Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon

11.11 Kampanyasında Rekor Kıran n11.com, euromessage’dan Nasıl Yararlandı?

Kasım ayı dünyanın her noktasında özel indirim günleriyle özdeşleşti. Çin’de Bekarlar Günü, Amerika’da ise Black Friday adıyla yapılan kasım ayı kampanyalarında Türkiye’de n11.com ismiyle özdeşleşen ve 3 senedir hayata geçirdiği Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11 dâhilinde n11.com bu sene 11 Kasım’da 65 milyon liralık satış gerçekleştirdi. n11.com tarafından çok iyi planlanmış ve kurgulanmış olan kampanya ile Türkiye’de e-ticaret üzerinden yapılan alışverişlerde ciro rekoru kırıldı. Bu başarının yakalanmasında uzun zamandır e-posta gönderimi konusunda hizmet veren euromessage’ın da önemli katkıları oldu.

n11.com 11.11 Kampanyası Nedir?

Uzakdoğu’da başlayan ve hızla tüm dünyaya yayılan 11.11 online alışveriş indirimi çılgınlığını Türkiye’de ses getirecek bir kampanya ile hayata geçirmek isteyen n11.com, 11 Ekim itibarı ile müşterilerine yalnızca 11 Kasım’da kullanabilecekleri kuponlar sunmaya başladı. 1 ay boyunca değişik zamanlarda düzenli olarak sunulan kuponları ücretsiz olarak hesaplarına yükleyen veya avantajlı fiyatlarla satın alan üyelerin 11 Kasım’da sahip oldukları kuponlarla kampanyanın en önemli hedefi, n11.com’un marka değerini ve bilinirliğini arttırırken, sunduğu avantajlarıyla, kullanıcıları e-ticaret deneyimine teşvik edip, e-ticaret farkındalığını arttırmaktı.

İletişimde Kullanılan Mecralar

n11.com, 11.11 kampanyası iletişimini tek ya da kısıtlı birkaç kanal üzerinden yürütmek yerine, hem geleneksel mecraları hem de dijital pazarlamanın bilinen ve kullanılan tüm mecralarını verimli bir şekilde kullanarak 360 derece bir iletişim planı çerçevesinde yürüttü. Bu sayede müşterilerini ya da potansiyel müşterilerini her kanaldan çevreleyerek, kampanya farkındalığını maksimum düzeye ulaştırdı.

ekran-resmi-2017-12-27-14-25-59euromessage Nasıl Destek Verdi?

İletişimde pek çok kanalı bir arada kullanan n11.com, euromessage’dan da e-posta pazarlama, web analizi ve davranışsal segmentasyon konusunda destek alıyor. Kampanyanın sürdüğü 1 ay boyunca euromessage altyapısını kullanarak 37 farklı e-posta kampanyasını üyelerine  gönderen n11.com, tüm üyelerine toplu olarak e-posta gönderimi yaptığı gibi belirlediği spesifik segmentlere de özel kampanya gönderimleri de yaptı. Örneğin son 15 gün, 3 ay ya da 6 ayda e-postalarını okuyanlar, daha önce kupon kampanyalarından faydalan üyeler, e-posta raporlarından erişilen mobil cihaz işletim sistemlerine göre ayrıştırılmış segmentler, belirlenmiş e-posta kampanyalarını hiç okumayanlar gibi onlarca farklı gruba gönderim yaptı. Sadece mobil uygulamadan erişilebilecek veya satın alınabilecek  mecraya özel kuponlar da yaratan n11.com, mobile özel e-posta kampanyaları da yaratarak, e-posta üzerinden de mobil uygulamasına da yüksek trafik yaratmayı başardı.

E-posta davranış gruplarını euromessage’ın geçmişe dönük gelişmiş kampanya raporlarını sorgulayarak yaratan n11.com, bu sayede sınırlı sayıdaki indirim kuponunu yüksek dönüşüm oranları yaratmasını beklediği kitlelere ulaştırarak, rekor düzeyde dönüşüm almayı başardı. Bunun yanında n11.com kampanyalarına doğrudan ilgili kitle hedeflenerek ilgili müşteriler ödüllendirilirken, aktif üyeleri elde tutmaya da olumlu katkı sağlandı. Gönderilen e-postalar genel olarak %35-40 seviyelerinde okunma oranı oluştururken, bazı kampanyalarda %60’a varan okunma oranları da yakalandı. Tıklama oranları ise %20-25 seviyelerinde gözlenirken, gönderilen bazı e-postaların tıklama oranı %40 seviyelerine ulaştı.

