E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu

Başarılı E-posta Pazarlamacılarının İlham Veren 7 Alışkanlığı

Radicati’nin yaptığı araştırmaya göre bir insan günde ortalama 121 e-posta alıyor. Bu kadar e-postayı alan insanın hepsini açıp okuması, pazarlamacı açısından bakılırsa etkileşim yaratması neredeyse imkansız. Yani doğru bir stratejiye sahip olmayan e-postalar ya siliniyor ya da asla fark edilmiyor. Bu rekabet içerisinde nasıl dikkat çekebileceğinizi düşünüyor ve müşterilerinize en doğru zamanda en doğru mesajla ulaşabilmenin yollarını arıyor olabilirsiniz. Öncelikle etkili e-posta stratejileri sürdürebilmek için bazı önemli alışkanlıklar edinmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Bu alışkanlıklar ile e-posta kampanyalarınızın başarısız olmasını engelleyerek müşterilerinizle aranızda uzun süreli ilişkiler yaratabilirsiniz. Dilerseniz etkili e-posta pazarlamacılarının, başarıyla sonuçlanan e-posta kampanyalarında uyguladığı ve alışkanlık haline getirdiği 7 yönteme birlikte bakalım.


Alışkanlık #1: Yeni Şeyler Denemekten Korkmazlar

Pazarlamacıların önemli yeni şeyler denemekten kaçınır çünkü daha fazla deneyip daha fazla risk aldıkça hata yapma ihtimalinin de artacağına inanırlar. Bu sebeple, kendilerini koruyabilme umuduyla yeniliklerden uzak durmaya çalışırlar. Bütün bunları genel olarak suçlu duruma düşme korkusu diyebiliriz. Fakat diğer taraftan yeni şeyler denemeyen markalar, kendileri daha cesur rakiplerinin arkasından bakarken bulabilir.

Risk alın ve hareketli gifler, videolar, göze çarpan konu satırları ya da sıra dışı tasarımlar gibi fakrlı medya türlerini deneyin. Emin olun elde edeceğiniz olası geri dönüşler yetersiz bir e-posta iletisinin taşıdığı riskten çok daha fazla. Belki ilk denemelerinizde aboneleriniz e-postalarınızı doğrudan silecek ve yoluna devam edecek. Bir sonraki gönderinizi aboneleriniz için daha iyi hale getirebilirsiniz. Fakat eğer yeni bir şeyler denemezseniz asla bir sonraki seviyedeki sonuçlara ulaşamazsanız.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Alışkanlık #2: E-posta tasarımlarını en doğru şekilde oluştururlar

Bir abone e-postanızı açtıktan sonra iletinizin görünümüne ve hissettirdiklerine bağlı olarak incelemeye devam edeceklerdir ya da silmeye karar vereceklerdir. E-posta tasarımı doğru şekilde yapıldığı zaman okuyucularınızın yalnızca dikkatini çekmekle kalmaz aynı zamanda onları hareket etmeye teşvik eder. Aklınızda tutmanız gereken bazı tasarım ipuçları:

E-postalarınızı kolaylaştırın: Okuyucuların yarısından çoğunun e-postalarınızı mobil cihazlardan görüntülediğini düşünürsek çeşitli biçimlendirme ve düzenlemeler ile mobil dostu e-postalar yaratmanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Açıkça tanımlanmış bölümler ve büyük, göze çarpan CTA’ler ile okuyucularınızın e-postalarınızı çok daha kolay bir şekilde görüntülemelerine yardımcı olabilirsiniz.

Hikayenizi görseller yardımıyla anlatın: İnsan beyni görüntüleri kelimelerden 60,000 kat daha hızlı şekilde işler. Bu nedenle alıcıların büyük çoğunluğu metinle birleştirilmiş görsellerden oluşan e-postaları daha ilgi çekici buluyor.

Renklerle oynayın: İnsanların %85’i bir ürünü satın almalarının temel nedeninin ürünün rengi olduğunu söylüyor. Her renk insanların farklı tepkiler vermesine neden olur. Bu nedenle, renk psikolojisini kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Örneğin, kırmızı güç hissi yaratırken mavi güven ve emniyet hissi oluşturur.


Alışkanlık #3: E-posta Metninden en iyi şekilde yararlanırlar.

Şu bir gerçek ki gönderen ismi, konu satırları ve önizleme metinleri abonelerinizi e-postanızı açmaya tetikleyen en önemli unsurlardır. Bütün bunlara konsantre olan e-posta pazarlamacılar çoğunlukla gövde metnine gereken özeni göstermezler. Fakat atladığımız önemli bir konu var, e-postanın açılması önemli bir başarıdır ancak açılmasından daha önemlisi, etkileşim sağlaması. E-posta gövde metni ne kadar değerli olursa o kadar yüksek etkileşim yaratacağına emin olabilirsiniz.

E-posta metninizden en doğru şekilde yararlanabilmek için insanların çok uzun metinleri okumayacaklarını göz önünde bulundurmalısınız. Unutmayın ki, abonelerinizin çoğu e-postalarınızı hareket halinde ya da iş yerindeyken hızlı bir şekilde kontrol ediyorlar ve bu nedenle durup uzun paragrafları okuyacak zamanları yok. Dolayısıyla, yapmanız gereken metninizin olabildiğince açık ve konunuzla ilgili olmasına özen göstermeniz.

