Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

8 Maddede Mobil E-posta Pazarlama

2010’lu yılların başında dijital pazarlama ve iş yönetimiyle ilgili konferansların tamamında ana gündem maddesi mobildi. Kürsüye çıkan herkes “mobil çok önemli, bu yıl patlayacak, mobil hazırlıklarınızı yapın” deyip dururdu. Mobil cihazlar hayatımızın artık tam anlamıyla parçası oldu ancak süreç X yılına özel değil, her yıl dalga dalga artarak devam etti. Görünen o ki, bu hız daha bir süre daha devam edecek. Mobil patlama yaptı ancak maalesef pek çok marka, bu patlamayı ya tamamen yanlış anladı ve app yapmanın mobil olduğunu sandı, ya tamamen ıskaladı ya da süreci doğru yönetemedi ve halen uyum sürecini geride bırakamdı. Basit anlatımla mobil meselesi, e-posta, sosyal medya, web sitesi vb tüm dijital asetlerinizin mobil cihazlar tarafından da bilgisayarlarda olduğu gibi kolayca görüntülenebilmesi ve/veya yönetilebilmesi üzerinedir.

Maalesef Türkiye’nin en ünlü markaları dahi halen birinci adım olan web sitesinin mobil uyumluluğu konusunda sıkıntı yaşarken, pek çok marka da mobil uyumlu e-posta konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Bu sorunları yaşamamak için mobil e-postada dikkat edilmesi gereken 8 temel adımı inceleyelim.


1- Mobil Uyumlu Tasarım

Yapılan bütün araştırmalar ve ortaya çıkan verilen e-postaların en az %50’sinin mobil cihazlardan açıldığını ortaya koyuyor. O halde mobil cihazlara uygun tasarım yaparken, kolayca scroll edilebilmesi için düz ve basit bir tasarım düzeni oluştururken, 16 pikseli geçmeyecek şekilde okunabilir fontlar ve imajın altına yeterince açık ve dikkat çekici butonlar kullanmanız gerekiyor.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Mobil Okunurluk

Geçtiğimiz 4 yıl içinde mobil cihazlardan e-posta okuma oranı en az %500 arttı. Okunurluğunuzu arttırabilmeniz için, içeriklerinizi daha mobilin kendi doğasına uygun şekilde daha kolay, daha net ve daha kısa oluşturmanızı öneriyoruz. Eğer hazır şablon kullanıyorsanız, responsive şablon kullanın. CTA butonları için de en az 44 px boyutunda kare şeklinde tercihte bulunmanız daha kolay okunmayı sağlayacaktır.


3- Başlık ve Önizleme Metnine Dikkat Edin

E-postalarınızın mobilde daha çok açılmasını sağlayan önemli unsurlardan biri de başlık ve önizleme metinlerindeki başarınızdır. Önizleme, e-postalarınızda ilk görüntülenen, açtığınızda en üstte yer alan metindir. Başlığınızla yeterince ilgi çekmediğiniz takdirde e-postalarınızın ortalamanın da altında açılacağını size garanti edebiliriz. E-postanızın gönderen ismi, başlık ve önizleme uyumu mobilde daha iyi anlaşılmayı kolaylaştıracaktır. Eğer konu başlığında açık bir CTA söz konusu ise önizlemede CTA’yi daha açıklayan bir dil kullanmanız daha çok işe yarayacaktır. Son olarak lütfen önizleme metninizde “bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız, lütfen tıklayın” metninin gelmemesine özen gösterin.


4- Alanınızın Kısıtlı Olduğunu Unutmayın

Mobil cihazın kendi doğası gereği, alanınız dar ve küçük. Bu küçük alanda mesajınızın daha net anlaşılabilmesi için, metin karakter limitine özel önem göstermeniz gerekiyor. Eğer gereğinden fazla uzun başlık, önizleme ya da önizleme metniniz olursa sistemler otomatik olarak belli bir noktadan sonra metni kesiyor. Örneğin Apple Mail, önizleme metni için 140 karaktere izin verirken, konu başlığı için 32 karakter limiti koyuyor.


5- Basit Olun

Daha önceki maddelerde bahsettiğimiz gibi mobilin kendine özgü doğası var. Mobilde karmaşıklık ve komplike servisler genellikle kullanılamıyor ya da anlaşılamıyor. Bu durum e-posta için de geçerli. Sade ve net bir başlık, daha yüksek tıklama ve paylaşım oranları yakalamanızı sağlayacaktır. Hedefli ve segment odaklı gönderimle %90’a varan açılma ve tıklama oran artışı yakalayacağınıza emin olabilirsiniz.


6- Geofencing’in Gücünden Yararlanın

Lokasyon odaklı pazarlamanın önemli parçalarından biri olan geofencingin ne olduğundan daha önce bahsetmiştik. Geofencing özellikle mobil e-posta pazarlamada fazlasıyla işe yarayan önemli parçalardan biri. Geofencing yaparak mobil e-postalarınızı daha hedef odaklı ve kişiselleştirilmiş şekilde iletmeniz mümkün. Kişiselleştirilmiş hedef odaklı mesajların etkisinin gücünden beşinci maddede bahsetmiştik 😉

Öneri: euromessage Geofencing servisi hakkında daha fazla bilgi almak ve Geofencing’den yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


7- Web Sitenizi Mobil Odaklı Hazırlamayı Unutmayın

Pek çok araştırma B2C alanında hizmet veren markaların %40’tan fazlasının halen mobil uyumlu bir web sitesine ya da web sitesinde ciddi mobil uyum sorunu yaşadığını ortaya koyuyor. Bunu bir kenara bırakıp, e-posta pazarlamaya dönelim. Bir e-posta pazarlama kampanyası yapıyorsanız, kampanya bülteninde mutlaka web sitenize yönlendirmeler koyuyorsunuz demektir. E-postalarınızın en az yarısının mobilden okunduğunu düşünürsek ve abonenizin ilgisini çektiyseniz, mobil cihazdan web sitenize gelecektir. Peki ya web siteniz mobil uyumlu ya da bazı sayfaları halen mobil uyumlu değilse ne yapacaksınız? Giriş bölümünde bahsettiğimiz gibi mobil odaklılık bütünsel bir durumdur ve e-postayı mobil odaklı yapmakla meseleyi halletmiş olmuyorsunuz. E-posta kampanyanız sonucunda kötü mobil deneyimi yaşatırsanız, Google’ın açıkladığı verilere göre en az %40 oranında rakibinize müşteri kaptırmış olursunuz.


8- Ölçün, Test Edin

Dijital pazarlamanın ve konumuz olan e-posta pazarlamanın en büyük avantajı olan verileri ölçebiliyor olmanızdan, mobil e-postada neden yararlanmayasınız? Hangi cihazlarda daha çok açıldığı, hangi sözcüklerin daha çok işe yaradığı, hangi cihazların daha çok sonuç yarattığı gibi sayısız veriyi ölçüp, bir sonraki kampanyanızda daha etkili sonuçlar elde edebilmek için yeni fikirler üretebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
HTML E-posta Kodlarken Yapılan 6 Hata
İçerik Pazarlamasını Karakterler Yaratarak Kişiselleştirmenin İpuçları
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medya Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gereken 10 Altın Kural

İnsanların önemli bölümü artık internette zaman geçiriyor ve insanlarla internet üzerinden markalar açısından iletişim kurmanın en kolay ve sağlıklı yollarından biri de...

Kapat