E-Posta Pazarlama

2018’de E-posta Pazarlamada Bizi Neler Bekliyor?

Dijital pazarlama sektör uzmanları e-posta pazarlaması için gözden kaçan bir noktaya dikkat çekiyor, Adobe’un araştırmasına göre, müşterilerin gün içinde e-posta hesaplarında geçirdikleri zaman geçtiğimiz yıllara göre %27 oranında azalmış durumda. Peki, insanların e-postalarını okumak için günden güne daha az zaman harcaması, e-posta pazarlamasının etkisini kaybetmesine sebebiyet verir mi ? Bize göre, kesinlikle hayır.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, pazarlamacıların dikkat çektiği bu veri, kapsamlı bir raporun geniş veri yelpazesinden sadece biri. Elbette e-postalarını düzenli bir şekilde kontrol edenlerin sayısının düştüğü gerçek, ancak diğer yandan, günümüzün nesli e-postalara her zamankinden çok daha fazla ilgi gösteriyor. Adobe’un raporuna göre 18-24 yaş aralığındaki kullanıcıların %50′si ve aynı nesilin 25-34 yaş aralığındaki üyelerinin  %43′ü sabah yataklarından kalkmadan önce e-postalarını kontrol ediyor.

Econsultancy raporuna göre pazarlamacıların %47‘si en yüksek yatırım getirisinin e-postalar tarafından elde edildiğini söylüyor ve %58‘i 2018’de e-posta pazarlaması bütçelerini büyük oranda yükseltmeyi düşünüyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise, teknolojide sürekli değişen trendlere rağmen, e-postanın her köşede karşımıza çıkmaya devam ediyor olması. Sosyal medya hesapları dahil birçok hizmete üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız gerekiyor. Dijital dünyadaki itibarını, markalar için yüksek yatırım getirisi sağladığını ve müşterilerin markalardan haberdar olmak için kullandıkları birincil kanal olduğunu düşünürsek, e-posta pazarlamasının etkisini kaybedeceğini kesinlikle söyleyemeyiz.


E-Posta Pazarlamasının Potansiyelini Aşağıya Düşüreceği Sanılan Etkenler

E-postanın etkisini kaybettiği ya da kaybedeceği söylentisi yeni sayılmaz. Ne zaman yeni bir rapor yayınlansa ya da yeni bir teknoloji ürünü ortaya çıksa tüm medya “E-posta etkisini kaybetti.” başlığını atıyor ancak günün sonunda, e-posta itibarını ve etkisini kaybetmesine sebep olabilecek tüm etmenleri yenmeyi ve gündemde kalmayı başarıyor. 

1- İşbirliği uygulamaları

Şirketlerin çoğunda mesai saatleri içinde hızlı mesajlaşmalar ve önemli GIF iletişimleri için Slack gibi programlar kullanılıyor. Ancak Slack gibi uygulamaların bir reklam kanalı olarak e-postanın yerini alması mümkün değil. Slack tarzı uygulamalar, yalnızca öğle yemeğinizi planlarken ya da bir çalışanı iki dakikalık bir görüşme için ofisinize çağırmak için e-posta göndermek yerine hızlıca iletişim kurabileceğiniz platformlardır. Dolayısıyla, dahili iletişimler için tasarlanmıştır ve asla halka açık pazarlama mesajlarınız için doğru araç değillerdir.

2- Anlık Mesajlaşma Programları 

90’ların sonları ve 2000’lerin başında dijital ortamla iç içe olan herkes, insanların AIM programına gösterdiği büyük ilgiyi hatırlıyordur. Fakat AIM programı en az yükselişi kadar hızlı bir düşüş yaşaması ile de biliniyor. AOL, AIM’den umduğu miktarda yatırım getirisi kazanamadı ve AIM’ı popüler hale getirmek gibi bir amaçları olmadığı için programı devam ettirecek ya da geliştirecek bir planları yoktu. Dolayısıyla AIM sonunda yok oldu.

3- Sosyal Medya 

Sosyal medyanın önlenemez yükselişi, e-posta pazarlama dünyasında büyük bir korku yarattı. Sosyal medyadaki popülasyonun inanılmaz bir şekilde artması e-posta pazarlamacılığının etkisini azaltacağı tahmin ediliyordu. Ancak takdir edersiniz ki böyle bir durum yaşanmadı ve iki kanal birbiriyle uyum içinde varlığını sürdürerek çeşitli şekillerde birbirine destek oldu.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


E-Posta Pazarlamasının 2018’de de Etkisini Sürdüreceğine Dair 4 Neden

Yıllardır bizi korkutan düşüncenin aksine, e-posta yakın gelecekte etkisini kaybetmiyor hatta Adobe raporuna göre kullanıcıların %61‘i kurumlarla e-posta aracılığıyla iletişim kurmak istiyor ve bu oran her yıl %24 oranında artıyor. Peki neden?

