Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Mobil Sitenizin Performansını Arttırmak İçin 5 İpucu

mobil-sitenizin-performansini-artirmak-icin-5-ipucu

Mobilin, dijital pazarlama için ne kadar önemli olduğunu ve olacağını kaç yıldır duyuyoruz bilmiyorum ama mobil gerçekten çok önemli, özellikle e-ticaretle uğraşanlar için. Dünya üzerindeki tüm web sitelerinin toplam trafiğinin en az %50’si mobil cihazlardan kaynaklanmakta. Bunun yanında dünyadaki insan sayısından daha fazla aktif mobil cihaz bulunuyor. Bu verilerden hareketle artık mobil web sitenizin ve sayfalarınızın da en az web siteniz kadar önemli olduğunu hatırlatalım. Peki mobil sitenizi iyileştirmek/geliştirmek için yapmanız gereken temel kurallar ne biliyor musunuz?


1- Önce Mobil Yaklaşımını Benimseyin

Pek çok şirketin kolayına gelen, masaüstü için hazırlanmış web sitesini mobil cihaza uygun şekilde küçültüp onu cep telefonu ekranına sığdırmak ve hali hazırdaki dizayn ve özellikleri de içine koymak oluyor. Ne yazık ki bütün dizayn öğeleri, özellikleri ve içerik düzgün bir akıllı telefon deneyimi yaşatmayabilir, zaten normal bir web sitesinde sunduğunuz her şey de mobil siteniz için gerekli olmayabilir. Mobil anlayışı merkeze alan tasarımlar mobil cihazlarda daha verimli çalışır ve içeriğin daha canlı olmasını sağlar. Üstelik çok daha fonksiyoneldir.


İpucu: Önce mobil anlayışı benimseyin demek herşeyden önce mobil sayfanızı yapın demek değildir. Sadece mobil için yaptığınız sayfanın gerçekten mobil cihazlardaki olumlu deneyim için olmasıdır.


2- Üyelik Sisteminizi Geliştirin

Yeni üye kazanmak doğal olarak pek çok şirket için hayati öneme sahiptir. Üyelik kazanabilmek için her türlü dijital ortamda en yaygın kullanılan yöntem, üyelik formları yaratmaktır. Bazı formlar tek satırlık e-posta aboneliğidir, bazılarının karmaşık kayıt sistemleri vardır. Formları tasarlarken bir çok noktayı aklınızda bulundurun. Mesala alanların üzerine markanızı koyun ama alanların içinde logo bulundurmayın ya da e-posta ve şifre satırlarında mobilde otomatik özellik olan ilk harfin büyük yazılması gerektiği seçeneğini kaldırın.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


3- Arama Motorlarını Gözardı Etmeyin!

Toplam trafiğinizin en az %50’si mobil sitelerden geldiğinden bahsetmiştik. Mobil cihazlarla yapılan aramalar ise 2015 yılında masaüstü cihazlarda yapılan aramaları geride bıraktı ve artarak devam ediyor. Arama motoru denince aklımıza tartışmasız Google geliyor ve Google, mobil sitelerle ilgili teknik yönergeleri sürekli güncelliyor. Bu yönergelerden ne olursa olsun sapmayın. Ayrıca Google açıkladığı sistem bilgilendirmelerinde, yanlış yönlendirmeleri ve akıllı telefonlara özgü hataları paylaşır. Bu hataları da optimize ederek minimuma indirmeye çalışın.


4- İçerik ve Bağlamı Anlayın, Ölçümleyin

Mobil siteniz, masa üstü web sitenizin içerik anlamında birebir kopyası olmak zorunda mı? Kesinlikle hayır! Mobildeki davranışlarımızla, masaüstündeki davranışlarımız birebir aynı değil. Kullanıcılarınızın mobil davranışlarını anlayıp analiz ederek daha kullanıcı odaklı bir mobil site yaratmanız mümkün. Analizler, size nasıl bir sayfa navigasyon sistemi yapmanıza, hangi resimlerin kırpılması ve kaldırılması gerektiğini tespit etmeye, hangi ürünlerin pazarlanmasının anasayfada yapılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Mesala mobil ziyaretçilerinize uygulama benzeri sayfalarla hizmet etmeyi seçebilirsiniz. Böylece kullanıcılar, multimedya içeriklerden, lokasyon bazlı servislerden ve diğer uygulama benzeri özelliklerden faydalanabilirler.


İpucu: Her içeriği birebir eklemenize gerek olmaması, mobil sitenizi eksik bilgiyle hazırlamanız anlamına gelmez. Sadece daha özet içerik sunmanız ya da ön plana çıkarmak isteyeceğiniz şeyleri daha fazla öne çıkarmanızdan bahsediyoruz. Yapılan araştırmalar mobil cihazlarla masaüstü bilgisayarlar arasında geçişkenliğin sıklıkla yaşandığını gösteriyor. Mobil içeriklerde de bu akışkanlığı korumayı da ihmal etmeyin.


5- Hızlı Açılsın!

Hız, tüm teknoloji hizmet ve ürünlerinde olduğu gibi mobil cihazlarda hizmet kullanımında belirleyici öğelerden biridir. Kullanıcılar, mobil cihazları kullanırken genellikle hareket halindedir ve mobil kullanıcılar hızlı çözümler beklentisi içindedir. Mobile özel sayfanız da hafif yüklü olmalı ki çabuk açılsın;) Hız aynı zamanda Google’da üst sıralarda yer alabilmeniz için de temel faktörlerden biri. Hızlı açılan bir mobil siteniz olmadığı takdirde, büyük bir ihtimalle hedef anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmanız da pek mümkün görünmüyor.


İpucu: Mobil sayfanızın hızlı açılabilmesi için fotoğrafları küçültün ve optimize edin, gereksiz scriptleri de azaltın.

İlginizi Çekebilir:
8-eposta-pazarlama-istatistigi
Mutlaka Öğrenmeniz Gereken 8 E-posta Pazarlama İstatistiği
e-posta pazarlama rehberi
[ÖZEL REHBER] Yeni Başlayanlar İçin 5 Adımda E-Posta Pazarlama
Önceki yazıyı okuyun:
eposta-tasarim
E-posta Tasarımında Kesinlikle İşinize Yarayacak 8 Temel İpucu

E-posta pazarlamanın dijital pazarlama kanalları arasında en etkili yöntem olduğundan defalarca bahsetmiştik. Elbette en etkili yöntem olması sadece e-posta gönderip,...

Kapat