E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu

2018’de Karşımıza Çıkacak 5 E-posta Pazarlama Trendi

Şirket ve çalışanlar olarak geçirdiğimiz 10 yılı aşkın sürede herhalde en çok duyduğumuz şeylerden biri de, e-posta pazarlamanın artık öleceği öngörüsüydü. Öngörülerde bulunmak, fikir ortaya koymak her zaman çok değerli ancak bazı tahminler gerçeğe dönüşmüyor ki bu tahminlerin gerçekleşmemesi üzerine derinlemesine bir yazı da yayınlamıştık.  Tahminlerde bulunanların haklı olduğu konu şu: e-posta pazarlama sadece e-posta gönderimi demek değil. Eğer e-posta pazarlama ilk ortaya çıktığı dönemdeki halinde kalsaydı, tahminlerde bulunan dostlarımız haklı olurdu. Ancak e-posta pazarlama sürekli değişen, kendini yenileyen, yeni teknolojileri içine adapte etmeyi hızla başaran bir dijital pazarlama aracı. Bu yüzden ölmedi ve bu özelliğini koruduğu sürece ölmeyecek. Peki yeni dönemde e-posta pazarlamanın ayakta kalmak için ortaya koyacağı yeni teknoloji ve trendler neler olacak?


1- Geleneksel Pazarlama Hunisinin Yerini Yaşam Döngüsü Kampanyaları Alıyor

Uzun zamandır pazarlamacılar, pazarlama ve satış hunilerinin tepeden aşağıya doğru olduğunu belirtiyorlardı. Bu düzendeki her ayrı parça için en iyi şekilde hazırlanmış ve test edilmiş araç ve taktikleri uyguluyorlardı. Fakat zamanla yeni dijital pazarlama araçlarının ve taktiklerinin gelmesiyle birlikte bu huni çalışmamaya başladı. Yeni modelde bir pazarlama hunisi, satın alma öncesi ve satın alma sonrası aşamalarının da eklenmesiyle tüketim yaşam döngüsünde yeni şeklini aldı.

Pazarlamacılar artık bütünsel anlamda müşteri yaşam döngüsüne hakim olmalı, sadece önemli gözükenlere değil. Nihai hedef artık potansiyel müşteriyi, müşteriye çevirmek olmamalı. Sadık müşterilerin yaşam döngüsünü uzatıp tekrar ve tekrar gelmelerini sağlamak olmalı. Eski pazarlama hunisine nazaran, yeni huni modelinde potansiyel müşteriler herhangi bir aşamada sürece dahil olabiliyorlar. Aşamaları istedikleri sıraya göre gezebiliyorlar hatta bazı aşamaları isterlerse tamamlamayabiliyorlar. Bunun sebebi her potansiyel müşterinin birbirinden farklı ve sürecin eşsiz olması. Herkesin yapısına uygun tek bir huni modeli yok. E-posta pazarlama bu yeni huni modelinin her aşamasına liderlik edecek önemli bir parça olarak karşımıza çıkacak. Pazarlamacıların bu seneki en zorlu görevi potansiyel müşterilerin eşsiz istek ve arzularına kişiselleştirilmiş ve bağlantılı mesajlar iletmek olacak.


2- Davranış Odaklı Pazarlama Otomasyonu Programlarının Yıldızı Parlayacak

İlgililik, takipçilerin deneyimi, mesajın teslim edilebilirliği ve e-posta pazarlama açısından dönüşüm sağlayabildiği en önemli unsur. 2018’de e-posta pazarlamacılar, otomatikleştirilmiş e-postaları daha fazla e-posta deneyimi yaratmak amacıyla daha çok kullanacak. İstatistiklere göre e-posta pazarlamacılarının zamanlarını hesaplarının %95’ini oluşturan toplu e-postalara harcamasının karşılığı gelirlerinin yarısından az. Fakat hesaplarının %5’ini oluşturan otomatikleştirilmiş e-postalara zaman ayırırlarsa, gelirlerinin çoğu buradan gelecek. Bu programlara ‘’oluştur-unut’’ şeklinde bakmaktansa ‘’incele-geliştir’’ yaklaşımıyla bakmak gerekir. Pazarlama otomasyonu kullanılan e-postalardaki ilerlemeler kanallar arası, bölümler arası ve ortaklar arası etkileşimlerin artmasıyla devam ediyor.


