Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Aralık Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 60 Önemli Gün

Eylül ayında başladığımız, e-posta kampanyası yapmak için ayın önemli günleri serimiz devam ediyor. Aralık ayında e-posta pazarlama kampanyalarınızda değerlendirebileceğiniz özel günleri sizin için derledik.

Yeni Yıl

fireworks

Alışverişlerin en çok arttığı, insanların daha fazla umut hissetmek istediği dönem olan yeni yıl üzerine yapılacak kampanyanız için özel bir içerik hazırladık. Bu bölümde tekrar olmaması için yeni yıl kampanyanızın nasıl olması ve nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili detaylı içeriğe bu linkten ulaşabilirsiniz. Takipçilerinizle iletişim kurmak için iyi bir fırsat oluşturan bu dönemde ne olursa olsun yeni yıl üzerine bir e-posta kampanyası yapmanızı öneriyoruz.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Dünya Aids Günü – 1 Aralık

aids_tree_300x200Maalesef insanlığın çözemediği en büyük sağlık sorunlarından biri de Aids. İnsandan insana bulaşan bu hastalığın, zararlarına, korunmanın önemine dair farkındalık yaratmak için özel olarak bir gün belirlenmiş durumda. Aids ile ilgili farkındalık hatırlatması yapmak doğru bir iletişim çalışması olacaktır.

Dünya Engelliler Günü – 3 Aralık

Türkiye nüfusunun %10’undan fazlası maalesef engelli. Engelli olmayanlar için yaşamak çok kolay ancak maalesef engelli olan insanlarımız için hayat o kadar kolay değil. Yaşamı kolaylaştırmak, engellilerimize özen göstermek için farkındalık kampanyası yaratmak çok yerindedir. Öte yandan doğuştan engelli olanlardan daha çok, maalesef yanlış evlilik ve kazalar sebebiyle engelli insanlarımız var. İnsan eliyle oluşabilecek engelliliğe karşı önlem önerilerinde bulunmak da yine yerinde bir mesaj olacaktır.

İpucu: Aids, Engelliler Günü gibi günlerle ilgili mesajlarınızda hassasiyet belirtmek dışında mümkün mertebe markanızla ilgili iletişim yapmamanızı öneriyoruz. İletişimi “maddi fırsata çeviriyor” algısı kolayca oluşabilir ve bu riski almamanız markanız için yerinde olacaktır.

Sivil Havacılık Günü – 7 Aralık

3-5 yıl önce bu satırları yazıyor olsaydık muhtemelen bu günü çok önemsemeyebilirdik. Droneların hayatımıza girdiği ve daha fazla da yer edineceği günümüzde Sivil Havacılık Günü’ne özel mesaj üretmenizi tavsiye ediyoruz.

drone

Dünya İnsan Hakları Günü – 10 Aralık

BM İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin yayınlandığı 10 Aralık, dünya üzerinde İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor. İnsan hakkı gibi önemli bir konuda özellikle hakların eşitlenmesinde dünya halen çok geride ve daha çok çalışmamız gerekiyor. Bu güne özel bir iletişim çalışması yapmak özellikle sosyal sorumluluk adına faydalı bir iletişim çalışması olacaktır.

Mevlid Kandili – 11 Aralık

Dini hassasiyetleri yoğun olan bir ülkede yaşıyoruz ve hedef kitlenizin bu tür hassasiyetleri olduğunu düşünüyorsanız, Mevlid Kandili’ni kutlamak doğru bir yöntem olabilir. Listenizde doğal olarak çok çeşitli dünya görüşüne sahip insanlar bulunuyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyadaki tüm insanlar için göreceli anlamlar ifade eden dini konularda, anlam ve mesaj kargaşası yaratmamak için mümkün olduğunca açık, net ve kolay bir kutlama mesajı vermenizi öneriyoruz.

