Yeni Başlayanlar İçin

2018’de Karşımıza Çıkacak 6 Perakende Pazarlama Trendi

Mobil pazarlamada 2018 trendleri yazımızın ardından sırada pazarlama dünyasında gelecek yıl yükselecek trendler var. Bu yazımızda sadece dijital pazarlama ya da onun alt araçlarından değil genel olarak perakende dünyasındaki pazarlama trendleri üzerinde duracağız. Pazarlama her geçen gün değişiyor ve evriliyor. Çağımızda pazarlama deneyim ekonomisi halini almış durumda desek yanlış olmayacaktır. Müşteri araştırmaları, teknoloji ve sınırları aşan düşünceleri bir araya getiren markalar ve perakendeciler dönemini yaşıyoruz. Bu perakendeciler alışveriş kavramını, tüketicilerin karşı koyamayacağı kişiselleştirilmiş ve katılımcı bir deneyim olarak yeniden keşfediyorlar. Online mağazalar müşterilerle ilişki kurmanın yeni yollarını ararken, deneyim ekonomisi akımı; fiziksel mağazalar için de heyecan verici mağaza içi deneyimler yaratarak, dijital dünyaya karşı yeniden avantaja dönüştürme olanağı sağlıyor. 2018’de bu anlayış, yepyeni uygulamalarla gelişmeye devam edecek.


1- Alışveriş Merkezleri Dönüşmeye Başlayacak

Etkili bir müşteri deneyimi, bir marka alışveriş sürecinin her evresi ve ürünleriyle, müşterilerinin keyif alacağı bir hizmet sunduğunda gerçekleşir. Pop-up stores, yani geçici mağazalar, perakendecilere tüketicileri sınırlı yatırımla küçük alanlarda etki altına alma imkanı yaratan yerler halini alıyor. Alışveriş merkezleri günden güne, ürün sunumlarını farklılaştırmak ve müşteri ilişkilerini canlandırmak için geleneksellikten uzaklaşarak çok alternatifli perakendecileri ağırlıyorlar. Enteresan bir örnek Los Angeles’tan. Platform alışveriş merkezi, potansiyel kiracılarla kontrat yapmadan önce, sunacakları benzersiz deneyimler hakkında ayrıntılı bir sunum talep ediyor. Eğlence, gerçeklik ve alışverişi bir arada sunmak artık, yeni nesil alışveriş merkezlerinin temel misyonu haline geldi.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Otellerde ve Tatil Merkezlerinde Konsept Mağazalar

Markalar artık, ticari kazançları takip etme konusunda akıllıca davranmaya başladı ve müşterilerin kendilerine gelmelerini beklemek yerine; otellerde ve tatil yerlerinde varlıklarını artırma yoluna gidiyor. Şu bir gerçek markaların otel lobilerinde mağazalar açması yeni bir uygulama değilse de, modern yaşamda tüketicilerin zaman kısıtlamaları ve dikkat dağınıklığı yaratan günlük sorunları göz önünde bulundurulduğunda, bu pazarlama şekli yeniden trend haline gelecek. Markalar için potansiyel müşterilerine en rahat oldukları yer ve zamanda ulaşmak ve onların tatil deneyiminin bir parçası olmak önemli bir trend halini alacak. 


3- Perakendeciler Stratejilerine Wellness & Lifestyle Programlarını Ekliyor

Fiziksel mağazaların sunduğu yeni ve kapsamlı müşteri deneyimleri arasında ücretsiz sağlık ve beslenme programlarına artık daha sık rastlanıyor. Perakendeciler ağırlama ve konaklama sektöründen ipuçları alıyor ve etkili şekilde kullanıyor. Örneğin bazı markalar, mağaza içi yemek pişirme atölyeleri düzenlerken; spor ürünleri mağazaları, özel yoga dersleri ve kişisel spor danışmanlığı olanakları sunma yolunu tercih ediyor. Bu tür hizmetlerin yaygınlaştırılması alışveriş deneyimini geliştirerek, markalar ve müşteriler arasındaki insandan-insana bağları güçlendirir. Önümüzdeki dönemde, markalar sağlıklı yaşam ve yaşam kalitesini artıracak aktiviteleri kampanyalarına ekleyerek,müşterilerine rahatlık ve konfor sağlamaya daha fazla öncelik verecekler. 


