E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-Posta Pazarlamadan Daha Fazla Verim Alabilmek İçin Denetlemeniz Gereken 8 Detay

E-Posta-Verim-Detay

E-posta pazarlama yaparken, kampanyanızın ölçümlerinizi incelemek ve e-posta veritabanınızı segmentlere ayırmak konusunda çalışmalar yapmanızın yanında, e-postalarınızın genel görünümünü de sık aralıklarla kontrol etmeniz gerekir. Ölçümlerinizi, genel program yaklaşımınızı ve stratejinizi tepeden tırnağa gözden geçirmek, boşluklarınızı belirlemenizde ve gelişme sağlamanızda size yardımcı olur. Bu nedenle, hangi alanlarda başarılı olduğunuzu ya da olmadığınızı yılda en az bir kez ki mümkünse sık aralıklarla denetlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu denetimin zamanınızın büyük bir bölümünü almadan, neyi denetleyeceğinize karar vermek için aşağıdaki unsurlar doğrultusunda hareket edebilirsiniz.


1- Kullanılabilirlik

E-posta pazarlama mesajlarında kullanılabilirlik etkisi, genelde gözden kaçırılan bir husustur. E-postalarınızı bir kullanıcı bakış açısıyla gözden geçirerek, hangi noktaların işlevsellik açısından işe yarayıp yaramadığını ölçebilirsiniz. Kendinizi alıcıların yerine koyun ve mesajlarınızı onların gözüyle inceleyin. Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • Mesajlarım kullanıcıları doğru yerlere yönlendirebiliyor mu?
 • Mesajlarım onları harekete geçirebilecek güçte mi?
 • Mesajlarımın içinde okuyucuların dikkatini dağıtacak yoğun bir içerik var mı?
 • Mesajlarımda çok fazla görsel var mı? (Bazı e-posta sunucularının görselleri açmadığını hatırlayın)
 • Konu satırımda her e-postanın amacını düzgün bir şekilde vurgulayabiliyor muyum?
 • Her şeyi e-postaya uyarlamayı başarabiliyor muyum? Okuyucuları firmamın web sitesine yönlendiren bir link var mı?
 • İçeriğim abonelerle alakalı mı(onları segmentlere ayırıyor muyum)?

2- Antispam ve Genel Yasal Şartlara Uyum Sağlama

Kurumlar hukuki yükümlülüklerine ve antispam şartlarına uymak çok kolaydır ama yasaların belli aralıklarla değiştiği düşünülürse, e-posta programınızın bu kurallara uyumlu olup olmadığını sürekli gözden geçirmeniz gerekir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


3- Gizlilik politikası

Gizlilik politikası pek eğlenceli bir konu olmasa da, e-posta pazarlamanın sınırlarının dışına taşabilecek bir güce sahiptir. Antispam şartları gibi gizlilikle ilgili konular da bazen hukuki değişikliklere uğrayabiliyor. Bu nedenle, yıl boyunca belli aralıklarla gizlilik politikanızın hukuki uygunluğunu kontrol etmeniz gerekir. Gizlilik politikanızın aşağıdaki kriterleri karşıladığından mutlaka emin olun.

 • Müşterilerinizin kişisel bilgilerini hangi amaçlarla kullanacağınızı düzgün bir şekilde açıklamalı.
 • KVKK ve GDPR gibi sasalara uyumlu olmalı
 • Gizlilik politikası konusundaki sorular ve şikayetler için kullanıcılara bir iletişim yolu önermeli.
 • Müşterilerinizi okuduklarında şüpheye düşürmemeli.

4- Kampanya İçeriği

E-posta pazarlamacılar genelde markanın stratejik hedefleriyle sinerji oluşturmayan veya düşük performans üreten bir e-postayı nasıl eleyebilecekleri/düzenleyebilecekleri gibi konulara çok özen göstermez. Bazense yapılan kampanyalar artık mesaj sıradanlığı içindedir ve güncelleme istiyordur. Kısacası yeni e-bültenler, promosyonlar ve farklı e-posta kampanyaları hazırlamanın belki de sizin için zamanı gelmiştir. Sıradanlığa ve tekrara düşmemek için


İpucu: Eğer belirli bir e-postanın aboneleriniz için değerli olup olmadığı konusunda kaygılarınız varsa, onlara ne düşündüklerini sorun. Alıcılarınıza bu gibi konuları kapsayan anketler göndermek, size neleri eksik yaptığınızı, neleri korumanız ve eklemeniz gerektiği konusunda yardımcı olabilir.


