Sosyal medya

2018’de Sosyal Medya Pazarlama Stratejinize Yön Verecek 8 Trend

2018 trendleri yazılarımız tüm hızıyla devam ediyor. E-posta pazarlaması, içerik pazarlaması, mobil pazarlama, dijital pazarlama, perakende pazarlamanın ardından bu seferki dosyamız sosyal medya. Markaların her geçen gün daha derinlemesine kullanmaya başladığı, verim almak konusunda daha etkili sonuçlar ürettiği sosyal medyada önümüzdeki yılın stratejilerini planlamaya en doğru yerden başlanızı sağlayacak önemli trendleri sizinle paylaşmak istedik.


1- İçerik Her Zaman Bir Adım Önde

Sosyal medyada başarılı olmanın altın kuralı tartışmasız etkileyici içerik üretmek. Muhtemelen asla değişmeyecek içerik kalitesi konusu tam trend olarak sayılmasa da, her durumda öne çıkarmak istedik. İyi ve yaratıcı içeriklerin etkisi hala devam ediyor. İyi bir içerik oluşturun, bunun sonucunda insanlar sosyal medyada ne olursa olsun size gelecektir. Bugünün doymuş pazarlama görüntüsünde bile bu gerçek devam ediyor.


2- Facebook Aynı Zamanda B2B Pazarlama İçin de Öne Çıkacak

Sosyal medyada Facebook B2C pazarlama için, LinkedIn ise kurumlar arasıB2B) pazarlama için en güçlü platformlar. Fakat Facebook’un 2 milyar aktif kullanıcı sayısı kurumlar arası pazarlama için yükselen yeni bir uygulama şansı. Profesyoneller de Facebook’u kullanıyor ve doğru bir hedefleme ile onlara ulaşabilirsiniz. Doğru hedef kitleyi seçip, diğer firmaların yaptıklarından çok daha fazla yaratıcı olarak B2B pazarlama alanında da başarılı olabilirsiniz.


3- Instagram Hikayeleri Önümüzdeki Instagram Trendlerini Yönlendirecek

Instagram hikayeleri oldukça önemli ve yerini korumaya devam ediyor. Instagram hikayelerinin günlük izleyici sayısı SnapChat’in günlük izleyici sayısını geçmiş durumda ve bu durum Instagram’ın hikaye özelliğini piyasaya sürmesinden sadece bir sene sonra gerçekleşti. İnanılması zor gibi duruyor ancak hikayelerin gelişmesi hala sürüyor. Instagram hikayelerinin pazarlama uygulamaları oldukça büyük. Instagram hikayelerindeki en büyük özelliklerden biri ise on bin takipçiden fazla takipçileri olan kullanıcıların hikayelerine link ekleyebilmesi. Instragram’da linkin başka eklenebileceği tek yerin profilinizdeki açıklama yazısı olduğunu hesaba kattığınızda, bu özellik oldukça önemli. Satın almaya yönlendirmede oldukça etkili olabilecek bir özellik. Instragram hikayeleri, pazarlama perspektifi açısından oldukça bağlantılı çünkü diğer video paylaşım platformlarına göre Instagram metrikleri ölçülebilir durumda. Son olarak bu özellik sosyal medya bağlılığı açısından çok önemli, araştırmalara göre video diğer formdaki içeriklere göre daha üstün bir performans sağlıyor.


4- Influencer Marketing Sosyal Medya Bağlılığına Büyük Katkılar Sağlamaya Devam Edecek

Influencer marketing hızla büyüyen bir alan olmaya 2018’de de hızla devam edecek. Bazı araştırmalarda küçük çapta ünlülerin altı haneli gelirlerinin olduğu ortaya çıkmış. Bu şans eseri olmuş bir şey değil. Etkileyici pazarlama bazı faktörlerden yararlanıp satın alan sayısını arttırmayı hedefleyen bir yapıdır. Y kuşağının iş kariyerlerinde ilerlemesi ve Z kuşağı kariyerlerine başlamasıyla nüfusların satın alma gücü hızla yükseliyor. Dünyanın büyük çoğunluğunu oluşturan bu iki grup, influencer marketingin etkisinin altında kalmaya devam ediyor.


