Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

7 Maddede SEO İçin Kaliteli Backlink Oluşturmanın Yolları

Arama motoru optimizasyonunu(SEO) site hızı, adı, yazılımın kalitesi, kullanıcı deneyimi vb etkileyen sayısız faktör bulunuyor.  Ancak SEO’yu etkileyen iki faktör var ki, bu faktörler neredeyse diğer faktörleri baştan aşağıya domine ediyor: web sitesinin içeriği ve web sitelerine backlinkler. Yüksek kalitede anahtar kelime bazlı bir web içeriği oluşturmak için çok çalışabilirsiniz fakat yüksek kaliteli backlinklere(bir web sitesine başka bir web sitesinin vermiş olduğu link) sahip değilseniz web sitenizin sıralaması düşük kalma olasılığı artacaktır. Aldığınız linkler Google algoritmasının web sitenizin otoritesini tespit ettiği araçlardan biridir. 


Backlinkler SEO İçin Neden Önemlidir?

İçerik, Google’ın web sitenin ne hakkında olduğuna ve konu hakkında otorite sahipliğini incelemesi bakımından yaptığı değerlendirmelerden sadece biri. Başka sitelerde backlinklere sahip web siteleri bunlara sahip olmayan web sitelerine göre genelde daha yüksek kalitede ve daha önemli otorite olarak görünüyor. Bu durum web sitenizin sıralamasını yükseltmeniz için güçlü bir link oluşturma stratejisine ihtiyacınız olduğunu gösteren temel sebeplerden. Her backlink, eklenen web sitesinin Google profiline ekleniyor. Profil linkin yönlendirdiği sayfaya, linkin metnine ve linke sahip sitenin sıralamasına bakıyor. Bir sitenin link profili sitenin sıralamasını yükselten önemli faktörlerden bir tanesi.

Eskiden backlink oluşturma süreci çok basitti. Her web sitesi sahibi, fake bloglar açarak ya da alakasız forumlara kendi linklerini yerleştirip, backlink zinciri oluşturuyordu. Google 2012’de yaptığı algoritma güncellemesi ile bu yöntemin etkisini yok etti desek yanlış olmaz.  Artık backlink oluşturma sistematiğindeki temel faktör bağlam. Yani eğer X marka cep telefonu satan bir e-ticaret sitesi iseniz, mümkünse otoritesi cep telefonu ve teknoloji ürünleri üzerine olan bir blog ya da haber sitesinden X marka cep telefonunun ilgili sayfasına link almanız asıl mesele. İlgili siteden ana sayfanıza link almak ya da ilgisiz sayfadan X marka cep telefonunun ilgili sayfasına link almak belli düzeye kadar sıralamanıza etki ediyor, ancak istenen düzeyde etki yaratmıyor.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Link Metni Kullanımı

Sitenizdeki veya başka sitenin backlinklerinde kullandığınız link metni arama motoru sıralamasındaki yeri etkileyebilir. Link metni sayfanızda tıklanabilen kelime veya kelimelerdir. Kullanıcıların görüp etkileşime geçebildiği görünür linklerdir. Birkaç sene önce anahtar kelimesi bol ve web siteye backlink kullanımı yaygındı. Örneğin bir web sitesi ‘’e-ticaret gelişimi’’ kelimelerini birçok başka web sitesine kendi sitesine bir şekilde backlinkler oluşturmuştu. Her bir sitede ‘’e-ticaret gelişimi’’ anahtar kelimesine sahip asıl siteye backlinkler bulunuyordu. Bu yöntem başlarda interneti domine eden bir yöntemdi. Sonrasında bu yöntem spam içeren düşük kalitede web sitelerinin artmasına sebep oldu. 2012’de bu yöntem değişti. Artık bir web sitesi yüzde yüz anahtar kelime eşleşmesine sahip değilse etki etmiyor, hatta bazen spam yaptığı düşünülerek cezalandırılabiliyor. 


Kaliteli Backlink Oluşturma Stratejileri

Siteniz aktif bir şekilde çalışıyorken organik link oluşturma yöntemleriyle ilk önceliğiniz oluşturabildiğiniz kadar backlinkler olmalı. Diğer bir deyişle tek bir amaçla bir sürü içerik üretip bunları yayınlamak web sitenizin trafiğini arttırmak için artık etkili olmayan bir yöntem. Yüksek kalitede backlink oluşturmak için bazı stratejileri sizin için derledik.

1- Sektörünüzdeki Oyuncuları Tanımlayarak Başlayın

Kendi kategorinizdeki lider ve etkileyici blogger ya da yazarları tanımlayın ve ne tipte içerikler paylaştıklarını dikkate alın. Web sitenize backlinkler oluşturabileceğiniz bağlamı yüksek bir web sitesi listesi yapın ki, onlara ulaşabilmek için strateji oluşturmaya başlayabilin.