Fakat e-postanıza eklemeniz gereken çok fazla bilgi varsa metninizi parçalara ayırmak iyi bir fikir olabilir. Şöyle ki, madde işaretli veya numaralandırılmış listelerin gözden geçirilmesi çok daha kolay olduğu için insanların ilgisini çekebiliyor. Eğer hiçbiri işe yaramıyorsa her konuyu anlaşılır biçimde ayrılmış bölümler halinde başlıkların altına yerleştirin. Bu şekilde, okuyucularınız kendilerini en çok ilgilendiren konuları hızlı bir şekilde belirleyebilir.


Alışkanlık #4: Pazarlama Otomasyonundan Faydalanırlar

İnanması zor olabilir fakat istatistikler asla yalan söylemez: Epsilon’un yayınladığı araştırmaya göre otomasyon yardımıyla gönderilen e-postalar, otomasyon olmadan gönderilere göre ortalama %70.5 daha yüksek açılma oranları ile %152 daha yüksek tıklama oranları elde etmenizi sağlıyor. Pazarlama otomasyonu zamandan ve güçten tasarruf etmenizi sağlayabileceği gibi abonelerinizle aranızdaki uzun süreli ilişkiyi güçlendirmenize de yardımcı olabilir. Aynı zamanda açılma ve tıklanma oranlarınızı da arttırarak e-posta kampanyalarınızı başarıya ulaştırabilir.

Eğer başarılı bir e-postanın özellikleri nelerdir diye düşünüyorsanız, amacına uygun, kişiselleştirilmiş ve doğru zamanda iletilmiş olması diyebiliriz. E e-posta otomasyonu abonelerinizin belirli hareketlerine dayalı olarak oluşturduğu bu üç özelliğe de sahip e-postaların müşterilerinize iletilmesini sağlayarak sizi büyük bir zahmetten kurtarır. Dolayısıyla etkili bir e-posta pazarlamacısı konumunda olabilmeniz için müşterilerinize ileteceğiniz farklı e-postaları otomatize ettiğinizden emin olmalısınız. Otomasyonu yapılmış hoş geldiniz serileri, teşekkür e-postaları ya da doğum günü mesajları abonelerinizin hoşuna gidecek ve sizin de başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.


Alışkanlık #5: E-postalarını Kişiselleştirirler (her zaman)

Abonelerinize amacına uygun, kişiselleştirilmiş, fazlasıyla hedefli e-postalar iletebilmeniz için işe listenizi demografik özelliklere ya da müşteri davranışlarına göre segmente etmekle başlayabilirsiniz. Bunun yanında dinamik içerik gibi güçlü araçlardan yararlanabilirsiniz. Burada önemli nokta, e-postalarınızı her bir abonenizin ilgi ve ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.


Alışkanlık #6: Test Ederler 

Başarılı e-posta kampanyalarının sırrı, farklı öğeleri test ederek kitleniz hakkında daha fazla bilgi elde etmektir. Müşterilerinizin bu öğelere nasıl tepkiler verdiğini takip ederek bir sonraki e-posta stratejilerinizi en doğru şekilde optimize ederek müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz birkaç şey:

Konu satırlarınız: Farklı unsurlar içeren konu satırlarını test ederek hedef kitleniz için en ilgi çekici olacak konu satırlarını oluşturabilir ve yüksek açılma oranları elde edebilirsiniz.

Gönderim zamanınız: Hedef kitlenizle iletişim kuracağınız en doğru zamanı belirlemek için farklı seçenekleri test edebilirsiniz. Örneğin Bir B2B markası için Salı akşamı oldukça doğru bir zamanken bir perakendeci içinse en uygun zaman Pazar gecesi olabilir.

CTA butonlarınız: CTA butonlarınızda deneyeceğiniz değişik renkler, metinler ve yerleştirmeler sayesinde hedef kitleniz için en teşvik edici eylem çağrılarının nasıl olması gerektiğini belirleyerek tıklanma oranlarınızı arttırabilirsiniz.

İçeriğiniz: Hedef kitlenizin en faydalı bulacağı içeriklerin neler olduğunu öğrenebilmeniz için öncelikle videolardan blog postlarına farklı tür içerikler sunmalısınız.


Alışkanlık #7: Sonuçları Takip Ederler

Etkili e-posta pazarlamacılar için e-postalarında farklı öğeler denemek kadar hedef kitlelerinden nasıl sonuçlar elde edecekleri de oldukça önemlidir. Abonelerinizin zaman içerisinde değişen ilgi ve ihtiyaçlarına bağlı olarak ilgilerini çekecek ve geri dönüşte bulunmalarını sağlayacak içeriklerin türü de değişebilir. Bu nedenle, e-posta kampanyalarınızın sonuçlarınızı mutlaka düzenli olarak gözden geçirmeli ve e-postalarınızı abonelerinizin değişen ilgi ve beklentileri doğrultusunda yeniden düzenlemelisiniz. Bugün başarılı sonuçlar getiren bir e-posta kampanyası yarın hiç de iç açıcı sonuçlar getirmeyebilir. Bununla birlikte, yalnızca açılma ve tıklanma oranlarınıza değil e-postalarınızın hangi cihazlardan açıldığına ve abonelerinizin en çok ilgisini çeken içerik türlerinin neler olduğuna da dikkat etmenizde fayda var.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Liste Üyeliğinden Çıkış Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu
Customer Data Platform Nedir?
Önceki yazıyı okuyun:
Pazarlama Araştırması Nedir?

Beyaz yakalı dünyasındaki yöneticilerin büyük bölümü, henüz pazar araştırması ile pazarlama araştırması arasındaki farkı tam anlamıyla kavrayabilmiş değil. Şöyle ki,...

Kapat