5- Z Kuşağına Pazarlama İletişimi Yapmaya Hazır Olun

Bir önceki başlıkta Z kuşağından bahsettik. Z kuşağının indirim veya kampanyalara nazaran sosyal medyadan iki üç kat daha çok etkileniyor. Bu jenerasyon satın alım kararında sosyal medyayı fiyatın üstüne koyan tek kuşak. Araştırmalara göre bu jenerasyonun %81’i günde bir saat ya da daha fazla online video izliyor. Z kuşağının bu yıldan itibaren üniversitelerden mezun olup, kariyerlerine adım atmaya başlayacaklarını düşünürsek sosyal medya iletişiminizi Z kuşağına göre kurgulamaya başlamaya hazır olmalısınız 😉 


6- Canlı Yayın Patlaması

Canlı yayınları 2018’de daha sık göreceksiniz. Tekrarlanma sıklığı bu teknolojinin işe yaramasından ötürü artacak. Ama burada daha fazlası var. Olay teknolojiyle alakalı. Her geçen yıl daha iyi telefonlar alıyoruz. Bu bazı uygulamaları bazen daha iyi kullanabilme şansı veriyor. Fakat kullanıcıların teknolojiyi bir tık daha fazla kullanmaya başlamasından sonra daha güçlü uygulamalar üretip yeni teknolojiden iyice faydalanmak gerekiyor. Akıllı telefonlar eski kullandığımız telefonlara göre çok daha iyi durumda. Veri hızımız daha yüksek ve gelecek yıllarda 5G teknolojisinin standartlaşmasıyla daha da büyük bir sıçrayış yapması bekleniyor. Daha iyi video işlemleriyle tüm cihazlar daha fazla kanalda aynı anda yayın yapabilme yeteneğine sahip olacak. Çoğu kişinin konuyu tümüyle anlamakta zorluk yaşayacağı çok büyük değişimler gerçekleşecek.


7- Mesajlaşma Platformları Şirketler Tarafından Kullanılacak

Dünya üzerindeki tek mesajlaşma servisinin WhatsApp olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çinli WeChat yakında 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmak üzere. WeChat gibi onlarca uygulama da WhatsApp’ı zorluyor. Mesajlaşma uygulamaları sundukları farklı özellikleriyle sosyal medyaya, direkt mesajlaşmaya, hatta satın alım ve e-ticarete hükmetmeye başlayacak. Yapay zeka ve chatbot teknolojileri anlık mesajlaşma servislerinin içine girerek müşteri ilişkileri yönetimi, ödeme sistemleri alanında önemli imkanlar sunacak. Öte yandan bu tür servisler yakın dönemde markalar tarafından iç iletişim ve iş yönetimi uygulamaları halini de alacak. 5 ve 6. maddelerde bahsettiğimiz gibi her geçen yıl Y ve Z jenerasyonu yaşlanıyor ve satın alım güçleri artıyor. Bu jenerasyonlar arama veya e-postadansa bu tarz uygulamalar üzerinden şirketlerle iletişime geçmeyi tercih etme eğilimi içinde.


8- Sosyal Platformlar Daha Fazla İçerik Denetimi Yapacak

Geçen yıl sosyal medya ve teknoloji şirketleri içerik denetimi konusunda daha aktif rol aldı. Ancak bu manevralar son çözüme ulaşmaktan çok hasar kontrolü olarak hissediliyordu. Sosyal ağların bu konuda daha etkili ve uzun ömürlü bir yeniden değerlendirme yapması ve proaktif yaklaşım sergilemesi bekleniyor. Bu süreçte daha fazla ve sert tedbirler alınarak, sosyal ağdaki deneyimin daha olumlu hale gelmesi hedefleniyor. Kısacası önümüzdeki yıldan itibaren sosyal medyada kafamıza göre manipülatif içerikler paylaşamayacağız.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
[16-22 Temmuz] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Sosyal Medyada Hangi Sıklıkla Paylaşımda Bulunulmalı?
Önceki yazıyı okuyun:
2018’de Karşımıza Çıkacak 5 E-posta Pazarlama Trendi

Şirket ve çalışanlar olarak geçirdiğimiz 10 yılı aşkın sürede herhalde en çok duyduğumuz şeylerden biri de, e-posta pazarlamanın artık öleceği...

Kapat