Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Çağı Yakalamanıza Yardımcı Olacak 8 Tasarım Trendi

Eğer herhangi bir tasarım eğitimi almadıysanız, tasarım dünyasıyla iç içe olmalı, trendleri mümkün olduğunca takip etmeli ve grafik araçlarıyla uygulama yaparak kendinizi geliştirmelisiniz. Her şeyden önce, grafik tasarımı dünyasının içinde bulunduğunuz günlerde ne durumda olduğunu ve trendlerin bu sektörü nereye çekebileceğini öğrenerek başlayabilirsiniz.

Son yılların tasarım trendleri çoğunlukla tasarımcıların, teknoloji sektörünün ve büyük güçlerin bize kabullendirmeye çalıştığı aşırı derecede temiz, beyaz odaklı ve estetik anlamda kusursuz tasarımlara karşı çıkmasıyla oluşmuştur. Önümüzdeki dönemde tasarımda yıllardır yapılan şeyleri farklı bir yaklaşımla inceleyeceğiz ve bu kuvvetli, yenilikçi ve etkili tasarımlarla sonuçlanacak.

Geçmişteki birçok tasarım yeniliği gibi bu yeniliklerin öncüleri de Spotify, Google ve Apple gibi kurumlar olacak. Çünkü bu kurumlar, neyin iyi çalıştığını görmek için denemeler yapacak kaynağa ve yeteneğe sahipler. Daha küçük ölçekli markalar için, bu dev markaları takip etmeleri, yalnızca yapmaları gerekenin ne olduğunu öğrenmeleri yeterli. Gelin hep beraber önümüzdeki dönemde işinize yarayacak tasarım trendlerini gözden geçirelim.


1- Daha Parlak ve İlgi Çekici Renkler Revaçta

Yıllar boyunca birçok teknoloji devi güvenli, fazla dikkat çekmeyen ve düzenlenmesi kolay renkler kullandılar. Bu seçimlerin amacı kontrol edilebilen, sade bir tasarım şeması oluşturmakla birlikte insanlara bilimkurgu filmlerinde gördükleri şık ve işlevsel geleceğin yanıbaşlarında olduğunu göstermekti. Bir önceki nesille birlikte herkes bu tasarımın Apple için ne kadar uygun olduğunu gördükten sonra, bu şema kopyalandı ve bu kopyalar bu trendin sonu oldu.  Son yıllarda insanlar beyaz, gri ya da siyah yerine cesur ve parlak renkler kullanmayı tercih ediyor.

Spotify gibi bazı şirketler bunu uygulamaya çoktan başladı ve devam ediyorlar. Hatta profesyonel bir şekilde düzenlenmiş görsellerle birlikte cesur renkler kullanarak yarattıkları ilgi çekici tasarımlarla grafik tasarım dünyasına önderlik ediyorlar. Bu tip markaların renk kullanımları onlarla özdeşleşiyor, dolayısıyla görseller anında tanınabilir hale geliyor. Sosyal medya platformlarında yer edinmek istiyorsanız, bu tip markalama uygulamaları size yardımcı olur.

Birçok markanın sıkıcı renk şemalarını terk ediyor olmaları, sizin de marka renklerinizde büyük değişiklikler yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Renklerinize yalnızca bir ton daha ekleyip büyük değişikliklere ulaşabilirsiniz. Cesur renk vurguları kullanmak aynı zamanda birçok markanın minimalist köklerini benimsemesini sağlar. Markalar geleneksel arka planlar üzerinde parlak renkleri kullanarak onlara başarıyı getiren şemadan uzaklaşmadan görünümlerini yenilemiş olurlar.

