Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Mobil Pazarlama, Sosyal medya

B2B Dijital Pazarlamayla İlgili Dikkat Çeken 30 İstatistik

Pazarlama çok yönlü kanal yapısıyla her geçen değerini arttıran bir güç olarak markaların karşısına çıkıyor. Son kullanıcı odaklı pazarlama anlayışından, markalar/şirketler arasındaki ticarete de büyük katkılar sunuyor. Artık sadece son kullanıcı odaklı markaların ana hedefi olmakla yetinmeyen pazarlama aynı zamanda B2B markalar için de büyük fırsatlar barındırıyor. Pek çok B2B markası, gözle görülür şekilde pazarlamanın, özellikle de dijital pazarlamanın gücünden yararlanıyor.  Dijital pazarlamanın, ölçülebilirliği ve kişiselleştirilebiliyor olması, B2B pazarlama için daha etkileyici fırsatlar yaratıyor. Bu fırsatların ne boyutta olduğunu istatistiklerle açıklayalım isterseniz.


Mobil ve B2B Dijital Pazarlama

 • Y kuşağında B2B alışveriş için karar verenlerin %84’ü iş hayatlarının en önemli aracının mobil cihazları olduğunu söylüyor.
 • X kuşağında B2B alışveriş için karar verenlerin mobil cihaz öncelikleri %76’ya düşerken, baby boomer denilen 50 yaş üzerindekiler için bu aran yalnızca %53.
 • 2016 sonunda, dünya üzerinde B2B hizmet veren belli ölçeğin üzerindeki marka ve işletmeler üzerinde yapılan araştırmada, B2B işletmelerin yalnızca %50’sinin mobile uyumlu bir web sitesi olduğu tespit edilebilmiş.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Arama ve B2B Dijital Pazarlama

 • B2B’ye yönelik araştırmaların %73’ü Google’da mobil cihazlar üzerinden jenerik aramalarla başlıyor.
 • B2B hizmetler konusunda arama yapan insanların %50’den fazlası Y kuşağında yer alıyor. Bu oranın patladığı dönemse özelikle 2012 ve sonrasında gerçekleşiyor. Daha öncesinde genel olarak B2B hizmetlerin toplam arama hacmi, B2C’ye göre oldukça geride.
 • X kuşağında yer alan kişiler B2B satın alma kararı verirken genellikle kendi tecrübeleri ve yönetimin görüşleri doğrultusunda ilerliyor. Oysa Y kuşağının %81’i satın alma kararında arama, diğer dijital tecrübeler ve dijital etkileşim aktif rol oynuyor.

Sosyal Medya, PPC ve B2B Pazarlama

 • B2B dijital pazarlamada en verimli taktik Linkedin kullanımı. B2B pazarlamacıların %66’sı Linkedin’den olumlu geri dönüş aldığını söylerken, %90’ı Linkedin’i pazarlama taktiği olarak kullandığını belirtiyor.
 • Instagram son dönemin tartışmasız yıldızı. 800 milyon kullanıcıya sahip olan Instagram’ı özellikle genç nesil çok yoğun biçimde kullanıyor. Fakat B2B pazarlamacıların yalnızca %33’ü Instagram’ı mecra olarak kullanıyor.
 • Instagram etkileşim alanında da diğer sosyal ağlara göre inanılmaz büyük etki yaratıyor. 1000 takipçide etkileşim oranında Instagram 22,53 etkileşim yaratırken, Facebook 5,99, Linkedin 1,09, Twitter ise 0,86 etkileşim yaratıyor.
 • Sosyal medya, B2B pazarlama için yoğun olarak kullanılsa da verimlilik anlamında PPC ve Adwords reklamlarından daha az verimli. B2B reklamlar için sosyal medya %84 oranında tercih edilirken, PPC %67 oranında tercih ediliyor. Verimlilikte ise sosyal medya pazarlamacılar tarafından %50 oranında verimli bulunurken, PPC %57 oranında verimli bulunuyor.

İçerik Pazarlaması ve B2B Dijital Pazarlama

 • B2B pazarlamacıların %89’u içerik pazarlamasını, pazarlama taktikleri arasında kullandığını belirtiyor. Aynı ankette, pazarlamacıların %62’si içerik pazarlamasının bir önceki yıla göre daha verimli olduğu kanaatinde. Pazarlamacıların yalnızca %6’sı içerik pazarlamasının kendileri ve potansiyel müşterileri için fazla karmaşık ve üst düzey kaldığı kanaatinde.
 • İçerik pazarlamasının B2B pazarlamaya olumlu katkısı tahmin edilebilir biri durum elbette ki, B2B pazarlamacıların %53’ü içerik pazarlamasını verimli ve etkili bulurken, %21 aşırı etkili ve gerekli bulduğunun altını çiziyor.
 • Pazarlamacıların %85’i içeriğin kalitesi arttıkça başarı oranının da aynı şekilde arttığını ölçümlediğini belirtiyor. Pazarlamacıların %42’si ise içerik pazarlamasını ölçümledikçe stratejilerini geliştirebildiklerini ve bu sayede daha verimli pazarlama sonuçlarına ulaştıklarını açıklamış.
 • Pazarlamacıların %50’si, B2B pazarlamadaki başarılarının içerik üretimi dışındaki en önemli sırlarının içeriği doğru dağıtmak olduğu kanaatinde. İçeriğin dağıtılmasında ise en etkili kanal tartışmasız e-posta. Pazarlamacıların %93’ü e-postayı içerik dağıtımı konusunda birinci araç olarak görüyor. Gönderilen B2B e-postaların ise %54’ü mobilden açılıyor.
 • B2B pazarlama yapanların %58’i ise halen basılı materyal ve geleneksel pazarlama yöntemlerinin işe yarayabileceği görüşünde. Ancak verimlilik araştırması yapıldığında geleneksel metotların verimli bulunma oranı %24 ki bu oran bütün taktikler içinde en düşük yöntem olarak göze çarpıyor.

Kaynaklar: Smart Insights, ThinkWithGoogle, Statista, Instagram, ClickZ, Advanced Web Ranking, Search Engine Land, Content Marketing Institute, Email Monday, Act-on. 

İlginizi Çekebilir:
Spam E-Postaya Yakından Bakış
Web Analiz Raporlarında İhtiyacınız Olacak 9 Ana Başlık
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medya ile Dönüşüm Oranını Artırmanın 4 Güçlü Yolu

Basit bir soru soralım: en son ne zaman hiçbir sosyal medya hesabı olmayan biriyle tanıştınız? Anneniz, annenizin arkadaşları hatta belki...

Kapat