Yerli Malı Haftası- 12/18 Aralık

Genel olarak çocuklara yönelik bir hafta olarak kutlanan Yerli Malı Haftası aslına bakarsanız, resmi olarak Tutum, Yatırım ve Türk Malları haftası olarak kutlanıyor. 1946’dan beri bu şekilde bir günün olmasının sebebi ise hem iç pazarın gelişmesini, iç pazara yönelik gösterilen önemin artmasını sağlamak olmuş. Öte yandan savaş koşulları içinde olan dünyada Türkiye insanının da tutumlu olması için özel farkındalık yaratılmak istenmiş. Sadece çocuklara yönelik değil aynı zamanda biz büyüklerin de farkında olması gereken tutumluluk, ülkemizin üretimine sahip çıkma gibi konuları işleyecek mesajlar vermek yerinde olacaktır.

Gündönümü/En Uzun Gece – 21 Aralık

Güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi’ne dik geldiği gün olan 21 Aralık, bizim yaşadığımız Kuzey Yarımküre’de en uzun gece anlamına da geliyor. En uzun gece üzerine özel alışveriş kampanyaları ya da yaratıcı marka bilinirliği kampanyaları yapmak faydalı olacaktır.

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi – 27 Aralık

Türkiye’nin en büyük ikinci kenti ve başkenti olan Ankara üzerine özel çalışma yapan markalar için Atatürk’ün Ankara’ya Geliş Günü’nü kutlamak yerinde bir e-posta kampanyası olabilir.

İpucu: Biz sadece Ankara gibi büyük şehirlerden bahsediyoruz. Ancak Türkiye’de 81 il ve 1000 tane ilçe bulunuyor. Her merkezin kendine özel günleri bulunuyor. Bu günlere yönelik özel e-posta kampanyaları yapmak, bu kampanyaları lokasyon odaklı segmentasyon yaparak göndermek, yerel anlamda markanıza daha büyük sempati kazandıracaktır.

Spor Karşılaşmaları

E-posta kampanyalarında spordan yararlanmak her zaman olumlu etki yaratacaktır. Aralık ayında spor iletişimi yapabileceğiniz önemli karşılaşmaları sizin için derledik. Derlediğimiz karşılaşmalar dışında, yerel müsabakalara özen göstermenizi öneriyoruz.

Futbol

Liglerin ve Avrupa kupası rekabetinin kızıştığı aralık ayında milli takımlarla ilgili maç planlanmıyor. Avrupa Kupaları’nda mücadele eden ve iddiası bulunan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Osmanlıspor’un gruplarındaki son maçları aralık ayında oynanacak ve kaderleri belli olacak. Beşiktaş Dinamo Kiev deplasmanında, Fenerbahçe son maçını Feyenoord deplasmanında mücadele edecekken, Osmanlıspor ise Zürih’i kendi evinde konuk edecek. Tüm hızıyla devam eden Türkiye Süper Ligi’nde ise Fenerbahçe kendi sahasında Beşiktaş ile oynayacak.

 3 Aralık  Fenerbahçe – Beşiktaş
 6 Aralık  Dinamo – Kiev Beşiktaş
 8 Aralık  Feyenoord – Fenerbahçe
 8 Aralık  Osmanlıspor – Zürih
 8 Aralık  Konyaspor – Gent
 10 Aralık  Beşiktaş – Bursaspor
 26 Aralık  Trabzonspor – Fenerbahçe
 14 Aralık  Türkiye Kupası Grupları 2. Maçları
 21 Aralık  Türkiye Kupası Grupları 3. Maçları

Basketbol – Voleybol

Türkiye’nin en çok sevilen ve takip edilen ikinci sporu olan basketbolda da Aralık ayının en önemli gelişmeleri Avrupa Kupaları mücadeleleri olacak. 10 takımla Avrupa Kupaları’nda mücadele eden erkek takımlarımız kadar 6 takımla mücadele eden kadın takımlarımızın da kader maçları aralık ayı boyunca oynanacak. Öte yandan hem erkekler, hem de kadınlarda ligler tüm hızıyla devam edecek.

Kadın voleybolunda dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Türkiye’de voleybola olan ilgi her geçen gün artıyor. Basketbolda olduğu gibi kadın ve erkeklerde hem Avrupa Kupaları mücadeleleri, hem de Türkiye Ligi mücadeleleri devam edecek. Basketbol ve voleybol gibi futbol dışı sporların takipçi kitlesinin sadakati ve satın alma segmenti genellikle üst düzeyde oluyor. Bu sporlara olan ilgiyi e-posta kampanyalarınızda değerlendirmeniz yerinde olacaktır.

