Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama

Babalar Günü Dijital Pazarlama Kampanyanız için 8 Öneri

Anneler ve Babalar Günü yılın en önemli perakende olaylarının başında geliyor. Haziran ayındaki Babalar Günü tüketiciler için babalarına hediye arayışına girmek, pazarlama sektörü içinse Babalar Günü kampanyalarını uygulamaya koymak demek. Biz de Babalar Günü pazarlama stratejinizde yardımı olabileceğini düşündüğümüz bazı fikirleri sizin için derledik.


1- Kampanyanıza Erken Başlayın

Kimse babasına Babalar Günü’nde hediye almayı unutmak istemez. Bu yüzden ilk göndereceğiniz e-postayı bir hatırlatma mesajı olarak kurgulayabilirsiniz. İlk mesajı siz gönderirseniz, belki de online alışveriş seven müşterileriniz sunduğunuz cazip fırsatlar karşısında hediye alma işini aradan çıkartmak için sizi tercih ederler. Pazarlama otomasyonu araçlarını kullanarak tetikleyeceğiniz “drip marketing” kampanyasıyla 16 Haziran gününe kadar müşterilerinize Babalar Günü mesajları gönderebilirsiniz.


2- E-posta Pazarlamada Babalar Günü Anafikrinden Uzaklaşmayın 

E-posta açılma ve dönüşüm oranlarınızı artıran şeylerin birincisi iyi bir e-posta platformu, ikincisi çarpıcı, ilgi çekici ve merak uyandıran bir konu satırıdır. Digital Strategy Consulting verilerine göre konu satırında Babalar Günü’ne özel mesaj içeren e-postalar yüzde 14 daha fazla açılıp okunuyor. Birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Babalar Günü’nü unutmayın! En iyi hediyeler için indirim fırsatları!
  • Babanız için tükenmeden alın!
  • Babanız için özel bir önerimiz var.
  • Babalar Günü’ne özel %50 indirim fırsatları.
  • Babanıza sevginizi gösterin.
  • Babalar Günü’ne özel hediye rehberi!
  • Babalar Günü için ücretsiz kargo!
  • Babalar Günü için en iyi hediyeler!

3- Hediye Önerilerinde Bulunun

Babalar Günü’de müşterilerinize kişiselleştirilmiş mesajlar göndererek, müşterilerinizle duygusal açıdan bağ kurabilirsiniz. Hediye önerilerinde bulunmak, izinli müşterilerinize ulaşmak için güzel bir fırsattır. Ama alınacak hediyeye karar vermek her zaman kolay olmayabilir. Spor, teknoloji, kişisel bakım, yemek yapmak ya da tamirat işlerinden hoşlananlar gibi segmente özel hediye önerilerinde bulunabilir ya da hediye alması zor babalar için hediye kartları oluşturabilirsiniz. Böylece insanlara babaları hakkında sosyal medyada konuşma fırsatı oluşturarak sosyal medya kampanyanızı da destekleyebilirsiniz.


4- İndirim ve Promosyonlar

En güzel hediyeyi seçmek daha önemli bir konu olsa da Babalar Günü mesajlarınızda indirim temasından da yararlanabilirsiniz. Belirli ürünlerde Babalar Günü özel indirimleri uygulayabilir, ürününüz buna uygun değilse ücretsiz kargo gibi farklı tekliflerde bulunabilirsiniz.


5- Kişiselleştirme Önemli

Müşterilerinizin yaşı, lokasyonu ve alışveriş davranışlarını içeren müşteri dataları böyle özel günlerde kimlerin alışveriş yaptığını ve neler aldıklarını öğrenmek için çok önemlidir. Müşteri davranış verileri ve ilgi alanlarını göz önüne alarak en doğru önerileri yapmalısınız. Eğer hedef kitleniz babalarsa, kampanyanızı onların kendini ifade etmesini ya da hediye alacak kişilere iletmesini sağlamak üzerine kurabilirsiniz. Eğer babasına hediye alacak kişileri hedefliyorsanız, bu sizin için normalde almayacakları ürünleri tanıtma fırsatı olabilir.


6- Müşterinin Yaşadığı Deneyimi Tanıyın

Yapılan araştırmalar müşterilerin ürün gezmek için mobil cihazları satın almak için desktop cihazları kullandığını gösteriyor. Bu nedenle e-posta pazarlama kampanyanızın ve web sitenizin mobil uyumlu olması gerekiyor. Eğer sunduğunuz mobil deneyimde sıkıntı yaşanırsa, müşterilerinizi kaybedebilirsiniz. Web sitenizde ve tüm sosyal profillerinizde şirket bilgileriniz doğru ve tutarlı olmalı. Eğer Google haritalarda mağaza adresiniz ve çalışma saatleriniz eksik ya da yanlışsa bu da trafik ve müşteri kaybetmeniz anlamına gelecektir.


7- Google’da Arama Yapanları Hedefleyin

Google araması yapanları hedeflemekte çeşitli araçlardan yararlanabilirsiniz. Google Trends ile farklı bölgeler bazında en popüler aramaları görebilir, Google Correlate ile sizin anahtar sözcüğünüzle aynı oranda aratılan diğer sözcükleri ve kitlenizin neler aradığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu güne özel landing page’ler ve Google Ads kampanyalarını da eşzamanlı olarak planlayabilirsiniz.


8- Pazarlama Otomasyonu Yazılımlarından Yararlanın

Birbiriyle koordine şekilde farklı kanalları tek bir panel üzerinden yönetebileceğiniz omnichannel kampanyaları için bir pazarlama otomasyonu programı kullanabilirsiniz. Pazarlama otomasyonu yazılımları farklı senaryolar içeren sofistike kampanya akışlarını daha kolay oluşturmanızı ve push, e-posta, SMS web ve mobil gibi kanallardan müşterilere ulaşmanızı sağlar. Müşteri davranışlarını baz alarak tetiklenmiş kampanyaları nasıl kurgulayıp otomatize edeceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Ayrıca gelecek senelerde kullanmak için kampanya sonuçlarınızı ve KPI’larınızı ölçmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:
E-ticaret Sitelerinde Pop-up Yardımıyla Üye Kazanmanın Yolları
Veri Madenciliğinin 4 Temel Görevi
Önceki yazıyı okuyun:
Pazarlama Otomasyonunda Kullanabileceğiniz En Popüler 7 Senaryo

Art arda alınması gereken pazarlama aksiyonlarının bir kez kurularak sonraki aksiyonlar için otomatik hale getirilmesini pazarlama otomasyonu olarak tanımlamamız mümkün....

Kapat