Davranışsal Hedefleme, Kişiselleştirme, Omnichannel Pazarlama

Alışveriş Sepetinizin Terk Edilmesinin 8 Sebebi ve Çözüm Yolları

Hepimizin bildiği gibi bir e-ticaret sitesi için alışveriş sepetinin terk edilmesi kadar can sıkıcı bir durum yoktur, müşteri web sitenizi ziyaret eder, dolaşır, bakınır ve bir ürününüzü satın almaya karar vererek alışveriş sepetine atar. Tam da bu noktada tüketici deneyimi için bir şeyler ters gider ve sayfanızı kapatarak size veda eder. Peki ama neden? Hadi gelin birlikte bu sebepleri ve çözüm yollarını inceleyelim.


1- Beklenmedik Gönderim Ücreti

Terk edenlerin %25’inin belirttiği en büyük neden, ödemeye devam etmek üzereyken karşılaştıkları ekstra masraflardır. Vergiler ve tamamlayıcı öğeleri de içerebilen gizli maliyetler genellikle tüketiciyi vazgeçirerek satış kaybına neden olur.

Çözüm: Müşterinize karşı dürüst bir tutum sergileyerek, nihai maliyeti alışverişin en başından tamamen hesaplayıp açıkça belirtebilir veya ürünün maliyetine ekleyip ‘ücretsiz’ gönderim teklif edebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz gönderim işleminin müşterilerin %73’ü tarafından “kritik” olarak değerlendirildiğini ve alışveriş yapanların %93’ünü daha fazla satın almaya teşvik ettiği e-ticaret markalarınca bilinen bir gerçek.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Yeni Bir Kullanıcı Hesabı Oluşturma Gerekliliği

Tüketicilerin çoğunluğu içinde bulunduğumuz aciliyet çağında, bir alışveriş işlemini tamamlamak için zaman ve çaba sarf etmeyi sorun olarak görüyor. Alışveriş sepetini terk edenlerin %22’si yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmaları gerektiğinde satın alma işlemini yarıda kesiyor.

Çözüm: Bu problemi önlemek için müşterilere, misafir ödeme seçeneklerini sunmalısınız. Böylece müşterilerinizin alışveriş deneyimini kolaylaştırarak hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz.


3- Daha Sonra Satın Almak Üzere Gezinenler

Birçok tüketici, satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce, faklı markalara ve ürünlere göz atmayı; fiyat, kalite, kargo ve daha fazlasını araştırıp karşılaştırmayı tercih ediyor. Bu nedenle, alışveriş sepetindeki ürünleri bırakıp web sitenizden ayrılırlar ve eğer daha makul bir alternatif bulamazlarsa geri dönebilirler.

Çözüm: Müşterilere güvenilirlik sağlamak açısından fiyat eşleştirme garantisi sunabilirsiniz.


4- Uzun ve Karmaşık Ödeme Süreci

Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak gibi ekstra aşamalar ödeme işlemini uzattığında müşterinizi sıkabilir ve ödeme işlemini yarıda bırakabilir. Ayrıca, ödeme işlemi karmaşık ve kafa karıştırıcıysa, tüketicinin izlenimi olumsuz yönde etkilenir ve sürecin ortasında vazgeçmesine sebep olabilir. Öte yandan Bazı tüketicilerin ödeme işlemi ve kredi kartı bilgileri ile ilgili ciddi derecede güven endişeleri vardır.

Çözüm: Ödemeyi kısa tutup, form işlemlerini en aza indirmeli ve harekete geçirici eylem çağrıları oluşturmalısınız. Güvenlik konusundaysa, tüketicilerde güven temin etmek ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için web sitesinin SSL güvenlik özelliğini ve mevcut müşterilerinizin yorumlarını öne çıkartabilirsiniz.


5- Kupon Kodunu Bulamamak

Tüketiciler kupon veya promosyon kodlarının genellikle cazip teklifler ile gönderildiğinin bildikleri için bu tarz e-posta gönderilerinizde kullanabilecekleri bir kod ararlar. Herhangi bir kupon kodu bulamadıklarında ise yeni bir teklif verilene veya ürünlerde bir indirim yapılıncaya kadar beklemek isteyebilirler. Dolayısıyla, kupon kodunuzu ödeme noktasının yakınında ve göze çarpan konumda görürken aynı zamanda herhangi bir indirim almadıklarını fark ettiklerinde, gereğinden fazla ödeme yaptıkları fikrine kapılabilirler. Bu durum da onları alternatif aramaya itebilir.

Çözüm: E-posta yoluyla veya açılır pencerelerle teklif gönderdiğinizde, kuponları otomatik olarak uygulamalı veya kupon çubuğunuzu daha az görünür hale getirmelisiniz, böylece tüketicilerin ani karar değişikliklerini önleyebilirsiniz.


6- Ödeme Seçeneklerinin Eksikliği

Dijital dünyada düzenli alışveriş yapan tüketicilerin %50’sinden fazlası, tercih ettiği ödeme yöntemini bulamayınca satın alma işleminden vazgeçiyor.

Çözüm: Yerel ödeme yöntemleri dahil, olabildiğince çok ödeme seçeneği sunmalı ve tüketicilerinizi para harcama yöntemlerinde özgür bırakmalısınız.


7- Olumsuz ya da Zorlaştırılmış İade Politikası

Bazı e-ticaret siteleri ürünlerini iade alma aşamasında tüketiciye ödeme ve zaman açısından zorlu şartlar öne sürerek tedirgin edici bir tavır sergileyebiliyor. Oysa ki, geri iadeler işlemleri ücretsiz olduğunda, her 3 müşteriden 2’si satın almaya daha kolay ikna oluyor.

Çözüm: Alışveriş yapan müşterilerinize, 30 gün süresince ücretsiz iade teklif ederseniz, müşterinize güven vererek satın alma kararını hızlandırabilirsiniz.


8- Müşteri Desteği Eksikliği

Takdir edersiniz ki her tüketici satın alma ürecinde karşısındaki markadan samimiyet ve etkileşim bekler. Dijital platformlarda alışveriş yapanların %83’ü süreç içinde bir miktar yardım isterken, alışveriş yapanların %51’inde canlı sohbet yoluyla müşteri desteği varsa satın alma olasılığının daha yüksek olduğu görülüyor.

Çözüm: Hızlı çalışan bir canlı sohbet seçeneği sunarsanız, müşterilerinizle daha samimi ve sağlıklı ilişkiler kurarak satışlarınızı artırabilirsiniz.


Alışveriş sepetinizin terk edilmesinin diğer nedenlerine bakıldığında, ürün fiyatının çok pahalı olması, kullanıcının kendi durumundan kaynaklı dikkat dağılmaları, cihazlar arası geçiş, web sitesinin çökmesi ve daha pek çok etken olduğu görülüyor. Ancak yukarıdaki sebepleri giderdiğiniz takdirde, müşteri kaybınızı yüksek oranlarda azaltabilirsiniz.

İstatistik kaynakları: Wordstream, Econsultancy, Hubspot, Google, JCI.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 5 Maddede E-ticarette Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir, Nasıl Kullanılır?
İçerik Pazarlamasını Karakterler Yaratarak Kişiselleştirmenin İpuçları
Önceki yazıyı okuyun:
İçeriğinizi Zenginleştirmenize Yardımcı Olacak 5 Ekstra İpucu

İçerik, iletişimin ve pazarlamanın ana merkezi, kurucu unsuru konumunda. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi içerik olmadığı takdirde pazarlamadan bahsetmemiz...

Kapat