4- Mağazalar Cemiyet Haline Geliyor

Apple, sıradan sokak mağazaları ve sıkıcı alışveriş merkezlerine alternatifler oluşturan; markaları bir araya toplayan caddeleri; yeni “şehir meydanları” olarak tanımlıyor. Bu yeni alışveriş kültürü, sanatsal aktiviteler, teknoloji atölyeleri gibi aktivitelerle zenginleştirilmiş “yaşam alanları” yaratıyor. İnsanlar çoğu vaktini bu yeni yaşam alanlarında geçirip, sosyalleşiyor. 2018’den itibaren öne çıkacak trendlerden biri de insanların rahatlayabileceği, arkadaşlarıyla buluşacakları veya en azından hafta sonları yerel sanatçıları dinleyebilecekleri açık hava plazaları oluşturmak. Birkaç yıl sonra, topluluk hissi yaratamayacağını anlayan veya çaba göstermeyen  perakendeciler, müşterilerini daha kaliteli deneyim sunan markalara kaybedebilirler.


5- 3D Baskı Teknolojisi Kişiselleştirme İmkanı Sunacak

3D baskı, tüketici tercihi kavramını tamamen yeni bir seviyeye taşıyor ve bu trend, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayal gücümüzle gerçek arasındaki mesafeyi kısaltıyor. 3D baskı teknolojisi, perakendecilere stokları eritmek ve müşterilere benzersiz, tamamen özelleştirilmiş ürünler sunabilmek için imkanlar sağlıyor. Örneğin Nike, hızlı bir şekilde benzersiz ve yeni bir atletik ayakkabı prototipi oluşturabilmek için, özel bir aksesuar şirketi olan California merkezli Accent müşterilerinin yorumlarını, çizimlerini ve fikirlerini giyilebilir sanat parçalarına dönüştürme yolunu seçerek önemli bir müşteri deneyimi yarattı. Kısacası 3D baskı teknolojileri tahmin edilemeyecek boyutta kişiselleştirilmiş ürün alternatifleri sunacak ve bu trend sadece 2018’in değil önümüzdeki dönemin en önemli başlıklarından biri olacak.


6- Yüz Tanıma Sistemleri Ödeme Yöntemlerini Değiştirecek

Kurgu bilim filmlerinden görmeye alıştığımız yüz tanıma teknolojisi artık perakendecilerin gerçek bir silahı haline dönüşecek. Özellikle ödeme ve finansal işlemlerde öne çıkacak olan yüz tanıma sistemleri 2018’de iPhone X’in ve takipçilerinin de yaratacağı mobil cihazlar sayesinde ana akım haline gelmeye hazırlanıyor. Örneğin, bir bakışla; Apple iPhone X kullanıcıları telefonlarının kilidini açabilir ve satın alma işlemlerine Apple Pay aracılığıyla kolayca yetki verebilir durumda olacaklar. Kısaca Pay-by-face özelliği adı verilen bu özellik sayesinde, satın alım yapmak için güvenli, hızlı ve kolay bir yol sunuyor. Uzun lafın kısası, yüz tanıma sistemleri ilerleyen günlerde iş yapma şeklimizi tamamen değiştirecek. Bu arada Apple’ın teknolojide tek başına bir üstünlüğünün olduğunu düşünmeyin. Yüz tanıma sistemleri Çin’de 120 milyondan fazla kişi tarafından öncelikle bankacılık uygulamalarında kullanılıyor. Face ++ ve Ant Financial (Alipay) gibi Çinli firmalar, küresel pazarları da göz önünde bulundurarak yenilikçi uygulamalar geliştirmeye devam ediyor.


Sonuç

Fiziksel mağazalar, dijital rakiplerinin kuşatması altındayken ve analistlerin çoğu Amazon’un perakendecileri alt edeceğini öngörürken; Best Buy gibi perakende markalar hayatta kalmayı başardı. Geleneksel markalar, fiziksel mağazalarını vitrinlere dönüştürerek, online alternatifler de yaratarak, yeni kargo ve teslimat seçenekleri sağlayarak, sessizce maliyetleri düşürmek ve personeli sürekli daha iyi bir müşteri deneyimi için eğiterek, tahminleri farklı noktalara taşıyor.  Teknolojiyi doğru kullanarak, tutku ile hizmet veren markaların, deneyim ekonomisini öne çıkarmaları halinde başarılı olmamaları için herhangi bir sebep yok 😉

İlginizi Çekebilir:
Mobil Uygulama Gelirinizi Yükseltecek 10 Yol
İçeriğinizi Zenginleştirmenize Yardımcı Olacak 5 Ekstra İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
[ÖZEL REHBER] E-posta Pazarlama Çalışmalarınızı Test Etmenin Yolları

Markanızın e-posta pazarlaması için ayırdığı bütçe ne kadar fazla olursa, e-posta pazarlama çalışmalarınızın nereye varacağı konusundaki endişe ve kararsızlığınız da...

Kapat