Dijital Pazarlama

Aralık Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 9 Konsept ve 35 Önemli Gün Önerisi

Yılın son ayı olan aralık ayında, sosyal farkındalık, yeni yıl ve kış konuları pazarlamacılar için öne çıkan başlıklar. Aralık ayında pazarlama ve özellikle dijital pazarlama stratejilerinizde uygulayabileceğiniz kampanya ve konsept önerilerimize göz atın 😉


1- Yeni Yıl ve Yılbaşı Kampanyaları – 31 Aralık

Aralık ayının şüphesiz en önemli pazarlama olayı yeni yıl. Yeni yılda hediyeler almayı herkes sever ve bu dönemde yoğun biçimde alışveriş yapılır. Perakendeciler için büyük fırsatlar sunan yeni yıl kampanyaları için detaylı bir dosya hazırladık. 


2- Kar-Kayak Tatili

Türkiye’de aşırı popüler olmasa da yine de ciddiye alınabilecek bir kitle tarafından sevilen kayak tatili iletişimi en popüler dönemdeyiz. Yılbaşı tatilinin 3 gün olduğunu ve okulların ara tatilinin de yaklaştığını düşünürsek, aralık ayı içinde kayak tatili önerilerinde bulunmak turizmciler için faydalı olacaktır. Öte yandan kar ve kayak kıyafeti satan online ya da fiziki mağazaların da bu dönemde iletişim yapmayı ihmal etmemeleri gerekiyor.


3- Kışın Acil İhtiyaçları

Kışın iklim olarak hayatımıza yarattığı doğal ve baş etmemiz gereken sorunları var. Isınma, ulaşım, giyim, sağlıklı kalmak gibi kışın yarattığı doğal sorunlarla ilgili çözüm önerileri ya da ürünleri üzerinden iletişim her zaman işe yarayacaktır. Örneğin hastalıklardan korunmak için C vitamini ihtiyacımızın altını çizip, katı meyve sıkacağı ya da narenciye sıkacağı önerilerinde bulunmak pazarlama stratejilerinize katkı sağlayacaktır.


4- Yerli Malı Haftası 12-18 Aralık

Uluslararası alanda Black Friday, 11.11 etkinlikleri olur da, neden yereli olmaz değil mi? Uzun süredir gözlerimizden uzak olan, dikkat etmediğimiz ama aslında yereli ne kadar önemsediğimizin kanıtı özel bir haftamız var. Üstelik kitleler tarafından da içselleştirilmiş bir gün olan Yerli Malı Haftası konsepti üzerine pazarlama ve iletişim çalışması yapmanın olumlu yönlerini düşünmenizi öneriyoruz.


5- Sosyal Farkındalık Günleri

Aralık Ayı dikkat çeken günlerde de göreceğiniz üzere sosyal farkındalık anlamında önemli bir ay. AIDS, Engelliler, İnsan Hakları gibi önemli konularda dikkat çekici günler bulunuyor. Size önerimiz bu günlerde farkındalığı arttırmak için iletişim yapmanız ve bu iletişimi yaparken de kampanya mantığından çok sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket etmeniz.


6- En Uzun Gece 21 Aralık

Son dönemde oldukça popüler olan konulardan biri de dünyanın dönüş hareketlerine göre kampanyalar düzenlemek. Kuzey Yarımküre’de oturan bizler için en uzun gece olan 21 Aralık’ta, geceye özel anlık online kampanyalar yapabilirsiniz. Öte yandan AVM’ler bu geceye özel olarak açık kalabilir, mağazalar geceye özel indirimler sunabilir.


7- Aralık Ayında Dikkat Çeken 7 Önemli Gün

İletişim stratejilerinize ya da kampanyanıza konsept bulamadığınız ya da var olan konseptlerinizi uyarlamakta zorlandığınız zamanlarda en çok imdadınıza yetişecek yöntemlerden biri de ayın önemli günleridir. Aralık ayı önemli günler açısından en verimli aylardan biri olarak öne çıkıyor. Neredeyse her sektör için yaratıcı içeriklerin üretilebileceği aralık ayında kampanyalarınızda yararlanabileceğiniz dikkat çeken önemli günleri aşağıda listeledik.

Dünya AIDS Günü 1 Aralık
Dünya Engelliler Günü 3 Aralık
Vakıflar Haftası 3-9 Aralık
Dünya Madenciler Günü 4 Aralık
Uluslararası Sivil Havacılık Günü 7 Aralık
Dünya İnsan Hakları Günü 10 Aralık
Yoksullarla Dayanışma Haftası 12 – 18 Aralık

8- Spor Karşılaşmaları

Heyecan ve rekabet içinde geçen ekim ve kasım aylarının ardından aralık ayı uluslararası kitlesel spor müsabakaları açısından görece sakin bir ay olarak karşımıza çıkıyor. Ayın en önemli karşılaşması şüphesiz Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanacak derbi. Bu karşılaşmanın dışında Beşiktaş, Konyaspor ve Başakşehir’in Avrupa Kupaları grup aşamasındaki son maçları oynanacak. Basketbolda ise Fe-nerbahçe Doğuş ve Anadolu Efes’in Euroleague maçları devam edecek.

Beşiktaş – Galatasaray Süper Lig 2 Aralık
RB Leipzig – Beşiktaş Şampiyonlar Ligi 6 Aralık
Başakşehir – Braga Avrupa Ligi 7 Aralık
Guimaraes – Konyaspor Avrupa Ligi 7 Aralık
Türkiye Kupası 5. Tur Rövanş Müsabakaları 12-13-14 Aralık

9- Aralık Ayında Dünya Üzerinde Kutlanan İlginç Günler

Geçen yıl bu dönemde başladığımız ilginç günler serimize birinci yılında devam ediyoruz. Bazı günler, dünyanın her yerinde; bazıları ise bölgesel olarak önemli kabul ediliyor. Umarız hem eğlendirir, hem de e-posta pazarlama kampanyalarınızda fikir verebiliriz.

Zar Atma/Oynama Günü 4 Aralık
Uluslararası Ninjalar Günü 5 Aralık
Pamuk Şeker Yeme Günü 7 Aralık
Browni Yeme Günü 8 Aralık
Tekno Müzik Dinleme Günü 9 Aralık
Hamur İşi Yeme Günü 9 Aralık
Dünya Koro Müzik Söyleme Günü 10 Aralık
Uluslararası Dağ Günü 11 Aralık
Atatürk Çiçeği Günü 12 Aralık
Keman Çalma Günü 13 Aralık
Kestane Yeme Günü 14 Aralık
Ücretsiz Kargo Günü 15 Aralık
Mutabakat Günü 16 Aralık
Arapça Günü 18 Aralık
Uluslararası Göçmenler Günü 18 Aralık
Masa Oyunu Oynama Günü 20 Aralık
Sangria İçme Günü 20 Aralık
Kareli Bulmaca Çözme Günü 21 Aralık
Hayvanat Bahçesi Ziyaret Etme Günü 27 Aralık
Kart Oyunu Oynama Günü 28 Aralık
İlginizi Çekebilir:
İçerik Pazarlamasında Başarısız Olunmasının 3 Temel Nedeni
Sosyal Medya Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gereken 10 Altın Kural
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medyada Reklam Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu

Günümüzde markalar kaliteli ve etkili içerikler üreterek, hedef kitlelerine tamamıyla nüfuz etmek için çok çabalıyorlar. Bugünün sosyal medya algoritmaları sayesinde...

Kapat