Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama

2018’de Takip Etmeniz Gereken 8 Mobil Pazarlama Trendi

Dijital dünyada her şey değişiyor, güncelleniyor ya da yeni trendler karşımıza çıkıyor. Mobil pazarlama da bu değişim rüzgarından en çok etkilenen alanlardan biri. Blogumuzda herhalde en fazla uyarıda bulunduğumuz konuların başında mobil pazarlama geliyor diye tahmin ediyoruz. Uyarılarda bazen ileri gittiğimizi düşünsek de, pek çok tanınmış markanın mobili göz ardı ederek ya da unutarak hareket ettiğini görünce, uyarılara devam ediyoruz. Mobil pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sosyal ağların neredeyse %90 oranında mobil cihazlardan takip edildiği dünyamızda, e-postalar, alışverişler, medya tüketimi gibi konularda mobil cihazların oranı en az %50 seviyesinde gerçekleşiyor. Kısacası mobil pazarlama hakikaten çok önemli ve yenilikleri de takip etmeniz, trendlere uyum sağlamanız sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır. Gelin hep beraber 2018’de mobil pazarlamada en çok öne çıkacak trendleri inceleyelim. 


1- Mobile Özel Web Siteleri

Bugüne kadar yaygın mobil web sitesi, var olan web sitelerinin responsive olarak tasarlanmış olmasaydı. Oysa mobil deneyimle, bilgisayar deneyimi aynı değil. Öte yandan bilgisayarda çok daha fazla bilgi izlemek/okumak mümkünken ve web siteleri de buna göre tasarlanmıştı. Mobil cihazlarda ise bu durum kullanıcı tarafında biraz daha yorucu oluyordu. Yeni dönemde artık var olan web sitelerinin responsive olmasından çok, mobile özel web sitesi yapılmasını göreceğiz.


2- Canlı Videolar

Cisco’nun yaptığı araştırmaya göre 2019 yılına kadar video, dünyanın mobil veri trafiğinin yaklaşık % 78’ini oluşturması ve canlı yayınların mobil videoların en hızlı gelişen alt kategorisi olarak öne çıkacağı tahmin ediliyor. Facebook ise kullanıcıların canlı yayınları izlemek için, diğer videolara oranla 3 kat daha fazla zaman harcadıklarını açıkladı. Instagram, YouTube ve Twitter’da da canlı yayınların hızla arttığını görüyoruz. 2018 yılının en önemli mobil trendlerinden biri de canlı videolar olacak. 2018’de canlı yayınları, büyük çaplı kampanyalarda tamamlayıcı rolde, yoğun kullanılacağına şahitlik edeceğiz. 


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


3- Artırılmış Gerçeklik (AR)

Hepimiz bugüne kadar, bir şekilde akıllı telefonlardaki AR teknolojileriyle karşılaştık. Bugüne kadar AR teknolojisi, “gerçek” hissi yaratan görüntülerle neler başarabileceğini çeşitli uygulamalarla ortaya koydu. Öte yandan ARKit ve ARCore platformlarının piyasaya sürülmesi, teknolojinin seviye atlamasına yardımcı oldu. Bugüne kadar yalnızca bir yenilik olarak görülse de, 2018’de AR, perakende, seyahat ve medya ortamlarındaki kullanıcılara değer katmak üzere ana akım medya araçları arasına girecek ve mobil pazarlamanın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelecek. 


4- Native Reklamlar

Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi pazarlama her geçen gün kişiselleştirilmiş bir ilişki meselesi haline geldi ve artık tüketicilerin basmakalıp ya da billboard tipi reklamlara tepkileri hızla azalıyor. Tüketiciler geleneksel için çaba harcamak yerine, reklam içeriğini görmek ve duymak istiyorlar – daha da önemlisi markaları bu şekilde fark ediyorlar-. Bu da tabii biz pazarlamacıları daha farklı arayışlara itiyor. Bu arayışların önemli sonuçlarından biri de native reklamlar. BusinessInsider’ın yaptığı araştırmaya göre 2021 yılına kadar native reklamların ABD’deki toplam reklam gelirlerinin %74’ünü oluşturacağını öngörüyor ki son dönemde yaptığımız gözlemler native reklam yatırımlarının artmaya başladığı yönünde. Özellikle mobil cihazlarda reklam yapmak, fiziksel koşullardan ötürü bilgisayarlara göre daha zor olduğundan 2018’den itibaren mobil pazarlamanın en çok öne çıkan reklam modellerinden biri de native reklamlar olacak.