Diğer Önemli Günler

Yazımızda, diğer günleri önemsiz bulduğumuz için değil ama daha çok geneli kapsayan önemli günlerin altını çizdik. Bu günlerin dışında ülkemizde özel önem atfedilen gün ve haftaları da hatırlatmak istedik.

 3-9 Aralık  Türkiye Vakıflar Haftası
 4 Aralık  Dünya Madenciler Günü
 5 Aralık  Türkiye Kadın Hakları Günü
 12-18 Aralık  Yoksullarla Dayanışma Haftası
 21 Aralık  Dünya Kooperatifçilik Günü

Dünya Üzerinde Kutlanan İlginç Günler

Özel günlerin bazıları Türkiye için, bazıları ise dünya için değerli. Pek çoğu anma, hatırlanma ya da kutlama için yapılan özel günler pazarlama çalışmaları için önemli ilham kaynağı oluyor. Sizin için dünya üzerinde değerlendirilen bazı özel günleri de listeledik. Bu günlerin bazıları çok ilginç, bazıları çok yerel, bazılarıysa uluslararası anlamda değer gören günler. Bazılarına çok şaşıracağınız, hatta bazılarına gülebileceğiniz ama aynı zamanda kampanyalarınızda işinize yarayabileceğini düşündüğümüz bazı özel günler karşınızda.

white-studio2

 1 Aralık Kırmızı Elma Yeme Günü
 2 Aralık Dünya Börek Günü
 3 Aralık Hediye Verme Günü
 4 Aralık Kurabiye Günü
 4 Aralık Zar Atma Günü
 4 Aralık Kahverengi Ayakkabı Giyme Günü
 5 Aralık Toprak Günü
 5 Aralık Dünya Ninja Günü
 7 Aralık Pamuk Şeker Günü
 8 Aralık Brownie Günü
 9 Aralık Techno Müzik Günü
 9 Aralık Veteriner İlaçları Günü
 11 Aralık Dağ Günü
 11 Aralık Koro Günü
 11 Aralık Mum Yakma Günü
 13 Aralık Keman Günü
 14 Aralık Maymun Günü
 15 Aralık Kedi Bakıcıları Günü
 16 Aralık Ücretsiz Kargo Günü
 16 Aralık Uzlaşma/Barışma Günü
 16 Aralık Çikolata Kaplı Yiyecek Günü
 18 Aralık Göçmen Günü
 18 Aralık Arapça Günü
 18 Aralık Fırında Kurabiye Günü
 19 Aralık Yulaf Ezmeli Muffin Günü
 20 Aralık Oyun(iskambil, tavla vb) Günü
 20 Aralık Sangria Günü
 21 Aralık Kısa Hikaye Günü
 21 Aralık Kare Bulmaca Günü
 21 Aralık El Feneri Günü
 21 Aralık Yatağı Düzeltmeme Günü
 22 Aralık Aile Atalarını Anma Günü
 26 Aralık Teşekkür Ederim Notu Bırakma Günü
 27 Aralık Meyveli Pasta Günü
 27 Aralık Hayvanat Bahçesi Gezme Günü
 28 Aralık İskambil Kağıdıyla Oynama Günü
 29 Aralık Tik Tak(saat) Günü

Öneri: E-posta pazarlama kampanyalarınızı daha verimli hale getirmek, pazarlama otomasyonu yardımıyla daha organize kampanyalar düzenlemek için euromessage dijital pazarlama platformu her zaman yanınızda. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

İlginizi Çekebilir:
İçerik Pazarlamasında Başarısız Olunmasının 3 Temel Nedeni
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Tasarımında Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Dünyayla İlgili Bilmeniz Gereken 4 Temel Doğru

Dünyamız ne kadar dijitalleşse de insan halen insan ve her türlü davranışının merkezinde de insan olması yatıyor. Ancak dijital dünyanın...

Kapat