E-Posta Pazarlama, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

Anneler Günü Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 Etkili Taktik

Mayıs ayının ikinci Pazar günü yani bu yıl 12 Mayıs günü kutlanacak olan Anneler Günü, dünyada ve Türkiye’de perakende sektörünün en hareketli dönemlerinden biri. Anneler Günü’ne özel pazarlama kampanyalarında dikkat etmeniz gereken önemli taktikleri derledik.

 


1- Anneler Günü’nü Kutlamayı İhmal Etmeyin

Bazı markaların ve ürünlerin kendi doğası gereği Anneler Günü’ne özel hediye ya da indirim kampanyası yaratması imkansızdır. Ancak sizin de çok iyi bildiğiniz gibi herkes annesini sever ve bu konuda çok hassastır. Ürün ya da hizmet kampanyası yapamasanız dahi bu önemli duygusal bağı koruyacak şekilde, kutlama mesajı göndermek, markanızın olumlu hatırlanmasına yardımcı olacaktır.


2- Mutlaka Pazarlama Kampanyası Yapın

Mayıs ayının ikinci Pazar günü yani bu yıl 12 Mayıs günü kutlanacak olan Anneler Günü, dünyada ve Türkiye’de perakende sektörünün en hareketli dönemlerinden biri. Perakende sektörünün en hareketli olduğu bu dönemi kampanya yapmadan geçmek, pek yerinde bir hareket yapmadan olmayabilir. Anneler Günü’ne özel indirim, avantaj, haberdar etme gibi iletişim kampanyaları yapmayı ihmal etmeyin. Anneler Günü’nde kendinizi alışveriş seçeneği olarak göstermeyi unutmayın.


3- Anneler Günü’ne Özel Ürünler/Paketler Yaratın

İnsanların en çok zorlandığı konulardan biri de hediye seçmektir. Anneler Günü’ne özel paketler, ürün önerileri yaratmak hediye seçmekte zorlanan müşterilerinize alternatif yaratmış olur. Var olan müşterilerinize yardımcı oluyor olmanız, müşterilerinizin gözünde daha olumlu bir yer edinmenizi sağlayacaktır. Özel paketler yaratırken, paketi stokta fazla olan ürünlerinizle yaparak, varsa fazla stoklarınızın erimesine katkı verebilirsiniz.


4- Alakasız İçerikler Göndermeyin

Günün kendi anlam ve önemine özel içerikte kampanyalar göndermeye çalışın. Mümkünse en çok tercih edilen ya da edilme potansiyeli olan ürünleri öne çıkartmaya çalışın. Kimsenin annesine, Anneler Günü’nde asla almayacağı ürünleri, pazarlama kampanyalarınızda önermeyin. Örneğin nasılsa kampanya e-postası gönderiyorum diyerek, farklı kampanyaları araya sıkıştırmaya çalışmayın. Aynı e-postaya birden fazla kampanya sıkıştırmak, mesaj farkındalığınıza zarar verecektir.


5- Plan Yapın, Son Dakikaya Bırakmayın

Biz Türkler maalesef işlerimizi son ana bırakmayı seviyoruz. Bu durum kampanya planlaması yaparken de başımıza sıklıkla geliyor. Anneler Günü pazarlama kampanyasından daha verimli ve etkili bir sonuç alabilmek için mutlaka bir planınız, stratejiniz olmalı. Stratejiye dayanmayan pazarlama iletişimi sonuç vermez. Bunun yanında kampanyalarınızı asla son dakikaya bırakmayın. Son dakikada yapılan kampanyalar genellikle arzulanan verimli sonuçları yaratmayacaktır.


6- Omnichannel Kampanyalar Kurgulayın

Yapılan bütün araştırmalar ortaya koyuyor ki tüketicilerin önemli bölümü, yalnızca web sitesi, yalnızca mobil, yalnızca sosyal ağ ya da yalnızca mağazada size dokunmuyor. Genellikle tüm kanallarda sizinle karşılaşıyor. Müşterilerinizin size dokunduğu e-posta, SMS, push notification, mağaza iletişimi gibi tüm kanallarda birbirleriyle bağlantılı ve kişiselleştirilmiş şekilde iletişim kurarak Anneler Günü kampanyalarınızı daha verimli kurgulayabilirsiniz.


7- Pazarlama Otomasyonu ve Kişiselleştirme Teknolojilerinden Yararlanın

Anneler Günü ile ilgili hediyelerle ilgilenen müşteriye bu döneme özel en çok satın alınan ürünler, müşterinin daha önce incelediği ya da ilgi duyduğu ürünler gibi kişiselleştirme metotlarından yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra pazarlama otomasyonu kullanmanız halinde örneğin ürünü satın almaya karar verememiş sepette bırakan müşterilerle iletişimi sürdürmeniz ve satın almaya yönlendirmeniz mümkün.


8- Geçmiş Yılları Analiz Edin

Eğer geçmişi olan bir markaysanız ve datalarınızı saklıyorsanız, geçmiş yılları analiz etmek yerinde bir davranış olur. Geçmiş yılları analiz etmek hem tüketici eğilimlerini daha iyi anlamanıza yarayacaktır, hem de Anneler Günü’ne özel segmentasyon ve kişiselleştirme yaparak müşterilerinize yeni dönemde neleri önermeniz gerektiği konusunda daha iyi fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Örneğin geçtiğimiz yıl Anneler Günü’nde katı meyve sıkacağı alan bir müşterinize bu yıl aynı ürünü önermemeniz gerektiğini geçmişi analiz ederek öğrenebilirsiniz.


Bonus: Anneler Günü’ne Özel E-posta Başlık Önerileri

  • Anneler Günü’nü unutmayın!
  • En iyi hediyeler için indirim fırsatları! (yeni ürün) geldi!
  • Anneler Günü’ne özel %50 indirim fırsatları.
  • Anneler Günü’ne özel hediye rehberi!
  • Anneler Günü için ücretsiz kargo. Son (x) gün!
  • (x ürün). Anneler Günü için mükemmel hediye.
  • Annenizi sevindirin – ona (x ürün) alın ve (x TL) indirim kazanın!
  • Anneler Günü’ne özel: (x ürünler) ve daha fazlası.
  • Anneler Günü için en iyi (x) hediye!
İlginizi Çekebilir:
Dijital Pazarlamada A/B Testi Nasıl Yapılır?
Mobil Uygulama Geliştirmeye Yatırım Yapmanız İçin 5 Neden