3- Birebir Kişiselleştirme Artarak Devam Edecek

E-posta pazarlama, modern pazarlama kişiselleştirmelerinin her zaman öncüsü olmuştur. Kişiselleştirilmiş deneyimi işleme becerisi, kişiselleştirme konusunda e-posta pazarlamasına ciddiye alınabilecek düzeyde verim katıyor. Fakat şu zamana kadar, e-posta pazarlama kullanıcıların yarattıkları profillere, tercihlerine, satın alımlarına ve yaşam evrelerine dayanıyordu. Aslına bakarsanız çoğumuz satın aldığımız ürünlere benzer ürünlerle alakalı postalar alıyoruz. Oluşturduğumuz verileri bağlantılı bir şekilde değerlendirip bize başarılı bir şekilde ulaşan markaların sayısının azlığı ortada. Ayrıca tüketicilerin beklentileri de değişmiş durumda. Artık her şeyin Spotify’daki Sana Özel Daily Mix’ler veya Netflix’teki Önerilen Sayfalar gibi olmasını bekliyorlar. Bu zamana kadar pazarlamacılar bu öneri bazlı deneyimleri iletmekte zorlandılar. 2018’de e-posta pazarlamanın ‘’ne vardı’’ sorusundan ‘’sırada ne var’’ sorusuna güçlü bir geçiş yapması bekleniyor. E-posta pazarlamacılar yeni veri bilimi bazlı program ve platformlarla, içeriklerini daha doğru hale getirip büyük kitlelere, onlarla bağlantılı ve kişiselleştirilmiş mesajlar gönderebilecek.


4- Pazarlamacılar Daha Önce Olmadığı Kadar Çoklu Kanal Deneyimlerine Sahip Olacak

Şu ana kadar pazarlamacılar daha çok müşteri sadakatine ve kazanca odaklanmıştı. Fakat müşteri yaşam döngüsünün kazançlı diğer alanlarının henüz farkına varmadılar. Tüketiciler sevdikleri markalardan az da olsa bunları bekliyor. 2018’de yeni teknoloji ve programlarla müşteri yaşam döngüsünü yönetmek mümkün olacak. Bu önce e-posta pazarlama ile daha sonra ise sosyal, direkt posta ve site içi kişiselleştirmelerle gerçekleşecek. Pazarlamacılar sadece kazanca odaklanmaktansa, tüm müşteri dokunma noktalarından sorumlu olacak. İlk kez pazarlamacılar adaylarla, satın alım ve sonrasıyla, sadakat ve savunmasıyla, tutma ve geri kazanma gibi dokunma noktalarıyla bir araya gelecek. Bu dokunma noktaları pazarlamacının adaylara tüm yollardan değerleri ulaştırmasını gerektirecek. Bunun sonucunda müşteri yaşam döngüsündeki dokunma noktaları müşteriyi sevindirecek ve en üst düzeyde yatırım getirisi sağlayacak bir çoklu kanal deneyimi haline gelecek.


5- Tahmin Odaklı Dijital Pazarlama Ölçümleri Kullanılacak

Şu anda pazarlamacılar kampanya bazlı çalışıyor. Kampanyaların başarısını ölçmeye yaşam boyu müşteri değerlerini ölçmekten daha fazla odaklanmış durumdalar. Bunun birçok sebebi var, bunlardan biri de kampanyanın başarısını ölçmenin yaşam boyu müşteri değerlerini ölçmekten daha kolay olması. Ayrıca yaşam boyu müşteri değerlerini ölçmek her zaman isabetli olmuyor, çoğu zaman eski ve belli bir müşteri grubunun verileri kullanılıyor. Bu da sadece o müşteri grubu hakkında ve yararsız düzeyde yeni müşteriler için iç görü sağlıyor. Fakat yeni teknolojiler, yapay zeka ve tahminsel pazarlama ölçümleriyle yaşam boyu müşteri değerlerini ölçmek kolaylaşıyor ve netleşiyor. Yeni ölçümleme sistemleri sayesinde pazarlamacılar, anlık uygulanabilir müşteri iç görülerine ve gelir arttıracak data bazlı kararlara ulaşabiliyor. Hangi müşteri grupları ve özellikleri hangi zamanda en çok karlı olur ve hangi kazanç bütçeleri en çok yatırım getirisini alır gibi iç görüler pazarlamacılar için ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:
Web Analiz Yazılımında Mutlaka Olması Gereken 10 Özellik
E-postalarınızın Daha Fazla Fark Edilmesini Sağlayacak 6 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Pazarlamada 2018’de Takip Etmeniz Gereken 5 Trend

2018'de dijital dünyada karşımıza çıkacak gelişmeler serimize devam ediyoruz. Şimdiye dek dijital pazarlamanın alt konuları olan mobil ve içerik pazarlaması...

Kapat