Omnichannel Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama Otomasyonunun Şirketlere Sağladığı 3 Fayda

automation

İnternetin hayatımıza girmesinden sonra pazarlama dünyasının bilinen bütün yöntemleri -özellikle son 10 yılda oldukça belirgin şekilde değişti. Çağımızdaki potansiyel müşterilerin ve tüketicilerin çoğu zaten hali hazırda teknoloji ile iç içe ve bu kişiler internet üzerinden sağlanan bilgilere güvenerek alışverişlerini ya da alışveriş yapmak istedikleri her şeyi online olarak takip ediyorlar ya da harcamalarını bu şekilde yönlendiriyorlar. Bu sebeple şirketlerin hitap ettikleri pazarda tutunabilmeleri ve bugünkü iş çevresinde etkin bir şekilde satışlarını arttırabilmeleri için dijital pazarlama tekniklerini kullanmaya zorunlu hale geldi. İnternet erişiminin yaygın olduğu bu çağda, birçok şirket teknoloji kullanımıyla birlikte pazarlama otomasyonları da hızla hayatımıza girmeye başladı. Pazarlama otomasyonları şirketlerin potansiyel ya da eski müşterileriyle ilişki kurmaya en yakın olduğu alanlardan biri haline geldi.


Pazarlama Otomasyonu Gerçekte Ne Anlama Gelir?

Kabul etmek gerekiyor ki halen birçok pazarlamacı, pazarlama otomasyonunun gerçekten ne anlama geldiğini ve onun satış ve pazarlama alanında ne kadar çok fırsata yol açtığını anlamakta zorlanıyor. Pazarlamacıların çoğu, pazarlama otomasyonunun pazarlama kurallarına ne kadar çok etki ettiğini ve şirketlerin satış rakamlarını arttıracak önemli bir etken olduğunu fark etmekte güçlük çekiyor. Pazarlama otomasyonu, operasyonel verimliliği, satış ve karlılığı arttırmak için şirketlerin modernize edilmesini ve pazarlama görevlerinin ölçülmesini sağlayan bir yazılımdır. Pazarlama otomasyonlarının şirketlere sağladığı temel faydaları sizin için özetledik.


Öneri: Pazarlama otomasyonuyla ilgili diğer yazılarımız.


Doğrudan Pazarlama

Pazarlama otomasyonu kullanımı şirketlerin potansiyel müşterilerini oluşturmasını ve bu müşterilere şirketin web sitesini ziyaretler sonucunda topladığı verilere dayanarak hedef e-postalar ya da mesajlar göndermesini sağlar. Otomasyon sayesinde şirketler hedef kitlelerini ya da potansiyel müşterilerini yaş, davranışsal veya demografik özelliklere göre segmente edebilir ve bu şekilde iletişim kurabilir. Örneğin, birçok şirket potansiyel müşterilerine kendi ürünleri denemesi için belirli bir zaman diliminde demo ya da tam sürüm kullanım imkanı sağlar. Tüketici bir kez o ürünü kullanmaya başladığı zaman, kullanım sıklığı ve detayına göre otomatize edilmiş bir kullanım e-postası alır ve o ürünün farklı özelliklerini denemesi için teşvik edilir. Deneme süresi bittikten sonra, tüketici artık ürünün faydalarını bildiği için satın almama olasılığı, alma olasılığına göre daha düşük hale gelir.


Müşterilerle Daha İyi İletişim

Pazarlama otomasyonu kullanımı, sizin müşterilerinizle daha iyi iletişim ve etkileşime geçmenizi sağlayarak şirketinizin olumlu geri dönüşler almasında etkili olur. Otomasyonlar, web sitenizi ziyaret eden müşterileri kaybetmemeniz ya da potansiyel müşterilere gerekli bilgileri vererek onlarla ilgilendiğinizi göstermenin önemli araçlarından biridir.


Zamanı Verimli Kullanmaya Yardımcı Olur

Pazarlama otomasyonu sistemleri genellikle otomatik pilot ile çalışır. Bu özellikle pazarlama yöneticilerinin pazarlama stratejilerini, sistem tarafından otomatik bir şekilde belirlenen tarih ve zaman diliminde gönderilen içeriklere göre belirlemesini sağlar. Böylece tekrarlanan görevlerdeki zaman kaybını azaltarak, iş yönetiminde daha verimli ve yaratıcı olunmasını sağlar ve gelir-satış oranlarını arttırmak için yeni iş alanlarına odaklanmayı arttırır.

euro.message dijital pazarlama platformu şirketlerin daha aktif ve verimli pazarlama otomasyon programları yapabilmesi için her gün yeni geliştirmeler yaparken, yaratıcı çözümler üreterek beraber çalıştığı şirketlere katma değer sağlamaya devam ediyor. Siz de daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

İlginizi Çekebilir:
web-analiz
E-posta Listenizi Segmente Edebilmeniz İçin 5 Kolay İpucu
6-adim-25-Soruda-Eposta-pazarlama-stratejinizi-gozden-gecirmenin-ipuclari
6 Adım ve 25 Soruda E-posta Pazarlama Stratejinizi Gözden Geçirmenin İpuçları
Önceki yazıyı okuyun:
email-video
E-posta Pazarlamasında Video Nasıl Kullanılır?

Dünya üzerindeki internet trafiğinin yarıdan fazlasını video içerikleri oluşturuyor. Özellikle Youtube ve Facebook'un videoya yaptığı yatırımlar, internet bağlantı teknolojilerinin gelişimi...

Kapat