Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Blogunuzda Ziyaretçilerinizi Sıkmayacak İçerikler Yaratmanızı Sağlayacak 20 Etkili Yol

Dijital pazarlama hızla evrilirken ve yeni araçları ortaya çıkartırken, son dönemde karşımıza çıkan en önemli araçlardan biri de kurumsal bloglar oldu. Geçmiş dönemde daha kişisel amaçla kullanılan bloglar, artık neredeyse her marka tarafından kullanılmaya çalışılıyor. Blogların markalara somut olarak sosyal medya paylaşımlarına yardımcı olması, SEO’ya olumlu etkisi ve marka imajına olumlu katkı gibi temel faydaları bulunuyor.  

Blog teknolojileri ve multimedya imkanları fazlasıyla gelişti ve kolaylaştı. Ancak bunun yanında markaların blog sürecinde en çok zorlandığı konu doğru ve ilgi çekici içerikler üretebilmek. Siz de blogunuzda, okuyucuları ilgilendiren içerikler yaratmakta, okuyucuların sizi tekrar ziyaret etmesini sağlamakta zorlanıyorsanız ve ziyaretçilerin ilgisini hızlıca çekecek, etkili içerikler yaratmak istiyorsanız, gelin bunun püf noktalarını beraberce inceleyelim 😉


1 “Tek” Kuralı

Aşırı ve gereksiz konuşmalardan kaçının. Her içeriğin “tek” bir büyük fikri olmalıdır. İçeriğinizde kullandığınız tüm hikayeler, örnekler, argümanlar bu fikri desteklemelidir. Sloganlarımız basit: Tek konsept! Tek fikir! Tek Eylem Çağrısı (CTA)!


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Etkili Bir Açılış Cümlesi Kullanın

Okurlarınızı GÜÇLÜ BİR GİRİŞ ile yakalayın. Giriş cümlenizin amacı, okurunuzun içeriğinizin devamında neyle ilgi bilgi edineceğini, kısa ve öz bir biçimde açıklamaktır.


3- Az, Çoktur!

Unutmayın insanlar artık binlerce içeriğe kolaylıkla ulaşıyor. Farkındalık yaratmak için, kısa kelimeler, kısa cümleler, kısa paragraflar; okurlarınıza keyif veren, eğlenceli ve özet bir bilgi sunmanın; okurunuzun devam etmesini sağlamanın yegane yoludur. 


4- Anlaşılır ve Basit Kelimeler Kullanın

Sektörel jargondan ve “çok bilmişlikten” kaçının, bilimsel terimlerden kurtulun; uzun cümleleri kısalarıyla değiştirin. Okuyucularınızı anlaşılması zor kelimelerle boğmayın. Mesajınızı basit bir dille, okurlarınızın kolayca anlayacağı şekilde kurgulayın.


5- Robotik Olmayın

Bir içerik oluştururken “insan” odaklı olun ve kişiselleştirmeyi ön planda tutun. Edilgen dilden kurtularak, okurlarınıza onlardan biri olduğunuzu ve benzer sorunları sizin de yaşadığınızı hissettirin. Okurlarınız net çözümleri sizden duymak isterler, diplomatik bir yaklaşımdan değil.


6- Ziyaretçilerinizi Ciddiye Alın

Okurlarınızın zekasını asla küçümsemeyin. Kullanıcıların, sizinki gibi milyonlarca gönderiyle karşılaştığını unutmayın. Öngörülebilir olursanız, sesiniz titrer; yani okurları kaybedersiniz. Okurlarınıza açıklarınızı da hissettirerek, okumaya devam etmelerini sağlayın.


7- Lafı Uzatmanıza Gerek Yok

Gereksiz sıfat ve zarflarla tamlama yapmaktan, süslü kelimelerden ve soyut benzetmelerden kaçının. Karmaşaya ihtiyacınız yok. Deneyiminizi, hikayenizi olabildiğince basit aktarmaya çalışın.


8- Çılgın Satıcı Olmayın

İlginç olmayan ve yorucu dilden uzak durun. Bahsettiğiniz konudan bağımsız, düzensiz bilgileri içeriğinizde bulundurmayın. İlgisiz konulara değinmeyin. Bunun yerine okurlarınızı seçtiğiniz konu ya da durum üzerine bilgilendirin.


9- Tüm Duyulara Hitap Edin

Duyusal yazım, en az duyusal deneyimler kadar etkilidir. İnsanlara ne yaptığınızı ya da ne söylediğinizi unuturlar; ancak onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar. Tutkulu olun, onlara dokunun ve kelimelerinizi bilgece seçmeye çalışın.