2- Bir Uyum Oluşturmaya Başlayın

İnsanlar hakkınızda bir şeyler bildiğinde veya onlara karşılığında yardım edebileceğinizi bildiklerinde sizinle daha çok iş yapmak isterler. Listenizdeki kategori liderlerinin paylaşımlarını beğenin, yorum yapın ve etkileşimde bulunun. Bu onların sizden alacağı bir backlink isteğine daha olumlu yaklaşmalarını sağlar.

3- Link Talep Edin

Backlink oluşturmak için insan dokunuşu şarttır. Linkinizi içermesini istediğiniz web site listesini oluşturduktan sonra onlara ulaşıp talepte bulunmalısınız. Her web sitesi size olumlu yaklaşmayabilir fakat bu konuda bir şeyler yapabiliyor olmalısınız.

4- Medyanın Peşini Bırakmayın

Haber siteleri her zaman hikayeye açtır. Eğer kendi bağlamınızda bulunan gazetecilere ulaşıp ilgilenen birkaçını bulursanız bu tip sitelerde bulunacak backlinklerinizle oldukça başarılı olabilirsiniz.

5- Gökdelen Tarzında İçerik Üretin

Backlink süreci için çalışırken, her işte olduğu gibi yalnız değilsiniz ve rakipleriniz var. Rakipleriniz de sizin gibi sayısız web sitesinden backlink alabilmek için çaba gösteriyor. Rakiplerinizin backlink aldıkları web sitelerine ve ilgili içeriklere göz atın. Rakibinizin nasıl backlink alabildiğini İçeriği inceleyip konu hakkında daha detaylı ve yüksek kalitede bir içerik yaratmak için çaba sarf edin. Hem yazılmış içeriği, hem de web sitesinin görünüşünü dikkate alın. İyi yazılmış ve profesyonel gözüken bir içerik oluşturmaya ihtiyacınız var. Yüksek kaliteli görseller, sade ve profesyonel bir görünümle web siteniz rekabette daha çekici hale gelebilir. Sonrasında rakiplerinizin bakclinklerini içeren web sitelerine ulaşıp bu linkleri daha kaliteli ve aynı konu hakkında olan içerikle değiştirmelerini isteyin. Bu strateji hep çalışmasa da çalıştığı zaman çok etkili oluyor.

6- Sizden Bahsedenleri Backlink İçin İkna Edin

Link oluşturmanıza yardımcı olabilecek başka bir şey ise web sitenizden söz edenleri gözlemek. Bir blogger veya online kaynak linkinizi koymadan sizden bahsetmiş olabilir. Böyle bir söz ediş bulduğunuzda site sahibine ulaşıp linkinizi eklemesini talep edin. Site sahibi tarafından kabul edilmeme olasılığı olsa da bu yöntemi denemeyi ihmal etmeyin. Buna ek olarak içeriklerinizle ilgili süresi dolmuş linkleri gözlemleyin. Böyle bir durum varsa site sahibinin bilgilerini güncelleyin bu sayede hem sitenizin kalitesi hem de trafiği artacaktır. Bu tip söz etmeleri belirleyip bulacak bir çok teknolojik araç var, bunlardan faydalanabilirsiniz.

7- Backlink Spam Yapmayın

SEO dediğimiz şey aslına bakarsanız yaşayan bir süreç. Hayatın doğal akışı içinde gerçekleşemeyecek, tutarsız şeyler SEO’da da gerçekleşmez ve sıralamanız olumlu değişmez. Yani eğer sektörünüze göre dünyadaki ve ülkenizdeki backlink oranlarına göre anormal sayıda backlink alırsanız ya da alakasız yerlerden sınırsz sayıda backlink alırsanız bu da işe yaramayacaktır. Bunun yanında kısa bir süre için sayısız ya da belli sayıda backlink alırsanız da işe yaramayacaktır. Çünkü başta da dediğimiz gibi SEO tutarlılık gerektiren bir süreçtir. Bu yüzden SEO yaparken ne olursa olsun, gerçekçi davranın ve asla spam yapmayın.


Özetle

Başarılı bir arama motoru optimizasyonu stratejisinde backlink oluşturmak temel elementlerden biridir. Başarılı sonuçlar için anahtar kelime kullanımı, içerik, backlink, veriler ve daha fazlası uyum içinde olmalıdır. Bu teknikleri öğrenip yıllar içindeki değişimini anlamak içeriğinizin arama sonuçlarında en üstte yer alması ve hedef kitlenizin hep görmek isteyeceği bir yerde olmasına yardım eder.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Adwords’te Etkili Reklam Metni Oluşturmak İçin 5 Öneri
[ÖZEL REHBER] 5 Adımda Etkileyici İnfografik Hazırlamanın İpuçları
Önceki yazıyı okuyun:
Twitter Etkileşiminizi Hızla Geliştirecek Temel Twitter Analytics İpuçları

Yazılım sistemleri, markaların müşteri ilişkilerinin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan önemli faktörlerden biri. Müşteri ilişkileri için web sitelerinde bulunan yardım platformlarından, iletişim uygulamaları...

Kapat