5- Yaratıcılık

E-postalarınız abonelerinizin bilgisayarında ya da mobil cihazlarında nasıl görünüyor? E-posta tasarımlarınızın çekici olması için bu konu üzerinde zaman harcadığınız, önemsediğiniz belli oluyor mu? Bir e-posta tasarımının belirli bir albeniye sahip olması yeterli değildir. Aşağıdaki ana kriterler doğrultusunda yaratıcılığınızı denetleyerek, sadece e-postanızın güzel görünmesini değil, başarınızın artmasını da sağlayabilirsiniz.

 • Müşterilerinizi harekete geçirmek için önerdiğiniz teklif, ön izleme penceresinde görünüyor mu?
 • Görseller ve yazılar arasında, yoğunluk açısından büyük bir fark var mı? Başka bir deyişle e-postanızda gerektiğinden fazla görsel var mı ya da e-postanız görsel etki açısından çekicilikten yoksun mu?
 • Markanızı devamlı olarak hakkıyla kullanıyor musunuz? Logonuzu gösteriyor musunuz?
 • Elinizde şirket içinde e-posta gönderen kişilerin kurumsal imajınıza sadık kaldıklarından emin olmanızı sağlayacak kadar çok sayıda e-posta şablonu var mı?

6- Offline & Online Entegrasyonu

Eğer e-posta pazarlama ekibiniz, geleneksel pazarlama ekibinizle yakın bir ilişki içerisinde değilse, gitmeniz gereken çok yol var demektir. E-posta çalışmalarınızın, tüm marka ve pazarlama programınızla uyumlu olduğundan emin olmak çok önemlidir ve bu konunun gözden kaçırılmaması gerekir. E-posta var olan ve potansiyel müşterilerinizin markanızla ilişki kurmasını sağlayan araçlardan bir tanesidir. Bu uyumluluğu korumak için e-postayı büyük resmin bir parçası olarak değerlendirin ve offline ekiplerinizle entegrasyon için sürekli aşama kaydetmeye gayret edin.


7- Test Edin, Karşılaştırın

Neden kampanyanızı ve onun çok sayıdaki bileşenini, ana listenize göndermeden önce küçük test gruplarında test etmeyesiniz ki? Yeni fikirlere ek kaynaklar aktarmadan önce, yaratıcı ‘konu’ satırlarını analiz etmenin yanı sıra e-posta konseptinizi test etmek de kullanıcılardan geri besleme ve veri almak açısından iyi bir yoldur.


8- Deneyim Denetimi

E-postayı cazip kılan ana nedenlerden biri de, onun tutarlı ve hedefe yönelik mesajlar göndermenize izin vermesidir. Kullanıcı deneyimine uygunluk çizgisini tutturduğunuzdan emin olmak için ölçümlerinizi tekrar gözden geçirin. Alıcılar sizin mesajlarınıza tepki(e-postaya açma, web sitesine yönelme, satın alma vb) veriyor mu? Peki, onları beklediğiniz şekilde harekete geçirebiliyor musunuz? İlgi alanları doğrultusunda içerikler oluşturabilmek için onlara tercihler ve öncelikler sunuyor musunuz? Bu unsurları düzenli olarak denetlemenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir:
keepcalmyeni
İzinli E-posta Pazarlama için Uygulamalı Yöntemler
SEO-Basarisini-Kontrol-Etmek
SEO Çalışmalarınızın Başarısını Kontrol Etmek İçin Sormanız Gereken 25 Temel Soru
Önceki yazıyı okuyun:
mobil-sitenizin-performansini-artirmak-icin-5-ipucu
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Mobil Sitenizin Performansını Arttırmak İçin 5 İpucu

Mobilin, dijital pazarlama için ne kadar önemli olduğunu ve olacağını kaç yıldır duyuyoruz bilmiyorum ama mobil gerçekten çok önemli, özellikle...

Kapat