Dijital Pazarlama

Landing Page Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

landing-page

Bir sitedeki reklam, banner, yönlendirme linki gibi unsurlar sayesine başka bir siteye yönlendirme ile geçiş yapan ziyaretçilerin karşılaştığı ilk sayfaya landing page adı verilir. Türkçe tabiri henüz bulunamamış landing page ile varılması istenen amaç conversion(geri dönüş) yaratmaktır. Her landing page’in kendine özgü conversion’ı olabilir. İletişim formunun doldurulması, satış yapılması gibi durumlar conversion’a örnektir. Başarılı landing page hazırlamak için dikkat etmeniz gerekenleri sizin için derledik.

1- Ziyaretçinizi Tanıyın

Sayfanızı ziyaretçilere göre hazırlayın. Her ziyaretçinin istegi, beklentileri farklıdır. Ziyaretçilerin isteklerini göz önünde bulundurmadan yapılan landing page’lerin sayısı oldukça fazladır. Conversion rate üzerinde önemli etkisi olan landing page’lerin, ziyaretçi özellikleri göz önünde bulundurarak hazırlanması conversion oranlarının artmasını sağlayacaktır.

2- Ziyaretçi Aradığı Sorunun Cevabını Bulmalı

Ziyaretçi, bulunduğu landing page’de  aradığı şeyin olup olmadığını var ise ne gibi fayda sağladını, ürünün veya hizmetin amacına uygun olup olmadığını sorgular. Bu yüzden landing page’de tanıtılan ürün veya hizmetin doğru ziyaretçilere ulaşması conversion’ı arttıran diğer bir etmendir.

3- Görseller

Sayfa içerisinde kullanılan görsellerin tanıtılan ürünle veya hizmetle ilişkili olması sayfanın başarılı olmasını sağlar. Ayrıca görselin reklam ve verilen mesajla da uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda sayfada kullanılan renklerle de müşteriler etkilenebilir. Renklerin bu alandaki başarısı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

4- İçerikle Uygun Mesaj Verin

Ziyaretçi tıklayarak geldiği (reklam vb.) landing page’de reklam içeriğine uygun mesajla karşılaşmak ister. Ayakkabı reklamına tıklayarak sayfaya ulaşan ziyaretçi, doğal olarak ayakkabı ile ilgili mesaj almak ister.

Öneri: Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

5- İlgiyi Dağıtmayın

Sayfanızda sadece vermek istediğiniz mesajı verin. İçeriği basit bir şekilde anlatın. Kafa karıştırıcı kelimeler kullanarak ziyaretçinin sayfadan çıkmasına neden olmayın.

6- Fazla Soru Sormayın

Ziyaretçilerinizi fazla soru sorarak sayfadan çıkmalarına neden olmayın. İletişim formunun doldurulmasını istiyorsanız ziyaretçinin 1-2 dakikada doldurabileceği bir form hazırlayın. Form ne kadar kısa ve net olursa o kadar çok conversion gerçekleşir.

7- Sayfanızı Test Edin

En iyi conversion sağlayacak sayfayı bulmak için A/B veya Multivariate testlerini uygulayın. Sayfanın tasarımı, kullanılan mesaj ve görsel ile ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
9-adimda-SMS-pazarlamasi-Rehberi
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 9 Adımda SMS Pazarlaması Rehberi
Web-sitenizde-trafigi-etkilesimi-artiracak-5-tur-icerik-onerisi
Web Sitenizde Trafiği ve Etkileşimi Artıracak 5 Tür İçerik Önerisi

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
digital_marketing_11_unlu
Dünyanın En Ünlü 11 Dijital Pazarlamacısından İlham Verici Öğütler

Pazarlamanın dinamikleri, yapış tarzları her geçen gün değişiyor. Pazarlamanın dijital ya da geleneksel olması mecra ve davranış açısından büyük farklar içerse...

Kapat