E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-postalarınızın İçeriğinde Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu

2

E-posta gelen kutularında ve internet üzerinde rekabetin hatırı sayılır boyutlara ulaştığı düşünülürse, alıcıların dikkatini çekmek için sınırlı sayıda fırsata sahip olduğunuz bir gerçek. Dijital pazarlamacıların en çok araştırdığı konulardan biri de gönderdikleri kampanya e-postalarının uzunluğu ya da e-posta içeriklerinin ne kadar yoğun olduğu konusudur. E-posta mesajınızın başarılı olmasında, müşteriyi harekete geçmeye teşvik eden bir içerik ve e-postanın uzunluğu önemli rol oynar.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Alıcılara kampanya içeriğinde çok fazla bilgi vermek, geri tepebilir. Metin çok uzun olduğu zaman alıcılar mesajın içinde kaybolabilir ve e-postanın ana amacını anlayamamış olabilir. Ayrıca alıcıları harekete geçirecek satın alma/kayıt linki derine gömülü olduğu zaman potansiyel müşterilerin linki görme/bulma olasılığı zayıflar. E-postanın basit tutulması, amacının açık bir şekilde vurgulanması, çok sayıda harekete geçirmeyi teşvik eden link içermesi ve en önemlisi de herkes için anlam taşıyacak şekilde gruplandırma yapılarak gönderilmesi, satış ve gelirleri artırmasına yardımcı olur. İşte bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç püf noktası.

  1. E-postalarınızın içeriği net mesaj ile kurgulu olmalıdır. Yani okula dönüş ile ilgili bir kampanya yapıyorsanız içeriği sadece okula dönüş olmalı.
  2. Amacınıza ulaşmak istiyorsanız mesajınızın hedefe yönelik olmasına özen gösterin. Yani kişiselleştirme ve segmentasyondan yararlanmayı ihmal etmeyin.
  3. Eğer e-postada yoğun bir içeriğiniz varsa, onu web sitenize taşıyın ve alıcılarınızın ona ulaşabilmesi için e-postaya bir link koyun.
  4. Genelde standart olarak kullanılan “Buraya tıklayın” tarzında bir cümle kurmaktansa, alıcılarınızı harekete geçmeye daha çok teşvik edecek yaratıcı bir cümle kurun. Örneğin tatil kampanyası yapıyorsanız, “Yılbaşı eğlencenizi burada geçirin” gibi bir cümle çok daha davetkar görünecektir.
  5. İç hedeflerinizi iyi belirleyin. Örneğin eğer gelirinizi artırmak istiyorsanız, hangi linkin öne çıkması gerektiğini iyi belirleyin ve öncelikli yerleşimi bu kriter doğrultusunda yapın.
  6. E-postanın alıcıları hemen harekete geçirecek basitlikte bir tasarımının olmasına dikkat edin.
  7. Eğer alıcılarınız sadece ön izleme penceresinden e-postanıza bakacak olurlarsa, harekete geçirici linkleri görebileceklerinden emin olun.
  8. Göndermeyi planladığınız e-postayı göndermeden önce potansiyel alıcılara benzeyen kişilere göstererek onların fikirlerini ya da e-postanın onlarda yarattığı intibayı öğrenmeye çalışın. Unutmayın önemli olan sizin beğenmeniz değil, gönderdiğiniz kitlenin sizin gönderdiğiniz mesajı beğenmesidir. 
  9. Harekete geçirici linki, e-posta içinde hem metinde hem de görselde kullanın.
  10. E-postanızı vermek istediğiniz mesajla örtüşmeyen gereksiz içeriklerle doldurmayın. Örneğin kampanya içeriği söz konusuysa, daha önceden aldığınız ödüller, başarılar gibi bilgileri e-postanızın içine eklemeyin. 

Sonuçları ölçün ve karşılaştırın. Sadece açılma ve tıklama oranlarına değil, hangi linklerin daha çok tıklandığı gibi daha detaylı verilere de odaklanın. İncelediğiniz verileri, bir sonraki kampanyanız için temel alın. Alıcılarınızın çoğu sizin öne çıkarmak istediğinizin dışındaki bir ürün ya da servisle ilgilenmişse, bu harekete geçirme linkinizin çok açık olmadığını ve daha fazla tıklanan ikinci ürün ya da servisin, ayrı bir e-postayla vurgulanabileceğini gösterir.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlama Kampanyalarinizda-isinize-yarayacak-8-icerik-Fikri
E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 İçerik Fikri
e-posta-adres-toplama-21-yol
E-posta Adresi Toplamanın 21 Yolu
Önceki yazıyı okuyun:
1
Sevgililer Günü Kampanyası İçin 8 İlham Verici Örnek E-posta Önerisi

Sevgililer Günü e-posta kampanyaları üzerine detaylı bir rehberi daha önce sizinle paylaşmıştık. Sevgililer Günü hızla yaklaşıyor ve halen pek çok...

Kapat