1- E-posta Kişisel Bir Platform 

Otomatik mesaj gönderimi, segmentasyon ve dinamik içerik gibi akıllı e-posta pazarlamacılığı araçları kitlenize amacına uygun mesajlar yollamanızı sağlıyor. Böylece dijital pazarlamacılar, kitlelerine kişiselleştirilmiş deneyimler sunduklarında satışlarında ortalama %20’lik bir artışa ulaşma potansiyeline sahip. Yani e-posta pazarlama halen büyük fırsatlar sunuyor.

2– E-posta Pazarlamanın maliyeti oldukça düşüktür

Birçok pazarlama metodunun aksine e-posta pazarlamacılığı çok daha düşük bir maliyetle sürdürülebiliyor ve Hubspot istatistiklerinde rakiplerine göre %3800’lik gibi etkileyici bir oranla yatırım getirisi sağlıyor. 2018’de e-posta pazarlama maliyetlerini etkileyecek dikkat çekici bir artış beklenmediğine göre 2018’de de bu oranlar korunmaya devam edecektir.

3.E-posta sonuçları ölçülebilen bir pazarlama kanalıdır:

E-posta bize kolaylıkla takip edip ölçebileceğimiz sonuçlar veriyor. Ayrıca gönderdiğiniz her mesajda sonuçlarınızı geliştirmek için mesajlarınızı test edip düzenlemenizin birçok yolu var. Analiz ve raporlama imkanları pek çok dijital pazarlama aracında da bulunuyor ve bu konuda e-posta pazarlamanın da diğer rakiplerinden eksiği olacak gibi durmuyor.

4- E-posta Pazarlama Teknolojisi de Geri Kalmıyor

Her pazarlama metodu ve teknolojisi kendisini geliştirmeye devam ederken e-posta pazarlama da teknolojik güncellemeler yapmaya, pazarlama dostu geliştirmeler üretmeyi sürdürüyor. Kısacası e-posta teknolojilerinde bir gerileme tahmin edilmediği gibi, yeni teknolojilerle de adaptasyon devam edecektir.


Türkiye’de E-posta Pazarlama Alanında 2018’de Bizleri Neler Bekliyor?

E-posta pazarlama önceki bölümlerde de bahsettiğimiz gibi gerileyecek ya da vazgeçilecek bir araç olarak görülmüyor. Var olan gücüne ek olarak Türkiye’de yeni neler göreceğiz, inceleyelim.

1- Daha Derin Optimizasyon

E-posta pazarlama kullanımı arttığı gibi deneyimlendikçe verimliliği daha iyi anlaşılıyor. Kullanım ve verimlilik arttıkça ise daha büyük rekabet ve derinlemesine analiz ihtiyacı doğuyor. Bugüne dek yaygın olarak “herkese gönder” kavramı ön plandayken, bundan sonra daha derin optimizasyonu göreceğiz.

2- Entegrasyon

E-posta pazarlama birinci maddede de bahsettiğimiz gibi daha çok “gönder”den ibaretti. Dev markalar son dönemde bu alandan ilerleyerek kendi CRM yapıları ve pazarlama kanallarına e-postayı da entegre etmişlerdi ve ellerinden geldiğince yaşam döngüsü kampanyası yaratmaya çalışıyorlardı. E-posta pazarlamanın CRM ve diğer kanallarla entegrasyonu, artık dijital pazarlamayla ilgilenen markaların tamamının ana konusu haline gelecek.

3- KOBİ’lerde E-posta Pazarlama Yaygınlaşacak

Büyük markalar ve işi dijital olan bütün markalar, verimli ya da verimsiz olmasından bağımsız olarak e-posta pazarlamadan haberdar ve e-posta pazarlama yapıyor. Artık KOBİ’ler de sosyal medya ve internet reklamının ötesine çıkarak e-posta pazarlamanın nimetlerinden de yararlanmaya başlayacak.

 

E-postanın amacınıza uygun sonuçlar sağladığını da göz ardı etmemelisiniz. Şunu unutmayın, e-posta pazarlama her sektör için faydalı. Mobilde oldukça etkili ve arkadaş canlısı bir pazarlama kanalı. 2018’de ve ilerleyen uzun yıllar boyunca da pazarlama stratejilerinin vazgeçilmezi olacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir:
Gönderdiğiniz E-Postaların Okunmasını Sağlamanın 4 Kolay Yolu
Haziran Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
Aralık Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 9 Konsept ve 35 Önemli Gün Önerisi

Yılın son ayı olan aralık ayında, sosyal farkındalık, yeni yıl ve kış konuları pazarlamacılar için öne çıkan başlıklar. Aralık ayında...

Kapat