Mobil Pazarlama

Akıllı Saatler İçin Uygulama Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Giyilebilir teknolojilerin hayatımızdaki etkisi hızla artıyor. Günlük hayatımızda akıllı saate rastlamayan kalmadı sanıyoruz. Akıllı saat ve gözlüklerle başlayan sürecin orta vadede her iklime ayak uyduran ve kendini temizleyen kıyafetlere kadar pek çok alanda ilerleyecek gibi. Şu anda önümüzde en dikkat çeken gelişme ise akıllı saatler. 2020 yılında 32 milyar USD’yi geçmesi beklenen ve bu yıl 21 milyon adetten fazla satılan akıllı saatler yoluyla pazarlama yapabilmek için markalar uygulama geliştirmeye çoktan başladı bile. Google(Android) ve Apple’ın(iOS) teknoloji anlamında önderlik ettiği akıllı saatlerde uygulama tasarlarken dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim.


1- Akıllı Saatler İçin Uygulama Tasarım Anlayışı

Akıllı saatler için uygulamalar tasarlarken, uygulamayı izleme ortamı için anlamlı olan kullanım durumlarına odaklanın. Saatler kullanıcıların bir bakışta, bir sonraki otobüsün gelişiyle ilgili bilgi almalarını ve anlık bir mesaja yanıt vermek gibi hızlı davranmalarını sağlar. Saati izleme arayüzü, geleneksel mobil cihazlarda bulunmayan, aşağıdaki alışalagelmemiş kullanım fırsatları sunar:

  • Kolay erişim (bilek hareketiyle)
  • Fiziksel bir vücut bağlantısıyla etkinleştirilen girişler (sensörler, hareket algılama ve uğultu yoluyla)

Önemli fırsatlar sunan saatler tasarımlara dikkat çeken sınırlamalar getiriyor:

  • Daha küçük ekran alanı
  • Daha az bilgi yoğunluğu
  • Sınırlı pil ömrü

Kısacası saatler için uygulamalar tasarlarken platformun hem yeteneklerini hem de sınırlamalarını düşünmelisiniz. İzleme arayüzü kullanılarak görevlerin kolayca yerine getirilebileceği tasarım deneyimleri yaratmaya çalışırken, elektronik tablolar gibi incelenmesi zor, karmaşık ve ayrıntılı uygulamalardan kaçınmalısınız.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Akıllı Saatler İçin Uygulama Tasarımında Fonksiyonellik Ana Odak Noktanız Olmalı

Saat için hazırladığınız uygulamanızın temel işlevlerini destekleyecek şekilde tasarlanmalıdır. Uygulamanızın izleme kullanıcı arayüzünde gereksiz özellikleri, işlemleri veya içerikleri dahil etmemeye çalışmalısınız. Örneğin:

  • E-posta uygulaması mesaj okumaya ve yanıt göndermeye odaklanmalıdır. Ek ekleme veya alıcı düzenleme seçenekleri dahil edilmemelidir.
  • Takvim uygulaması, kullanıcıların katılımcıların kullanılabilirliğini kontrol etmesine, etkinlik özetlerini okumasına ve davetiyeleri kabul etmesine izin vermelidir. Etkinlik oluşturma veya düzenleme seçeneği sunmamalıdır.

Kısacası olumlu deneyim için en kritik işlevleri seçmeye odaklanmalısınız. Teknik olarak ekleyebileceğiniz her özelliği eklemeye çalışmanız büyük bir ihtimalle işe yaramayacaktır.


3- Yuvarlak Şekiller İçin Tasarımı Düşünün

Akıllı saatlerin çoğunluğu, dikdörtgen ekranlardan % 22 daha az  alanı olan yuvarlak ekranlara sahiptir. Yuvarlak ekranlar, metnin kolayca okunabilmesi için daha büyük kenar boşluklarına ihtiyaç duyar. Yani uygulamanın küçük boyut kısıtlamaları içinde çalıştığından emin olmak için önce yuvarlak aygıtlar için tasarım yapın.


4- Tasarımlarınızı Önizleme Üzerinde Test Edin

Grafik yazılımında çalışıyor/işe yarıyor gibi duran tasarımlar küçük ekranlarda çalışmayabilir. Tasarımınızı izleme önizleme araçlarını kullanarak nasıl göründüğünden emin olun. Sizin dev ekranda planladığınız tasarım, saatin içinde sandığınız gibi durmayabilir.


5- Kullanıcı Deneyimini Göz Önünde Bulundurun

Saat takan insanlar ayakta dururken, hareket ederken veya bir otobüsü yakalamak için koşuşturlarken düzenli olarak hareket halindedir. Hazırladığınız uygulama tasarımlarının bir bakışta kullanılabildiğinden emin olmak için tasarımlarınızı kullanıcı hareketlerini(koşarak, kollarını hızlı kullanırken vb) içeren durumlarda test edin. Bir bakışta görülemeyen/göz atılamayan tasarımın akıllı saatlerde işe yaraması pek mümkün değil.

İlginizi Çekebilir:
Dönüşüm Sağlayan Mobil Landing Page Hazırlamanın 8 Püf Noktası
2018 Pazarlama Trendleri E-booku Yayında
Önceki yazıyı okuyun:
B2B E-posta Pazarlamada Müşterilerinizle Etkileşim Sağlamanın 3 Yolu

Dijital pazarlamayla ilgili yapılan araştırmalarda da belirtildiği gibi B2B için en çok kullanılan ve tartışmasız en kritik iletişim kanalı e-posta...

Kapat