Genel

Ağustos Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün

Geçtiğimiz Eylül ayında başladığımız ve her ay devam ettirdiğimiz özel günler serimiz ağustos ayında da sürüyor. Yazın sona ereceği Ağustos, bu yıl Kurban Bayramı arefesiyle tamamlanıyor. Hasat döneminin başlayacağı, ağustos ayında Zafer Bayramı dışında göze çarpan, kampanyanızın merkezine oturtabileceğiniz önemli bir etkinlik bulunmuyor. Ağustos ayında, gerek e-posta pazarlamada gerekse genel pazarlama stratejilerinizde yararlanabileceğiniz özel günleri inceleyelim.


Zafer Bayramı – 30 Ağustos

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun fiili ateşleyicisi olan 30 Ağustos 1922’deki zafer, her yıl Zafer Bayramı olarak kutlanıyor. Birlik ve beraberliğin simgesi olan milli bayramlarda kutlama mesajı yayınlamak imajınıza her zaman olumlu katkı sağlayacaktır.

İpucu: Türkiye’de pek çok milli bayram bulunuyor. Tavsiyemiz eğer milli bayram kutlamasında bulunacaksanız, her bayramda kutlama mesajı yayınlamanız. Bu konularda istikrarlı iletişim daha kalıcı ve verimli sonuç yaratacaktır.


Ağustos Ayı Genel Konsept Önerileri

Ağustos ayı genel anlamda diğer aylarla karşılaştırınca özel günlerin pek olmadığı, yazın en kavurucu ayı olarak, daha çok tatilin ön plana çıktığı ay. Bunun yanında ağustos ayı, aslında Türkiye için oldukça hareketli aydır. Kış hazırlıklarına başlanan ağustos, pazarlama kampanyaları yapmak için de hazırlık dönemi olarak görülebilir. Bunun yanında konsept olarak ağustos ayında dikkat etmeniz gereken bazı dönemlere dikkat çekmek istedik.

Yaz Tatili

Temmuz ayı önerilerimizde de bahsettiğimiz üzere yaz tatili ve yaz tatiline yönelik ürün önerileri konsepti üzerine e-posta pazarlama kampanyası yapmak, günün anlam ve öneminden kopmamak adına belki biraz jenerik ama etkili yollardan biri.

Hasat Dönemi ve Konserve

Ağustos, Anadolu’nun bereketli topraklarının en yoğun hasat döneminin yaşandığı ay. Fındık, zeytin, üzüm, yaş sebze, ayçiçeği, baklagil gibi pek çok ürünün hasadı ağustos ayında yapılıyor ya da hasat hazırlığına girişiliyor. Bu dönemde pek çok insan memleketine gitmek için yollara düşerken, seyahat harcamaları patlama yapıyor. Öte yandan hasat dönemi aynı zamanda kış hazırlığı için konserve vb anlamına da geliyor. Ağustos ayında bu döneme özel konseptlerde yaratıcı çalışmalar yapmanız mümkün.

Düğünler

Kültürümüzün alamet-i farikası olan konulardan biri de şüphesiz ki düğünlerimiz. Her yörede farklı adetler, farklı konseptlere sahip olsa da, düğünler yaz aylarının özellikle ağustos ayının en çok öne çıkan etkinliklerinden biri. Düğün üzerine yaratıcı konseptler geliştirebileceğiniz gibi özelikle banka ve finans kuruluşlarının tasarruf üzerine etkili kampanya yapabilecekleri dönemdeyiz.

Okula Dönüş Kampanyası

Eylül ayında Türkiye’de neredeyse bütün okullar açılmış oluyor. Ağustos ayının son döneminde okula dönüş kampanyalarının startını vermeniz, hem daha uzun vadeli kampanya yapmanıza hem de lead nurturing yapmanız açısından faydalı olacaktır.

