Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Tüm Yazılar

Arama Motoru Pazarlamasının E-posta Pazarlamaya Katkıları

Hedefe yönelik potansiyel müşteri kazanmak söz konusu olunca, arama motorlarına yapılan yatırımlar; e-posta pazarlama ve yaşam döngüsü kampanyalarının en önemli parçalarından biri haline geldi. Kendi müşterilerimizde gözlemlediklerimiz ve yapılan uluslararası araştırmalara göre, dijital pazarlamacıların önemli bir bölümü ‘Arama Motoru Pazarlaması’nın e-posta pazarlama kampanyalarını en çok tamamlayacak kanallardan biri olduğuna inanıyor. Eğer e-posta pazarlama kampanyalarına yaptığınız yatırımları, arama motoru çalışmalarıyla tamamlamazsanız, önemli fırsatları kaçırmış olursunuz.

Dijital pazarlama dünyasında özellikle hedefe yönelik, doğru üyeler kazanmayı hedefleyen bir kurumsanız, arama motoru pazarlama için bütçe ayırmak (anahtar kelime satın almak), müşteri oluşturma açısından en verimli yöntemlerden biri olduğu defalarca kanıtlandı. Arama motoru kampanyaları sadece e-posta listesi ve müşteri iletişim hattı oluşturmanızı değil, aynı zamanda bu kanal üzerinden yeni potansiyel müşteri kazanımlarına ulaşmanızı da sağlar.

Diyelim ki pazarlama bütçenizin bir bölümünü sosyal medya yönetimi hizmeti için ayırmaya karar verdiniz. Bu konuda destek alabileceğiniz birkaç şirketin adını duydunuz; ama hangisiyle çalışmanız gerektiği konusunda en ufak bir fikriniz bile yok. Siz de daha fazla bilgi sahibi olmak amacıyla doğal olarak internet üzerinde arama motorundan arama yapmaya başlıyorsunuz. Birkaç sponsorlu linke tıklamadan ve aramadan elde ettiğiniz bazı doğal sonuçlara bakarak neye ihtiyacınız olduğu konusunda genel bir fikir ediniyor, bu fikirleri ekibinizle ilerleyen tarihlerde tartışmak üzere rafa kaldırıyorsunuz. İşte tam bu noktada arama motorlarına yatırım yapan firmalar eğer sizin ilginizi çekmeyi başaramazlarsa, elde ettikleri tek fırsatı kaçırmış ve sizi kazanmayı başaramamış olurlar. Böylece arama motoru pazarlama için harcadıkları para da hiçbir işe yaramaz.

Oysa, girdiğiniz sayfalardan birinde var olan bir linke tıkladığınızda, karşınıza e-posta adresinizi vermeniz karşılığında “Sosyal Medya Projesine Başlamanın En İyi 10 Yolu” tarzında bir sayfa açılsaydı ne yapardınız? Muhtemelen çok daha kolay karar vermenizi sağlayacak bir bilginin karşılığında, e-posta adresinizi verirdiniz. Peki, bu şirket, sosyal medya yönetimiyle ilgili taktikler ve başarılı yöntemler hakkında ayda bir e-bülten göndermek için sizden e-bülten listesine üye olmanızı talep etse ne yapardınız? Bunun için de üye olur muydunuz? Belki de olurdunuz 😉

Bütün bunlar demek oluyor ki eğer arama sonucu yollarınızın kesiştiği potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek bir şeyler yapmıyorsanız, yaptığınız yatırımlar tamamen boşa gitmiş demektir. Eğer insanlar bir linke tıklıyorsa, bu onların bu linkle ilgilendiklerini gösterir. Peki, siz bunun karşılığında onlara ne veriyorsunuz? Eğer potansiyel müşterilerinizin e-posta adreslerini elde etme fırsatını kaçırırsanız, diyaloğu devam ettirme ve doğal olarak yeni kampanyalarınızı buluşturma fırsatını da kaçırmış olursunuz. Bu durumda sizin arama motoru için tıklama başına ödediğiniz yüksek maliyet, boşu boşuna harcanmış olur. Bununla birlikte eğer potansiyel müşterilerin e-posta adreslerini elde etmeyi başarırsanız, harcadığınız para pazarlama başarınız haline dönüşebilir ve verdiğiniz hizmet ya da sattığınız ürünün niteliğine göre belirli vadede müşteri olarak geri dönmesini sağlayabilir.

