Dijital Pazarlama

Web Sitenizin Bounce Rate’inin Yüksek Olmasının 8 Nedeni

bounce-rate

Google Analytics tarafından tanımlanan Bounce Rate, Türkçe’ye “Hemen Çıkma Oranı” olarak çevirilse de tam olarak anlatılmak istenen şeyi ifade edemiyor (editörün notu: teknik tabirlerin bazıları maalesef doğrudan Türkçe’ye çevirelemediği için Bounce Rate olarak devam edeceğiz). Bounce Rate, web sitesine herhangi bir şekilde gelen kullanıcıların yalnızca geldikleri sayfada dolaşıp, o web sitesine ait başka sayfaları gezmeden web sitesini terk etmesi olarak açıklanabilir. Bounce Rate’in yüksek olmasının pek çok anlamı vardır ancak en önemli anlamı, o web sitesinin kullanıcılar nezdinde yeterince ilgi çekmediğidir. Bounce Rate’in yüksek olmasının nedenlerini pazarlama/satış ve teknik nedenler olarak iki ana gruba ayırmamız mümkün. 


Bounce Rate’i Etkileyen Pazarlama ve Satış Faktörleri

1- Sayfanın Amacı

Bazı web sitelerinin kendi doğası, o web sitesinde yalnızca 1 sayfa dolaşıp çıkmanıza neden olur. Örneğin bulunduğunuz noktadaki otobüs hat saatlerine bakmak için girdiğiniz İETT’nin web sitesinde, saatleri gördükten sonra çıkmanız doğaldır. Başka hatların bulunduğu sayfalara normalde ziyaret etmeniz beklenmez. Yani her web sitesinin farklı amaçları vardır ve bu amaç, kendi doğasından ötürü kullanıcının tek sayfa gezip çıkmasına neden olur.

2- Doğru Eşlenmeyen Adwords Reklamları

Google Adwords’te aranan sözcükle, alakası olmayan ya da doğrudan o web sitesinin ana sayfasına yönlendiren reklamlar kullanıcının aradığını bulamamasına ve kötü deneyim yaşayıp, hemen çıkmasına neden olur. Örneğin “kırmızı x marka ayakkabı” sözcüğüne reklam verip, ayakkabılar ya da ana sayfaya link verirseniz, kullanıcı detaylara çok fazla bakmadan çıkmaya yönelecektir.

3- Hedef Grup Hataları

Dijital reklamlar sadece Adwords’ten ibaret değil. Display reklamları da maalesef yanlış veya alakasız gruplara yapan çok marka oluyor. Bu da doğal olarak Bounce Rate’in yükselmesine neden oluyor. Örneğin kadınlara yönelik kozmetik ürünleri reklamını, genellikle erkeklerin okuduğunu düşündüğümüz spor/bahis sitelerine verdiğiniz takdirde oradan gelen trafikte ciddi Bounce Rate görmeniz muhtemeldir.

4- E-posta Pazarlamada Yapılan Eksikler

E-posta pazarlama tartışmasız en etkili dijital pazarlama yöntemi ancak. E-posta pazarlamadan verim alabilmeniz için dikkatli olmanız gereken çok faktör var. Reklamların doğru linke yönlendirilmemesinde olduğu gibi, e-postada da doğru linke gitmeyen linkler, doğru hedefleme ve kişiselleştirilme yapılmadığında ilgisiz içerikli e-postalar, spam yapılması gibi pek çok faktör e-posta pazarlamadan gelen trafiğin Bounce Rate yaratmasına neden olacaktır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Bounce Rate’i Etkileyen Teknik Faktörler

1- Web Sitesinin Tasarımı

Kullanıcıyı reklam, e-posta, sosyal medya ya da herhangi bir yöntemle web sitesine getirebilirsiniz. Ancak web sitesinin tasarımı yeterince iyi değilse ya da tasarım/navigasyon kullanıcıyı başka sayfaları dolaşmaya yöneltmiyorsa kullanıcı büyük ihtimalle geldiği sayfadan sonra başka sayfaları dolaşmadan sitenizden çıkacaktır ve doğal olarak Bounce Rate yükselecektir.

2- Kalitesiz İçerik

Tasarım kadar önemli faktörlerden biri de içerik. Kendinizi kullanıcının yerine koyun. Bir web sitesine girdiniz, sizi az ya da hiç bir şekilde bilgilendirmeyen içeriklerle dolu web sitesinin diğer sayfalarını da merak edip, gezer miydiniz? O halde web sitenizin alt sayfalarında kendi bağlamınıza uygun, kaliteli, katma değerli içerikler sunmaya özen göstermezseniz Bounce Rate’iniz yüksek olacaktır.

3- Web Sitesi Hızı

Yapılan tüm araştırmalar kullanıcıların bir web sitesinden en önemli beklentilerinden birinin hızlı açılması olduğunu ortaya koyuyor. Eğer web siteniz hızlı açılmıyor ya da alt sayfalara hızlıca yönlendirmiyorsa- ki bunun server ya da yazılımınıza dayalı pek çok sebebi olabilir, kullanıcılar sıkılıp web sitenizden ayrılacaktır. Bu yüzden web sitenizin hızı üzerine özel çaba göstermeniz gerekiyor.

4- Web Sayfasında Bulunan Dış Bağlantılar

Web sitenizde iç bağlantılar olabileceği gibi doğal olarak dış bağlantılar da olabilir. Bu bağlantılar doğrudan link önerisi olabileceği gibi reklam da olabilir. Eğer bu bağlantılar çoksa ya da tıklandığında yeni sekmede açılmıyorsa, bir şekilde kendi web sitenize getirdiğiniz kullanıcı, sizin sitenizde dolaşmaya başlamadan başka bir siteye yönelmiş olacaktır. Kısacası web sitenizde dış bağlantılarınızı çok kullanmamaya, kullanmak zorundaysanız da mümkünse yeni sekme olarak açılmasına özen göstermezseniz Bounce Rate’iniz yükselecektir.

İlginizi Çekebilir:
anahtarkelime
Etkili Anahtar Kelime Araştırması Yapmak İçin 6 İpucu
Happy girl with shopping bags texting on smartphone
8 Maddede Mobil E-posta Pazarlama
Önceki yazıyı okuyun:
icerik-ilgi-ceken
İçerik Pazarlamasında İlgi Çeken İçerik Üretmek İçin 4 İpucu

İçerik pazarlamasıyla ilgilenen pek çok insanın en önemli derdi metinleri yazmak değil. İnanın yazmak işin en kolay tarafı. Zor olan...

Kapat