10- Enerjik Olun

Enerji yayılır. Monoton bir metinle insanları uyutmayın. Dinamik bir ritmle, içeriğinizi hareketlendirin; okurun ilgisini uyanık tutun. Pozitif enerji, okurlarınızda pozitif bir intiba bırakır.


11- Mizah Kullanın

Mizahi bir yaklaşım, sizi daha istenen bir konuma getirir. Kendi stilinizde yaratıcı davranın. Mesajınızı iletmenin benzersiz yollarını düşünün. Eğlenceli olmaya, insanları gülümsetmeye odaklanın.


12- Okunabilirliği Önemseyin

Temel ve acemice tipografik hatalardan kaçının. Okunabilir bir yazı tipi ve beyaz alan kullanarak, okurlarınıza kaliteli bir deneyim sunun. Metninizi, arka plandan ayırt edebilen bir renk seçin.


13- “Bir Fotoğraf, Bin Kelimeye Bedeldir”

İnsan beyni görselleri, metinlerden daha hızlı algılar. İçeriğinize görseller, videolar, tablolar, infografikler gibi multimedya elementleri eklemeyi unutmayın. Görsel çağında yaşadığımızı düşünerek, daha hızlı algılanabilir içerikler üretmeye odaklanın.


14- İlgi Çekici Hikayeler Anlatın

Okurlarınıza, kendi deneyimlerinizden analojiler sunarak onlarla yaşamsal bağlar kurmaya çalışın. Kişisel bir blog yazıyorsanız, kendi hobilerinizden, deneyimlerinizden; bir marka blogunu yönetiyorsanız kurum kültüründen ve kurumunuza dair yaşanmışlıklardan bahsedebilirsiniz. Okurlar size dair şeyler okuduklarında, sizinle bağ kurarlar.


15- Okurlarınızın Boşlukları Doldurmasına İzin Verin

Okurlar, bağımsız düşünürlerdir. Bir içerik yazdığınızda okurların kendilerine özgü çıkarımlar yapacağı alanı yaratın. Olgular, beyanlardan daha önemlidir.


16- Aşırı “Profesyonel” Olmayın

Okurlarınıza hitap ederken, samimi bir dil kullanmak; insanların sizin hakkınızda pozitif hissetmesini ve mesajınızı daha kolay algılamasını sağlar. Bu şekilde daha hızlı bağ kurabilirsiniz. Anlamlı ve söylemlerinin farkında bir konuşmacı olun.


17- Beklenmedik Hediyeler Sunun

Okurlarınız önemsenmek ister, hediyeler bunu göstermenin en etkili yoludur. Ücretsiz bir servis ya da e-kitap hediye etmek, okurlarınız için işe yarayacaktır.


18- Kendinizden Şüphe Etmeyin

Bir metin yazarı olarak kendinizden şüphe etmek, başarısızlık getirir. Asla “Bana göre”, “Bence” ile başlayan cümleler kurmayın. Siz zaten konunuzun uzmanısınız. Okurlar zaten içeriğinizde yazılanların sizin fikriniz olduğunu biliyor. Sunduğunuz içerikle ilgili kendinden emin olmayan bir duruş yaratmayın.


19- İçeriği Kolay Okunur Hale Getirin

Madde imlerinin sayısını artırın, paragraf uzunluklarınızı kontrol edin; cümle başı ortalama kelime sayısına göz atın ve metninizi etkileyici kelimelerle yeniden düzenleyin. Bu adımlar, sıkıcı bir içeriği bile cazip ve etkileşime açık hale getirecektir.


20- Keyif Alınabilecek Bir İçerik Yaratın

Herhangi biri, bir gönderinizi okurken; öncelikle keyif almalı. Okurlar ne okuduklarını ve gönderinin sonunda nereye varacaklarını açıkça bilmeliler. İçeriğinizi, olabildiğince canlı, rahat ve etkileyici tasarlayın.

İlginizi Çekebilir:
E-bülten İçeriği İçin İlham Alabileceğiniz 8 Ücretsiz Kaynak
Web Sitelerinin Kişiselleştirilmesinde Kullanılan 7 Kavram
Önceki yazıyı okuyun:
Facebook Reklamlarında Hedef Kitlenizi Optimize Etmenin 8 Yolu

Sosyal medyanın tartışmasız lideri ve hatta çok zaman sosyal medya denince akla gelen ilk ağı olan Facebook aynı zamanda markalar...

Kapat