Örnekte de belirttiğimiz gibi arama yaparken sizin şirketinizi bulan insanlar, genelde satın almadan önce araştırma yapma aşamasındadır. Hemen satın almak yerine denemeyi, daha fazla bilgi edinmeyi ve karşılaştırma yapmayı isterler. Bu durumda eğer arama, potansiyel müşterileriniz tarafından tanınmanın birinci adımıysa, e-posta pazarlama da onları satın almaya hazır hale gelene kadar bilgilendirmenin ve firmanızla ilişkiye geçirmenin ikinci adımıdır.

Arama Motoru Pazarlamasını Analiz Edin

Dijital pazarlamanın en önemli parçalarından biri olan analizi doğal olarak arama motoru pazarlaması için de kullanıyorsunuz. Yaptığınız analizlerde hangi anahtar kelimelerin daha çok satış odaklı sonuçlar, hangilerininse daha çok araştırma odaklı olduğunu anlamaya çalışın. Araştırma odaklı olan sözcüklerde arama aşamasından hemen sonra agresif satış yapmaktan kaçınmayı deneyin. Bu ilk adımı, sunacağınız yöntemler konusunda potansiyel müşterilerinizi bilgilendirmek için bir fırsat olarak görün ve onları satın alma sürecine itmeye çalışın. Arama sonuçlarından ulaşılan sayfalarda, e-posta adreslerini vermeleri karşılığında müşterilerinize değerli bir şeyler sunmak, arama yatırımlarınızın daha verimli hale gelmesine ve listenizi genişletmenize yardımcı olacaktır. Eğer satın almaya giden yolda müşterilerinize onlar için anlamlı bilgiler gönderir, karar vermelerine yardımcı olursanız, müşterilerinizin beklentilerini karşılamayı başarır ve onların kafalarında kendinize üst sırada bir yer edinirsiniz. 

Analizlerinizde satışa daha çok yönelten anahtar kelimelerinizde reklamınıza tıklayan ziyaretçileri, hızlı bir alışveriş yaptırmak ya da ürün listenizi göstermek amacıyla arama sonucu ulaşılan sayfalara getirmeyi hedefliyorsanız, B planınız (A planınız satış yapmaktır) olan e-posta adreslerini elde etmeye ve onlara pazarlama yapmak için, izin almaya çalışın. Kitap ya da pahalı bir cep telefonu da satsanız, ziyaretçilerin, sizin web sitenizin dışında da çok sayıda alternatif siteyi gezmek isteyeceğini unutmayın. O gün herhangi bir sebepten ötürü müşteriniz olamayan ziyaretçiniz, belki başka bir gün sunacağınız teklifle yeni müşteriniz haline gelebilir. 

Günümüzde çok sayıda firma e-posta adres listelerini geliştirmek ve yeni potansiyel müşteriler kazanmak için arama motorlarına ciddi yatırımlar yapıyor. Çünkü arama motoru pazarlamasına yapılan yatırımlar ve ilişkileri geliştirmek için e-posta yöntemini kullanmak, ziyaretçilerin genellikle müşteriye dönüşmesine yardımcı oluyor. Bu stratejiyle hareket ederseniz, arama motorlarına yaptığınız yatırımlar sonucu elde ettikleriniz e-posta pazarlama sayesinde daha verimli, yeniden kullanılabilir ve sürdürülebilir hale gelir.

İlginizi Çekebilir:
Kasım Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 7 Konsept ve 50 Önemli Gün Önerisi
Blog Yazılarınızın Okunurluğunu Arttırmanın 5 Yolu
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitenizde Daha Fazla Zaman Geçirtmenin İpuçları

Çağımızda ürünlerimizi, hizmetlerimizi ya da kendimizi doğrudan anlatabildiğimiz en kolay yöntem web sitemiz. Yani web sitemiz, bizim kendi oyun sahamız....

Kapat