Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

C2A Odaklı E-posta Oluşturmanın Yolları

Pazarlamanın ve özel olarak e-posta pazarlamanın ana amaçlarından biri de hedef kitlenin fikrini tetikleyerek, o markaya doğru/yönelik eyleme geçmesini sağlamaktır. Kısacası gönderdiğiniz her e-postanın bir eylem çağrısı yani Call to Action(Editörün Notu: Daha önce de bahsettiğimiz gibi blogumuzda Türkçe sözcük kullanmaya azami hassasiyet gösteriyoruz. Ancak bazı sözcükler kendi doğası gereği terim halini almış durumda ve terimi doğru kullanmak adına bu metinde C2A kullanacağız.) içermelidir. C2A’in amacı, abonelerin nihai hedefe gelmesine yardımcı olmaktır: bir satın alma yapmak. C2A’yı okuduktan, gördükten ya da karşılaştıktan sonra, kullanıcı bir sonraki adımda ne yapacağını anlamalıdır. Her e-postanın yalnızca bir C2A içermesi gerekir. Aşamalı bir eylem çağrısı yoktur çünkü her e-posta tektir ve farklı bir C2A gerektirir.


C2A’in E-posta Pazarlamadaki Rolü

  • Dikkat çeker. 
  • Motive eder ve potansiyel alıcıları satış kanalının bir sonraki aşamasına yönlendirir.
  • Bir satış hedefi belirtir.
  • Bilinçaltına yönelerek, müşteriyi bir satın alma yapmak için teşvik eder.
  • Aboneler hakkında ek bilgi edinmeye yardımcı olur (bir form doldurmaları gerekiyorsa).
  • Aboneleri segmentlere ayırmaya yardımcı olur (örneğin, cinsiyet, yaş vb.).

Kitlenizin farklı kesimleriyle, ilişkinizin çeşitli aşamalarında iseniz, bir abonelik teklifi, bir ürün satın alma, topluluğa katılma, arkadaşlarıyla paylaşma, bir form doldurma ya da yorum bırakma arasından hangi aşamada olduğunuza karar vererek, ve verdiğiniz karara göre eylem çağrısı sunarak ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. Kitlenizi anlamak, C2A’nın verimliliğini artırmanın anahtarıdır. 

Sunduğunuz imkan ya da ürünler, abonenizin çıkarlarıyla uyumlu olmalıdır. Eğer pazarlama paketiniz (ürün, fiyat, kanal, cazibe) rekabetçi bir pazara ve müşterinin ihtiyaçlarına karşılık gelmezse, C2A müşterinin ihtiyaçlarını düşünmeyen can sıkıcı ve elindeki ürünü satmak için elinden geleni yapan bir satış temsilcisi kadar itici olacaktır.

Bilinen ve en yaygın olarak kullanılan C2A yöntem, butondur. Özellikle birden fazla ürünü bir arada sunmak için butondan yararlanırız. Bunun yanında abonelik formu, birincil ve ikincil seçenekler sunan çağrılar her zaman işe yarayan C2A yöntemleridir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


C2A Oluşturmanın Kuralları

1-Açık Olun

Etkili bir C2A, uzun olmaz. Uzunluk kafa karıştırıcı olacaktır. Buradaki temel felsefe basit olmak olmalıdır. Mesajın içeriğine göre 2-3 kelime arasında olması idealdir.

2- Eylem Odaklı Olun

C2A’nızı «Yükle» veya «Şimdi Ücretsiz Deneme Sürümü Başlat» gibi cümlelerle başlatın. Ya da abonenizi sınırlı süreli bir satın alma işlemi yapmaya teşvik etmeye çalışabilirsiniz. “Sadece beş saat için!”, «Şimdi satın alın», gibi ifadeler kullanın. 

3- Dikkat Çekin

Renk, önemli bir rol oynadığından C2A düğmesini e-postanın geri kalanıyla kontrast haline getirin. Güçlü, zıt renkler genellikle açılış sayfanızın temasına fazla uyan renklerden daha iyi performans gösterir. Örneğin kurumsal renginiz kırmızı ağırlıklı ise C2A düğmesini yeşil olana çevirerek dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz. Düğmenin boyutu da önemlidir. Çok büyük olmamalıdır, ancak çok küçük yaparsanız da gözden kaçırılabilir.

4- C2A Yerleşimine Dikkat Edin

Ziyaretçilerin sayfanızı kaydırmadan CTA’ları görmesini sağlamaya özen gösterin. Bu şekilde kullanım tıklanma oranlarını artıracaktır. C2A düğmesini nereye koyacağınıza karar verirken sayfanın akışını düşünün. Kullanıcı deneyiminizi doğru anlamlandırmanız, daha doğru yerleşim yapmanızı yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Web Push Notification Nedir?
Dijital Analizde Kesinlikle Dikkat Etmeniz Gereken 7 Metrik