5- Nesnelerin İnterneti (IoT)

Akıllı hoparlörler ve sanal asistanlar, Google ve Amazon’un uygun fiyatlı seçenekleri sayesinde 2017’de günden güne evde kullanılabilir özellikler haline geldi. Emin olun şu anda gördükleriniz yalnızca bir başlangıç. Gartner’ın yayınladığı araştırmaya göre 2018’de, uygulama kontrollü aydınlatma ve ısıtma sistemleri de dahil olmak üzere ev ürünlerinden, mutfak cihazlarına; uzaktan kumandalı köpek yemliklerine kadar hayatımızı kolaylaştıracak yüzlerce IoT ürünün satışlarında patlama yaşanacağı öngörülüyor. Yine aynı araştırmaya göre, IoT teknolojisi 2020 yılına kadar yeni ürün tasarımlarının % 95’inde yer alacak. Mobil pazarlamacılar için de IoT teknolojileri sayesinde tüketicilerle etkileşimde bulunabilmek, kaçırılmaz bir fırsat olarak önümüzdeki yıldan itibaren önemli bir opsiyon olacak.


6- Yapay Zeka (AI)

AI, hali hazırda en bilinen ve tercih edilen uygulamalara entegre edilmiş durumda olsa da; tahminler yapay zekanın önümüzdeki yıl sağlık teknolojisi, mühendislik ve müşteri hizmetleri alanında çok daha yaygın bir unsur olacağını öngörüyor. Siri ve Alexa gibi sanal asistanların kullandığı AI, daha gelişmiş ve daha “akıllı” hale gelecek. Mobil cihazlar için yapay zekanın entegrasyonu, chatbotlar ve otomatik işlemler sayesinde tüketicilerin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılması, daha yüksek doğruluk dereceleri ve düşük personel maliyetleri anlamına gelecek. Tüketiciler, sanal asistanlarla etkileşime girerken artık geçmiş davranışlarına dayalı anlık yanıtlar ve kişiselleştirme bekliyor olacak.


7- Daha Hızlı Yükleme

Geçtiğimiz dönemde en sık vurgulanan en basit ve en etkili olgulardan biri, kullanıcıların mobil deneyimleri sırasında sıkılıp “siteyi terk et” ya da “uygulamayı terk et” butonuna tıklamadan, hızlıca yüklenen sayfalar talep etmeleriydi. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi sayfaları yüklemedeki gecikmeler, kullanıcıların ilgisini kaybetmenize neden olur. Doubleclick’te yayınlanan bir araştırmaya göre kullanıcıların %53’ü sayfanın yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürüyorsa siteden ya da uygulamadan ayrıldıklarını belirtiyor. Kısacası, birinci maddede de belirttiğimiz gibi mobil cihazlar için özel deneyimler sunmanız ve bu deneyimleri aynı zamanda “hızlı” sunabilmeniz önümüzdeki yıl en çok üzerinde durmanız gereken konulardan biri olacak.


8- Mesajlaşma Uygulamaları

Etkili müşteri iletişimi kurgulamak, kişiselleştirilmiş reklamlar göndermek ve kitleyle ilişki kurabilmek için, mesajlaşma uygulamaları 2018’de markaların iletişiminde vazgeçilmez bir unsur olacak. Müşteri karşısında ister bir chatbot isterse gerçek bir insan bulsun, kişisel bir iletişim kurduğunuzda kendini değerli hisseder. Facebook Messenger’ın yaptığı araştırmaya göre, bir markanın müşterileriyle doğrudan mesajlaşma imkanı sunduğunda, potansiyel müşterilerinin % 53’ü onlarla alışveriş yapma fikrine daha sıcak bakıyor. Markaların kişisel görüşmeler sırasında anlık soru ve sorunlara etkili şekilde müdahale etmek için AI kullanabilecek olmaları, mobil pazarlamada büyük bir fırsat. Messenger’ın Chatbot Uzantıları ve WeChat’ın Mini Programları henüz yeni uygulamalar olsalar da, formatın uygulamalar arasında işbirliği kurarak sağlayabileceği faydaları ortaya koyuyorlar.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medyada Etkileşimlerinizi Arttıracak 10 İpucu
Haziran Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
E-ticaret Performansınızı Geliştirmek İçin Sosyal Medyadan Yararlanabileceğiniz 5 İpucu

Sosyal medyanın etkisi ve hayatımızdaki yerini tartışmaya gerek yok. Statista'ya göre, şu anda dünya genelinde 3 milyar civarında sosyal medya kullanıcısı var....

Kapat