Örneğin, yakın zamanda Instagram’da böyle bir düzenlemeye şahit olduk. Instagram bu basit düzenlemeyle birkaç farklı aplikasyonu tekbir renk altında topladı ve Spotify örneğinde olduğu gibi bu renk kullanımı Instagram ile özdeşleşti. Cesur ve parlak renkler trendinin büyük ilham kaynaklarından biri ise Google’ın sahip olduğu Material Design uygulaması. Material Design’in tasarımları iki boyutlu tasarımlara, düzene ve doğallığa odaklanır. Tasarımlarında beklenmedik canlı renkler kullandıkları gibi, yazı tiplerini ve görsellerine de göze hitap edecek şekilde seçer. Renkleri seçerken biraz daha cesur davranabilir, markanızın karakterine uyumlu bir tasarım yakalayabilirsiniz. Birbiriyle zıtlık içinde olan renkleri kullanmaktan korkmayın.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Cesur Tipografi Deneyin

Günümüzde okurların dikkatini önemli derecede çeken elementlerden biri de cesurca tasarlanmış tipografilerdir. Büyük ve cüretkâr yazı tipleri okurun dikkatini anında kendisine çeker. Bu konudaki en güzel örneklerden biri dünyaca ünlü yayınlardan Wired’ın tipografisidir. Wired farklı başlıklar için farklı yazı tipleri kullanır ve bu şekilde verilen bilgilerin önem derecesini de kullandığı fontlarla anlatır.

Dikkat çekici tipografi kullanımı için verebileceğimiz bir başka örnek kullandığı vurucu ve dikkat çekici fontlarla HubSpot’un tasarımlarıdır. Mesajın desteklenmesi için bir grafik tasarımdan yardım alırlar ve yazılarını daima ön planda ve merkezde konumlandırırlar. Hubspot, bir tweete verdiğimiz dikkat süresinin her sene daha da azaldığının farkında. Bu yüzden tweetlerinde kalın ve dikkat çekici fontlarla yazdıkları kısa ve öz yazılar kullanmayı tercih ediyor.

Yüksek ekran kalitesine sahip mobil cihazlarda yazılarının en sağlıklı biçimde görüntülenmesi için kalın yazı tiplerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Sizin de bildiğiniz gibi her gün daha fazla insan, içeriklere mobilden ulaşıyor; dolayısıyla içeriğinizi sergileme şekliniz çağa uygun olmalı. Okurların ekran boyutları fark etmeksizin sorunsuz bir şekilde içeriğinizi görüntüleyebilmeleri için bu önerilen bir yöntemdir.


3- Google Yazı Tipleri (Google Fonts) Kullanın

Dijital ortamda bir şey tasarlayıp koleksiyonunuza eklemeniz gerekiyorsa, güvenle Google yazı tiplerini kullanabilirsiniz; çünkü diğerleriyle rahatça uyum sağlayacaktır. Google Fonts, yazı tipleri neredeyse tüm blog ve web site temaları için de uygun olarak hazırlanıyor. Google Fonts’daki 810 yazı tipinin birçoğunun ücretsiz olduğunu da söylemeliyiz. Üstelik yazı tiplerinin kullanımı son derece kolay 😉


4- Doğal Fotoğraflara Yönelin

Her yıl binlerce hatta on binlerce içerik oluşturuluyor. Buna bağlı olarak içeriklerde kullanılacak kaliteli görsel ihtiyacı da artıyor. İçerik oluşturanlar görsellerini olabildiğince uzun ömürlü tutmak için onları olabildiğince kapsamlı tutmak zorunda. Bu noktada karşımıza, stok görsellerin çoğunun defalarca başkaları tarafından kullanılması riski çıkıyor. Pek çok sayfada karşınıza çıkan stok görselleri bilirsiniz. Açılış sayfaları, blog kapakları, hatta birkaç Instagram gönderisi dahil olmak üzere birçok yerde karşınıza çıkarlar. Sıkça kullanılan, her yerde karşınıza çıkan bu görseller, popülaritesine bağlı olarak tüm doğallığını kaybeder.

Her durumda tertemiz ve etkileyici görsellere ihtiyaç duyulması da bu sorunu gittikçe büyütüyor. Eğer içerik yaratıcısı daha önce milyonlarca kez gördüğünüz bir görseli kullanıyorsa, içeriğinin özgün olması için çaba göstermiyordur. Kullanıcı bunu düşünürse, içeriğinizle ilgilenmez. Bu nedenle, markanızı temsil etmesi için doğal, özgün fotoğraflar kullanmanız gerekir. Popüler görseller tercih etmeyi bırakın ve kendi özgün görsellerinizi bulun.

