Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

5 Büyük Sosyal Ağda Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zamanlar

Semanticum müşteri ilişkileri departmanımıza en çok gelen sorulardan biri, “sosyal medyada paylaşım yapmak için ideal zamanın ne olduğu” yönünde. Açıkçası bu soruyu yanıtlamak çok kolay değil çünkü her sektör, her sosyal medya hesabı, hedef kitlesi birbirinden farklı. Bu kadar fazla ve önemli değişkenin olduğu bir durumda, gerçekten net bir zaman vermek çok mümkün değil. Ancak gerek elimizdeki datalar, gerekse dünya üzerinde oluşan çeşitli datalardan yararlanarak genel ortalamada hangi sosyal ağda, ne zaman iletişim yapmanın uygun olduğunu sizlerle paylaşmak istedik. Bu sayede en azından yola çıkarken zamanlamanızın nasıl olması gerektiği konusunda daha kendinizden emin ilerleyebileceğinizi düşündük.


Facebook‘ta Post Paylaşımı İçin İdeal Zamanlar

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’ta en yüksek etkileşim Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşiyor. Cumartesi ve Pazar günlerinde oluşan etkileşim diğer günlere göre %30’dan fazla etkileşim yaratıyor. Saat olaraksa en etkili saatler, sabah 9, öğlen 1 ve 3 olarak öne çıkıyor. Özellikle öğleden sonra 1 sularında atılan postlar 3 sularında daha yüksek klik yaratıyor.


Twitter‘da Post Paylaşımı İçin İdeal Zamanlar

Etkisini her geçen gün yitiren ancak özellikle haber alma konusunda en çok kullanılan Twitter’da tartışmasız en etkili gün Çarşamba. Çarşamba gününde en fazla etkileşim yaratan saatler ise akşam üzeri 5-7 aralığı. Genel olarak Twitter’da en etkili saatler ise öğle 12 ve 3. B2B faaliyet gösteriyorsanız, mesai saatleri içinde yaptığınız paylaşımlar, mesai saati dışına göre en az %20 daha etkili.


Instagram‘da Post Paylaşımı İçin İdeal Zamanlar

Son dönemin tartışmasız yıldızı Instagram genel olarak etkileşimin yüksek olduğu sosyal ağ. Instagram’da her gün çok etkili ancak en etkili gün olarak Pazartesi ve Perşembe öne çıkıyor. En düşük etkileşim ise enteresan şekilde Pazar günleri. Paylaşım için en iyi saatler ise sabah 8-10 aralığı ile öğleden sonra 5. Özellikle sabah saatlerinde video paylaşıldığında Instagram’da fotoğrafa göre çok daha yüksek etkileşim oluşuyor.


Linkedin‘de Post Paylaşımı İçin İdeal Zamanlar

İş dünyasının ve beyaz yakalılarının buluştuğu Linkedin’de iş günleri dışında etkileşim anormal düzeyde düşüyor. Pazartesi ve Cuma günleri de görece düşük etkileşim yaratan günler. Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri özellikle iş bitim saatlerine doğru daha yüksek etkileşim oluşuyor. Linkedin’de yüksek etkileşim yaratmak istiyorsanız özellikle mesai saatleri başlarken, ara verilirken ve mesai bitimini hedeflemenizi öneriyoruz. Linkedin’i daha çok beyaz yakalılar kullandığı için çalışma ve toplantı saatlerinde etkileşim oranları düşüyor.


Pinterest‘te Post Paylaşımı İçin İdeal Zamanlar

Türkiye’de çok yaygın kullanılmasa da kullanıcısının belki de en sadık olduğu, kitlesi en homojen olan Pintertest’te etkileşimin en çok arttığı günler tartışmasız haftasonları. İş günleri ve saatlerinde etkileşimin bir hayli düşük olduğu Pinterest’te etkileşim için en iyi zaman ise Cumartesi öğleden önceki saatler. Tabii Pinterest’te etkileşim yaratmak istiyorsanız özellikle yemek, sağlıklı yaşam, tekstil, hediye ve seyahat gibi konulara ağırlık vermelisiniz.


Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi sosyal medya paylaşımı için net olarak doğru zaman diye bir kavram yoktur. Doğru zaman hedef kitlenizin en aktif olduğu zamanlar ve mesajınızı iletmek istediğiniz zamanlardır. Örneğin bir spor malzemeleri markasıysanız, hafta içi gece saatlerinde Şampiyonlar Ligi maçları esnasında paylaşımda bulunmanız yerinde olacaktır. Ancak örneğin ev hanımlarına yönelik deterjan markasıysanız aynı saatlerde paylaşım yapmak verimsiz olacaktır. Kısacası sosyal medyada doğru zamanı bulmanız için yapmanız gereken en önemli şey bol bol A/B testleri yapmaktır.

Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Tasarımda Kullanılan 10 Rengin Müşterilerinizin Hislerine ve Satışlarınıza Etkisi
Sosyal Medya Yönetimi İçin 7 Önemli Google Analytics Raporu