralı

e-posta-pazarlama-12-kural

Ne kadar iyi bir e-posta pazarlamacı olursanız olun, e-postanızın bir kişinin gelen kutusuna ulaşmasını önleyebilecek bilmediğiniz bir çok şey olabilir. İzinli pazarlama ile ilgili kanunlar daha sıkı hale geldikçe ve spam filtreleri gittikçe karmaşık bir seviyeye ulaştıkça, e-postanın ilgili kişilere ulaşımını etkileyebilecek her hususu öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Mesajlarınızın başarılı bir şekilde iletilmesini istiyorsanız, e-posta pazarlamasında proaktif olarak uygulayabileceğiniz öncelikli kurallara beraber bakalım. 

 1. Öncelikle müşterilerinizden izin alın. Sadece, sizinle iletişim kurmak için bilgilerini paylaşan kişilere e-posta gönderin.
 2. Bülten üyeliği için kayıt olan müşterilerinizi, çifte kayıt (double opt-in) metodu ile listenize ekleyin. Böylelikle kişiler kendi izinleri olmadan listeye eklenmez ve şirketinizin, gönderen bilgilerinin itibar kaybetmesinin önüne geçersiniz.
 3. Kesinlikle e-posta listesi satın almayın. Satın alınmış listeler, spam olarak algılanacağının yanı sıra, izinli datanızı da kirletecektir. Böylece, zamanla mevcut datanıza da gönderim yapamaz hale gelmeniz kaçınılmaz olacaktır.
 4. Kullandığınız gönderen bilgilerinin tanınır olmasına dikkat edin. İzni A markası ile toplayıp, gönderimi B markası için yaparsanız yine spam olarak algılanırsınız.
 5. E-postalarda anında üyelikten çıkış seçeneğini bülten abonelerine her zaman sunun. Çıkış linkini mümkün olan en görünen alana yerleştirerek, bülten üyeliğini sonlandırmak isteyen kullanıcının spam şikayetinde bulunmasını ve gönderen bilgilerinizin itibar kaybetmesini önleyebilirsiniz.
 6. Datanıza yeni giren müşterilere mutlaka hoşgeldiniz mesajı ya da mesajlar serisi göndererek onları en başından kendinize bağlayın.
 7. Müşterilerinize, hedefe yönelik ve hedef kitleyle alakalı e-postalar ile ilgilerini çekecek içerikler gönderdiğinizden emin olun. Bunu da en iyi müşterilerinizi ayrıştırarak ve ilgi alanlarını öğrenmeye çalışarak yapabilirsiniz.
 8. Mesaj gönderim sıklığınızı kontrol edin. Çok fazla mesaj gönderiyorsanız, gönderimlerinizi azaltarak bülten üyelerinin şikayet oranını düşürebilirsiniz.
 9. E-postalarınızda mesaj konusuna (subject line) önem verin ve içerikle daha ilgili hale getirin. Hatta gönderimden önce bir kaç mesaj konusu opsiyonunu test edin.
 10. Markanıza ait e-postalar uzun süre arka arkaya okunmadığı ve tıklanmadığı zaman bu hareketsizlik marka repütasyonunu olumsuz etkileyeceğinden pasif durumdaki üyelere gönderimi durdurun ve onlar için farklı stratejiler geliştirerek tekrar aktif dataya katılmalarını sağlayın.
 11. Spam filtreleri eskisine göre daha agresif olduğundan bazen kişilerin önem verdiği e-postalar bile spam kutularına düşebiliyor. Bülten abonelerinizden gönderen bilgilerinizi beyaz listeye almalarını talep ederek ulaşım oranlarını arttırabilirsiniz.
 12. Kampanyalarınızı kesinlikle alanında tecrübe sahibi şirketler üzerinden gönderin ki, size spam filtrelerine takılmadan gönderimlerinizi yapabileceğiniz bir ortam yaratıp, gerekli danışmanlığı verebilsinler.
İlginizi Çekebilir:
ulasilabilirlilik-ipucu
E-posta Ulaşılabilirlik Oranınızı Arttırmak İçin 15 İpucu
eposta_listesini_duzenli_tutma
E-posta Listesini Düzenli ve Temiz Tutmanın Yolları
Önceki yazıyı okuyun:
e-posta-adres-toplama-21-yol
E-posta Adresi Toplamanın 21 Yolu

E-posta pazarlama ile ilgilenenlerin üzerinde en çok durduğu konulardan biri de daha fazla insana ulaşabilmek. Daha fazla ulaşabilmenin yolu da...

Kapat