Sonuçlar

Ciroda sağlanan rekor başlı başına övgüyü hak ediyor ve “rekor” sözcüğüyle sonuç bölümünü yazmak da kafi olabilir. Ancak dijital pazarlamayla ilgilenen bizler için n11.com kampanyasıyla çok daha derinlemesine incelenebilecek ve kampanya yönetiminde ilham alınabilecek konular var.

1- Doğru Kampanya Kurgusu

İletişimde başarının birinci sırrı stratejinizin ve bu stratejiyi en doğru şekilde yansıtacak bir iletişim planınızın olması. Stratejisi olan her kampanya, eksikleri olsa dahi belli bir düzeyin üzerinde sonuç almayı başarıyor. n11.com da 11.11 kampanyasını zamana yayarak, kanalları etkin ve bütünleşik şekilde kullanarak başarıya ulaştı.

2- E-posta Verimli Bir Bütünleyici/Tamamlayıcı Kanal

E-posta pazarlamasının markalar için sayısız katkısı bulunuyor ve bu önemli katkılardan biri de genel iletişim stratejisini tamamlayan ve bütünleyen bir kanal olması. 11.11 kampanyası için tek kanaldan iletişim kurulmadı, pek çok kanal iletişimi tetikledi. Kullanılan en yoğun kanallardan biri de hemen her zamanki gibi e-posta oldu. Özellikle web sitesine ve mobil uygulamaya yönelik trafik yaratma ve  kampanya hatırlatma çalışmalarında, e-posta kanalının önemli katkısı oldu.

3- Doğru İçerik

Stratejinin yanı sıra bir diğer önemli konu da doğru içerik gönderimi. n11.com, geçen 1 ay içinde 11.11 kampanyası dışında pek çok kampanya da yürütmeye devam etti. Ancak 11.11 kampanyasını özgün tutarak, gönderdiği e-postalarda sadece kupon iletişimi yaptı ve farklı mesajları da araya sıkıştırmayarak mesaj kargaşası yaratmadı. Tıklanma oranlarının yüksek olmasında kampanya gibi katma değerli içeriğin sunulmasının yanı sıra net mesaj verilmesinin de olumlu etkisi oldu.

4- Segmentasyon ve Davranışsal Hedefleme

n11.com’un en önemli hedeflerinden biri de, yarattığı sınırlı sayıdaki kuponu gerçekten kendisiyle ilgilenen abonelerine özel olarak sunmaktı. euromessage’ın kampanyaya sağladığı katkı bölümünde de bahsettiğimiz gibi, e-posta davranışlarına göre gruplandırılmış kitlelere gönderim yapmış olmak, hem okunma sayısını hem tıklanma hem de rekorun elde edilmiş olmasında önemli pay sahibiydi. Görüldüğü üzere doğru hedef kitleye, doğru mesaj iletilince kolayca olumlu sonuç alındı.

n11.com 1-1 Marketing & Partnership Supervisor’ü Altıngül Arman’ın Kampanya Hakkındaki Yorumları

11.11 kampanyasını yaparken, banner, e-posta, adwords, sms, push notification gibi pek çok kanalı bir arada kullandık. euromessage’ın bize sağladığı e-posta davranış hedeflemesi sayesinde hedef kitlemizi daha iyi belirlerken, yine altyapının sağladığı raporları canlı takip ederek, gereken yerlerde destekleyici kanalları kullanmak konusunda karar alabildik.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamasında Asla Yapılmaması Gereken 5 Hata
Sosyal Medya Yönetimi İçin 7 Önemli Google Analytics Raporu
Önceki yazıyı okuyun:
İçerik Pazarlamasında Kaliteli İçerik Üretmenin 6 İpucu

Web sitesi, e-posta, blog ya da herhangi bir şirket dökümanı için olsun, yeterince iyi hazırlanmamış bir içerik, içerik stratejinizin başına...

Kapat