E-Posta Pazarlama, Segmentasyon

Babalar Günü E-posta Pazarlama Kampanyası İçin Son Dakika Önerileri

Perakende harcamaları açısından Anneler Günü’nün kısmen gölgesinde kalsa da, harcamaların en yoğun olduğu dönemlerden biri olan Babalar Günü yaklaşıyor. Siz de harcamaların arttığı bu dönemi fırsata çevirmek istiyorsanız, Babalar Günü’ne özel olarak hazırladığımız e-posta kampanya rehberimiz işinize çok yarayacak. Babalar günü e-posta kampanyanızı yaparken, unutmamanız gerekenleri gözden geçirelim 😉


1- Başlıktan İtibaren “Babalar Günü”ne Atıfta Bulunun

Hepimizin bildiği gibi bir e-posta kampanyasının başarılı olmasının en önemli parçalarından biri de başlık ve preheaderın çekiciliği. Kabul edelim ki bir çok insan, Babalar Günü’nü unutuyor ya da hediye almayı atlıyor. Başlıkta “Babalar Günü” üzerine bir atıfta bulunmak, doğal olarak hem hatırlatmaya, hem de Babalar Günü kampanyanızın başarısına katkıda bulunacaktır. Ayrıca başlığınızın duygusal bir dilde olması yine kampanyanıza pozitif etki edecektir.


2- İçeriğinize Dikkat Edin!

Başlıktaki başarınız sayesinde gönderdiğiniz e-postanın açılmasını sağladınız. E-postanın içeriği de Babalar Günü konseptinden uzak olmamalı. Kampanyanızda önerdiğiniz hediyeler “baba”ya yönelik olmalı. Babalar Günü e-postasında çocuklar ya da annelere yönelik hediye önerilerinden bahsetmeniz pek yararlı olmayacaktır.


3-İndirim ya da Avantajdan Bahsetmeyi Unutmayın

Babalar Günü gibi satışın yoğunlaştığı dönemden siz de payınızı almak istiyorsanız, sunduğunuz avantajları ya da indirimleri öne çıkarın! Hatta mümkünse Babalar Günü’ne özel hediyelerinize yönelik indirim sunun. Eğer indirim sunamıyorsanız, “kargo bedava” gibi avantajlar sunarak, müşterilerinizin dikkatini çekin.  


4- Segmentasyon Yapın

Hediyeler babalar için olsa da hediyeyi satın alanlar doğal olarak baba tarafından satın alınmıyor. Her e-posta kampanyasında olması gerektiği gibi doğru segmentasyon başarının anahtarlarından biri. Segmentasyon yaparken de satın alma gücüne ve satın alanların yaş, cinsiyet gibi genel karakterlerine göre hareket etmeniz önemli. Kimlerin Babalar Günü’nde müşterileriniz olabileceği ile ilgili ipuçlarımız aşağıda 😉


İpucu: Hediye kararı verme süreci biraz uzun olabiliyor. Bu yüzden Babalar Günü kampanyanıza başlamadan önce hediye önerilerinde bulunmak epey işinize yarayacaktır.


5- Babalar Günü’nde En Çok Hediye Satın Alanlar

Yapılan araştırmalara göre Babalar Günü için hediyeleri en çok çocuklar satın alıyor. Çocukları, eşler, torunlar ve düşük de olsa kardeşler takip ediyor. Segmentasyon konusunda da bahsettiğimiz gibi bu grupları hedefleyerek, kampanya hazırlamanız, e-posta geri dönüşlerinize olumlu yansıyacaktır.


6- Babalar Günü’nde En Çok Satın Alınan Ürünler

Kutlama mesajı ya da babayla özel ve kişisel bir hediye(babayla fotoğraf gibi) paylaşımı söz konusu değilse Babalar Günü’nde maddi değeri olan hediyelere yönelme açık şekilde görünüyor. Babalar için yaygın olarak satın alınan hediyeler, genel olarak erkeklere alınan hediyelerden pek farklı değil.

En çok satın alınan hediyeler ise erkek kişisel bakım ürünleri ve ayakkabı, gömlek, çorap, kravat gibi kıyafetler oluyor. Kıyafetleri takip eden en önemli ürün grubu ise telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletler. Dışarıda aileyle özel bir yemek yemek ya da aileyle tatil/uçak bileti de en çok tercih edilen hediyelerden biri. Bu hediyelerin dışında çalışma hayatına yönelik kalem, kitap gibi ürünler de yine en çok tercih edilen hediyeleri oluşturuyor.


7- Babalar Günü E-postası İçin Başlık Önerileri

Bir önceki bölümde başlığın ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Bugüne kadar işe yaradığı kanıtlanmış e-posta başlık önerilerimiz ise şu şekilde:

 • Babalar Günü’nü unutmayın! En iyi hediyeler için indirim fırsatları!
 • (yeni ürün) geldi! Babanız için tükenmeden alın!
 • Babanız için özel bir önerimiz var.
 • Babalar Günü’ne özel %50 indirim fırsatları.
 • Babanıza sevginizi gösterin.
 • Babalar Günü’ne özel hediye rehberi!
 • Babalar Günü için ücretsiz kargo. Son (x) gün!
 • (x ürün). Babalar Günü için mükemmel hediye.
 • Babanızı sevindirin – ona (x ürün) alın ve (x TL) indirim kazanın!
 • Babalar Günü’ne özel: (x ürünler) ve daha fazlası
 • Babalar Günü için en iyi (x) hediye!

İpucu: Kampanyanız için biraz geç kaldıysanız başlıkta, acil durumdan bahsetmek işe yarayabilir. “Son gün” ya da “son saatler” türünde sözcükler geri dönüş oranlarınıza olumlu yansıyacaktır. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi Babalar Günü sıklıkla unutulabiliyor ve yapılan araştırmalara göre satın almaların %20’den fazlası son gün ya da son saatlerde oluyor. En azından bu %20’lik grubu kaçırmayın 😉

İlginizi Çekebilir:
Ekim Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 7 Konsept ve 45 Önemli Gün Önerisi
unnadó Hoş Geldiniz E-postasında Açılma Oranını Nasıl %20 Arttırdı?
Önceki yazıyı okuyun:
Mobil Uygulama Oluştururken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken 7 İpucu

Dünya üzerinde dijital pazarlamayla ilgili olup da, artık mobil uygulamaların operasyonlarındaki önemini kavramış durumda olan herhalde yoktur. Mobil uygulamalar, verimliliği arttırken,...

Kapat