Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Blog Yazılarınızın Okunurluğunu Arttırmanın 5 Yolu

İnternette binlerce blog var. Büyük bölümünü bireysel çalışmalar oluştursa da pek çok şirket ve kurum ticari amaçlar için de bloglar oluşturuluyor. Peki blog yazılarınızın okunurluğunu arttırmak için izlemeniz gereken temel yollar nelerdir, biliyor musunuz?

1- Konu Seçimine Özen Gösterin

Blogunuzda insanların ilgisini çekebilecek, kendi bağlamınızı koruyacak içerikler üretmeye çalışın. Kimseyi ilgilendirmeyen ya da sizin markanızla bağ kuramayacak içeriklere odaklanmayın. Konu bulmakta zorlanıyorsanız sektörünüzle ilgili en çok aranan/aranabileceğini düşündüğünüz sözcükler ya da soruları yanıtlayarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

İpucu: Blog konularınızda ne olursa olsun, okura katma değer sağlamaya çalışın. Okuyucuya katma değer sağlamayan hiç bir içerik okunmayacaktır.

2- Başlık İlgi Çekici Olmalı

Yazınızın okunurluğunu artırmanın en iyi yolu başlığınızı geliştirmektir.  Öncelikle bilmeniz gereken insanlar blogunuza üye olsalar bile yazdığınız bütün blog içeriklerini okumayacaklar. Bu yalnızca sizin için geçerli olan bir durum değil, bütün bloglar için geçerli. Başlık aynı zamanda özgün ve faydalı bilgi vadetmenin bir yoludur. Blog içeriğiniz için iyi bir başlık yazmak yeterli değildir ama olabilidiğince iyi yazılmış bir başlık blog içeriğinizi daha ilgi çekici hale getirir.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

3- Yazın Bütünselliğini Koruyun

İletişim ve mecra dijital de olsa edebiyatın kuralları blogda da aynen devam ediyor. Yazmak sadece bilgileri ya da cümleleri alt alta sıralamak değildir. Bütünsel, sürükleyici bir içerik sunarak, edebi tutarlılığı da ihmal etmeyin. Sizin keyif almadığınız bir yazıdan başkalarının keyif almasını beklemeyin. Anlatım bozukluğu içeren yazıların okunma oranı düşeceği gibi, paylaşılma olasılığı da zayıftır. Paylaşılmayan blog postlarınız da daha az insanla buluşacak ve daha az okunacaktır.

İpucu: Yazım ve imla hatalarına özel özen göstermelisiniz. Yazım ve imlasına dikkat edilmeyen yazılar, müşteri gözünde sizin özensiz ve dikkatsiz bir şirket olarak algılanmanıza yol açacaktır. Bunun yanında, hatalı dil kullanımı SEO için negatif etki yaratacaktır.

4- Özgün Olun

Özgünlük, yazılarınızın güvenirliğini artırır çünkü detaylı yazılmış bir yazı genel savlardan daha inandırıcıdır. Özgün olmak tamamen yeni bir fikir yaratmak ya da olmayanı bulmak olarak anlaşılmasın. Dünyanın en büyük şair ya da yazarları başka iyi şair veya yazarlardan esinlenmiş, onları taklit ederek yola çıkmışlardır. Yani başkalarının yaptığından ilham almak, yön belirlemek için faydalı bir yöntemdir.

İpucu: Yazılarınızı yazmakta esinlenin ancak ne olursa olsun kopya içerik, kopya bilgi kullanmayın. Bu hem itibarınıza zarar verecektir hem de alt bölümde bahsedeceğimiz SEO değerlerinize olumsuz yansıyacaktır.

5- Sosyal Medyadan Yararlanın

Hepimizin bildiği gibi sosyal medya insanların en fazla zaman geçirdiği ve hedef kitlelerimizin yer aldığı en büyük dijital mecra. Blog postlarınızın okutmak için sosyal medyada paylaşmak en iyi ve verimli yollardan biridir. Öte yandan sosyal medyada da takipçilerinizle iletişim kurmak için blog postlarınızdan yararlanmak iyi bir fikir olabilir. Son olarak sadece kendi hesaplarınızdan paylaşmakla yetinmeyip, içeriğinizi daha fazla insanla buluşturmak için sosyal medya reklamlarından da yararlanabilirsiniz.

Bonus: SEO’yu İhmal Etmeyin

Blog yaratmanın şirketler için en büyük yararlarından biri de SEO’ya olan olumlu katkısı. Blogunuzda hedef anahtar kelimeleri odak alacak şekilde başlık, ara başlık, içerik ve konu seçiminde bulunmaya çalışın. Blogunuzun içinde iç link vermeyi ihmal etmeyin. Bu küçük çalışmalar, markanızın SEO çalışmalarında büyük etki yaratacaktır.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme Yapmanız Gereken 3 Temel Alan
Pazarlama Otomasyon Stratejinizi Geliştirmenizi Sağlayacak 15 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
Geofencingle İlgili 5 Uygulama Örneği

Geofencing'in ne olduğu ve ne işe yaradığı konusundan sizlere daha önce bahsetmiştik. Coğrafi hedefleme odaklı pazarlama yapabilme fikri henüz başlangıç...

Kapat