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı bu yıl eylül ayının ilk gününe denk geliyor. Kampanyalar doğal olarak ilgili günde değil, ilgili günden önce yapılmaya başlanır. Kurban Bayramı üzerine yapacağınız kampanyaların da ağustos ayı içinde yapmanız yerinde olacaktır. Üstelik 30 Ağustos’un da tatil olduğunu düşünürseniz, mesaj farkındalığınızı korumak için ağustos ayında kampanyanızı yapmış olmanızı tavsiye ediyoruz.


Spor Müsabakaları

Haziran ve temmuz aylarının spor açısından(özellikle futbol) görece düşük yoğunluklu geçmesinin ardından ağustos ayı, hareketlenmenin başladığı ay olacak. Süper Lig’in başlayacağı ağustosta Türkiye Süper Kupası ve Avrupa Kupası ön eleme maçları da oynanacak. Ligin en önemli karşılaşması ise 20 Ağustos’ta Fenerbahçe, Trabzonspor maçı. Ağustos ayının en önemli organizasyonu Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı Avrupa Basketbol Şampiyonası. Ayın son gününde başlayacak olan şampiyona ile ilgili kampanya yapmanızı özellikle öneriyoruz.

Ağustos Ayının Önemli Müsabakaları

Şampiyonlar Ligi Ön Eleme Başakşehir – Brugge 2 Ağustos
UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme

Fenerbahçe – Strum Graz

3 Ağustos
Süper Kupa Maçı Beşiktaş- Konyaspor 6 Ağustos
Türkiye Süper Lig Başlangıcı 11 Ağustos
Fenerbahçe – Trabzonspor 20 Ağustos
Avrupa Basketbol Şampiyonası 31 Ağustos – 17 Eylül

Not: Başakşehir ve Fenerbahçe’nin tur atlayıp, atlamayacağı henüz belli olmadığından tarih olarak belirtmedik. Fenerbahçe tur atlarsa, 17 ve 24 Ağustos’ta; Başakşehir tur atlarsa, 15 ve 22 Ağustos’ta eleme maçlarını oynayacak.

Dünya Üzerinde Kutlanan Diğer İlginç ve Önemli Günler

Aralık ayında başladığımız ilginç günler serimize ağustos ayında da devam ediyoruz. Bazı günler, dünyanın her yerinde; bazıları ise bölgesel olarak önemli kabul ediliyor. Umarız hem eğlendirir, hem de e-posta pazarlama kampanyalarınızda fikir verebiliriz.

Kız Arkadaşlar Günü 1 Ağustos
Dünya Web(www) Günü 1 Ağustos
Dünya Akciğer Kanseri Günü 1 Ağustos
Karpuz Yeme Günü 3 Ağustos
Kumdan Kale Yapma Günü 5 Ağustos
Bowling Oynama Günü 8 Ağustos
Uluslararası Kedi Günü 8 Ağustos
Kitapseverler Günü 9 Ağustos
Dünya Aslan Günü 10 Ağustos
Tembellik Yapma Günü 10 Ağustos
Garage Sale Günü 12 Ağustos
Uluslararası Gençlik Günü 12 Ağustos
Sol Elle Yazanlar Günü 13 Ağustos
Rahatına Bakma Günü 15 Ağustos
Rollercoastera Binme Günü 16 Ağustos
Ucuzluk Marketi Günü 17 Ağustos
Sakal Traşı Olma Günü 18 Ağustos
Fotoğraf Çekme Günü 19 Ağustos
Patates Günü 19 Ağustos
Şeftali Yeme Günü 22 Ağustos
Köpek Günü 26 Ağustos
Papyon Takma Günü 28 Ağustos
Hamburger Yeme Günü 31 Ağustos
İlginizi Çekebilir:
Yukko Kişiselleştirilmiş Web Sitesi Deneyiminde Nasıl Fark Yarattı?
Web Sitenizde Daha Fazla Zaman Geçirtmenin İpuçları
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medya Yöneticisi Olmak İçin Yapılması Gereken 7 Şey

Gelişen teknoloji ve küreselleşmeyle birlikte geçtiğimiz 10 yıl içinde sosyal medyanın gücü ve popülerliği giderek artış gösterdi. Özellikle Facebook, Instagram,...

Kapat