Dijital Pazarlama

E-ticaret Sitelerinin Mutlaka Değerlendirmesi Gereken 5 KPI

ecommerce

E-ticaret siteleri, kendi doğaları gereği veriyi ve bu verilerin çıktısı olan performansı odak noktası olarak görürler ki görmelidirler de. Çünkü bir e-ticaret sitesi, normal bir mağaza gibi müşterilerini, potansiyel müşterilerini, mağazanın önünden geçenleri gibi pek çok detayı somut anlamda bilemez. Geleneksel ticaret için hayati önemdeki bu detayları, e-ticaret siteleri elde ettiği verileri sayesinde anlayabilir, gelişmelere yeni tepkiler üretebilir ve daha önemlisi KPI ortaya koyabilir. E-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken sayısız KPI var. Bunların içerisinde en çok dikkat etmesi gereken başlıca KPI’ları gözden geçirelim. 


1- Avarage Order Value

Sepet ortalaması olarak da çevirebileceğimiz bu metrik, bir e-ticaret sitesinde günlük ya da herhangi bir zaman diliminde oplam hasılatın toplam işlem sayısına bölünmesi ile hesaplanır. E-ticaret siteleri, bu veriyi bularak iki sonuca ulaşmayı hedeflerler. Birincisi genel olarak kişi başına yapılan ortalama harcama verisi üzerinden, geleceğe dair planlar ve öngörüler yapabilmek. İkincisisi ise kampanya, özel ürün grupları, fiyat aşıldığında verilen ekstra indirimler gibi özel dönemde sepet ortalamasının ulaştığı seviyeyi öğrenerek kampanyanın etkisini anlamaya çalışırlar.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Customer Conversion Rate

Mağazalara gelen her müşteri direk satın alma yapmadığı gibi, e-ticaret sitelerine gelen ziyaretçilerin tamamı alışveriş yapmıyor. Gelen ziyaretçi sayısının ne kadarının müşteriye dönüştüğü oranına, customer conversion rate denir. Bu oranlar sektör ürün ve hizmet türüne göre değişiklikler gösterir. Bu oranın sektör ortalamaları ve daha üzerinde olması ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürme işleminde başarılı olduğunuzu gösterir. Aksi halde fiyat rekabeti, sattığınız ürüne olan ilgi, marka bilinirliği ya da web sitenizin kullanışlılığı konusunda iyileştirmeler yapmanız gerektiğini ciddi olarak düşünmeniz gerekir.


3- Sales Per Visitor

E-ticaret sitelerine gelen ziyaretçiler, yaygın olarak birden fazla kez alışveriş yapabilme potansiyeline sahiptir. Ziyaretçinin ya da o web sitesine üye olan kişinin belirli bir tarih aralığında ne kadar alışveriş yaptığını gösteren veri sales per visitor olarak ifade ediliyor. Bu veri sayesinde e-ticaret siteleri sahip oldukları müşterileri segmente edebilir, özel indirim grupları oluşturabilir. Yoğun alışveriş yapanlara puan/hediye, kısıtlı alışveriş yapanlara alışverişe teşvik edici kampanyalar önerebilir.


4- Customer Retention Rate

Yeni müşteriler elde etmek kadar mevcut müşteriyi elde tutmanın da önemi büyüktür. Çoğu zaman yeni müşteri elde etmenin maliyeti mevcut müşteriyi elde tutmak için yapılan çalışmaların maliyetinden daha fazla olduğu görülür. Bu nedenle mevcut müşterilerinizin ne kadarının, ne kadar süre aralıklar ile alışveriş yapmaya devam ettiğini ölçmek gerekir. Customer retention rate denilen bu kavram sayesinde müşteri aidiyeti ve aidiyetin o e-ticaret şirketine oluşturduğu maliyeti ölçümlenir.


5- Bounce Rate

Sadece e-ticaret siteleri  için değil, aynı zamanda tüm web siteleri için kritik öneme sahip olan bounce ile gelen ziyaretçinin web sitesinde yalnızca bir sayfa görüntülemesi ifade edilir. Bounce rate ise sitede bir sayfa görüntüleyip çıkış yapılma oranını gösterir. Bu oranın yüksek olması e-ticaret sitesinin bir şekilde siteye ziyaretçi çekmeyi başarabildiği ancak, gelen müşterilerin web sitesinde olmaktan pek de mutlu olmadığını ve alışverişe yönelmediğini gösterir.

İlginizi Çekebilir:
web-sitenizde-her-ay-kontrol-etmeniz-gereken-10-sey
Web Sitenizde Her Ay Kontrol Etmeniz Gereken 10 Şey
Markalar-icin-instagramda-Pazarlama-ipuclari
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Markalar İçin Instagram’da Pazarlama İpuçları
Önceki yazıyı okuyun:
eposta-gonderim-sikligi
E-posta Pazarlamasında Doğru Gönderim Sıklığını Bulabilmek İçin 5 İpucu

E-posta pazarlama ilgilenenlerin üzerine en çok kafa yorduğu konulardan biri de, müşterilere hangi sıklıkta e-posta iletileri gönderilmesi gerektiğidir. Aslında bu...

Kapat