E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Müşteri Destek Merkezimize En Çok Gelen 9 Soru

euromessage müşteri destek merkezine(Hotline) her gün onlarca soru ve sorun geliyor. Çalışma arkadaşlarımız büyük bir çaba ve özveriyle gelen soru ve taleplere yanıt verip, hızla çözüme kavuşmasını sağlıyor. Bazı soru(n)ların yanıtlarını belki siz de merak edebilirsiniz diye blogumuzda da destek merkezimize en çok gelen soruları derleyip, sizler için yanıtladık.

1- Toplu e-posta gönderimlerde ekli gönderim yapılabilmekte midir?

Şahsi yazışma e-postalarından farklı olarak toplu e-posta gönderimlerinde ekli gönderim yapmak, direkt olarak filtrelenmenize ve e-posta servis sağlayıcı tarafınca spam olarak algılanmasına sebebiyet vereceğinden sistem üzerinden ekli dosya gönderimi yapılamamaktadır.

2- Tekil okuma ve toplam okuma arasındaki fark nedir?

Sistemimizde ölçüm ve analiz bölümünde yer alan tekil okuma, farklı kişiler tarafından tek okumayı, toplam okuma ise aynı kişinin e-postayı birden fazla kez okuması ya da gelen e-postayı başkasına yönlendirmesi ile başka kullanıcılardan alınan okumaları saymaktadır. Tekil tıklama da e-postanın iletildiği kişinin e-posta içeriğindeki linkleri ilk tıklamasını, toplam tıklama ise aynı kişinin linke birden fazla tıklamasını kapsar.

3- Soft Bounce ile Hard Bounce arasındaki fark nedir?

Hard Bounce: Genel tanım olarak e-posta hesabı geçerli değil ya da hesap kapanmış anlamına gelir. İşten ayrılma veya public domainlerde e-posta adresinin uzun süre kullanılmaması durumlarında hesabın kapatılması ile gerçekleşen durumdur. Geçersiz adreslere gönderim e-posta repütasyonuna zarar verdiğinden sistemimiz gönderim sonrası bu adresleri pasife alarak bir daha gönderim yapılmasına izin vermez.

Soft Bounce: E-posta hesabı dolu ya da sistem yöneticisi tarafından bu adrese mesaj gönderimi engellenmiş durumda anlamına gelir. Bu durumda sistemimiz gönderilen kişiyi pasif duruma çekmez ancak bunların listesini de sizinle paylaşır. 

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

4- Spam Trap nedir?

Uzun süre kullanılmayan e-posta adresleri ISP’ler tarafından belli aralıklarla aktif edilir ve göndericilerin aktif dataya mı gönderim yaptığı kontrol edilir. Bu adreslere spam trap adresler denir ve gönderim datası içinde bu adreslerin bulunması, o şirketin e-posta repütasyonunu olumsuz etkiler.

5- Gönderimlerin hepsinin tüm dataya yapılması uygun mudur?

Datanızı ilgi alanlarına ya da alışkanlık veya tepkilerine göre segmentlerine ayırarak segmente gönderim tavsiye edilen yöntemdir. Blogumuzda da segmentasyonla ilgili bahsettiğimiz yazılarda da okuyacağınız üzere, ilgili kişiye, ilgili içerik her zaman hem itibarınızı artıracak hem de alıcıların bir sonraki e-postanızı daha dikkatle okumasını sağlayacaktır.

6- Gönderilen e-postanın hangi kullanıcılarda spam klasörüne düştüğü bilgisine erişebilir miyiz?

Gönderilen e-postanın kimlerde posta kutusuna, kimlerde spam klasörüne düştüğü bilgisi son kullanıcının bilgisi dahilindedir. Bu bilgiye herhangi bir e-posta pazarlama aracı erişememektedir.

7- Toplu e-posta gönderimlerde üyelikten çıkış linki kullanmak zorunlu mudur?

Toplu e-posta gönderimlerinde üyelikten çıkış linkinin kullanımı yasal olarak zorunludur. Bununla birlikte bu linkin görünür olması tavsiye edilir. Aksi takdirde üyelikten ayrılmak isteyen kullanıcılar spam klik yoluna gidecektir.

8- E-bülten kayıt formlarında üyenin e-posta almak istediği konusunda teyidi alınmalı mıdır?

Kayıt formunda üyenin, sizden tanıtım e-postası almak istediğini belirten bir check box bulunmalı ve bu check box mutlaka üye tarafından işaretlenmelidir. Bu hem yasal zorunluluktur, hem de aksi durumda, sizden e-posta almak istemeyen kullanıcılara gönderdiğiniz e-postalar negatif algıya yol açacaktır.

9- Mevcut markamızdan e-posta almayı kabul etmiş datamızı, yeni kurulan markamız için de kullanabilir miyiz?

E-posta gönderimi yapılacak datanın gönderim yapılan gönderen ad ve adresten mail almayı kabul etmiş olması gerekmektedir. Bu hem yasal olarak zorunludur, hem de izinli e-posta pazarlama kuralları gereğince hassas bir konudur. Aksi bir aksiyonda hem yasal süreç başlayabilecek hem de izinsiz gönderim 8. sorunun da son bölümünde yanıtladığımız gibi negatif algı yaratacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Web Sitenizde Trafiği ve Etkileşimi Artıracak 5 Tür İçerik Önerisi
Babalar Günü Dijital Pazarlama Kampanyanız için 8 Öneri