Ekibinizdeki herkesin cebinde kameralı bir telefon bulunduğuna göre neden bu kameraları kullanmıyorsunuz? Ofisinizin birkaç fotoğrafını çekebilir ya da logonuzun birkaç eğlenceli fotoğrafını çekip bunları içeriğinizde kullanabilirsiniz.  Ya da eğer ekibinizden biri fotoğrafçıysa, ona tüm yıl boyunca kullanabileceğiniz fotoğraflar çekmesi için 1-2 gün izin verebilirsiniz. Böylece, görselinize birçok stok fotoğrafın eksiği olan insan elementini ekleyebilirsiniz.


5- Elle Çizilmiş Grafikler, İllüstrasyonlar ve Simgeler Kullanın

Fotoğrafta olduğu gibi grafikler ve simgelerde de doğal görsel ihtiyacı bulunuyor. Son zamanlar bazı markalar elle çizilmiş grafikler ve simgeleri stratejileri olarak benimsedi ve farklarını ortaya koydular. Bu yöntem aynı zamanda içeriklerinize ve tasarımlarınıza, standart grafiklerle ekleyemeyeceğiniz kişisel ve eğlenceli bir dokunuş eklemenizi sağlarKimileri bu trendi çocuksu ya da profesyonelliğe aykırı görebilir fakat dijital platformlarda büyük oranda dikkat çekmenizi sağlar. Örneğin Dropbox tüm çalışmalarında elle çizilmiş grafikler kullanmaya başladı. Bu çizimler markalarının bir parçası oldu ve şimdi bu çizimleri kolaylıkla tanıyabiliriz. Ayrıca bu yöntem tüm okuyucuların içindeki çocuğa hitap eder, rahatça ulaşılabilir olduğundan kullanıcıyı rahatlatır. Dropbox gibi bir teknoloji deviyseniz elle çizilmiş görseller sizin için özellikle önemlidir.  


6- Minimalizm Tekrar Önem Kazanıyor

Eğer bilmeyen birine minimalizmi açıklayacak olsaydınız, büyük ihtimalle söyleyeceğiniz ilk şey sadelik ve işlevsellik olurdu. Ayrıca aklınıza siyah, gri ve beyazdan oluş bir şema da gelebilirdi. Görünüşe göre minizmalizmin asıl ruhu -küçültülmüş ve işlevsel tasarımlar- kayboldu ve yerini siyah ve beyaz renk şemalarından oluşan bir tasarım anlayışına bıraktı. Bunun asıl sebebi mobil cihazların ekran boyutu ve yükleme kapasiteleri olabilir.

Ancak öngörüyoruz ki minimalizm tekrar önem ve kazanacak ve eski ruhuna kavuşacak ve bu değişiklikle birlikte minizmalizmde daha çok renk kullanılacak. Günümüzde mobil cihazlar en az bilgisayarlar kadar güçlü ve birçoğunun bilgisayar ekranlarından daha kaliteli ekranları var.

Minimalizm temasıyla yapılmış favori tasarımlardan biri Medium’un logosudur. Minimalist bir logo hazırlamış olmalarına rağmen birçok rengi dahil etmeyi başarmışlar. Minimalizmden etkilenip birçok farklı renk kullanılarak yapılmış logolara başka bir örnek ise Google’ın alternatif logosu. Yazı tiplerini biraz daha incelttiler ve yeni bir “G” logosunu kullanmaya başladılar. Bu logo tamamen minimalizm etkisiyle yaratılmış fakat medyada hiç ses getirmedi. Bunun sebebi ise gerçek minimalizmin medya için bir değerinin kalmamış olması. Farklı renklerle oluşturulduğu ve tek bir şekle odaklı olduğundan medyaya göre bu minimalizmin bir örneği değildi. Google bu logoda renkleri ve hareketli simgeleri tercih etti fakat buna hala minimalist bir tasarım diyebiliriz ve bu düzenlemenin ardından daha önce birçok kez olduğu gibi insanlar Google’ın izinden gitti.


7- Kullanışlı GIF’ler Deneyin

Neredeyse herkes GIFleri sever, öyle değil mi? GIF’ler yazıların yetmediği yerde iletişime büyük katkıları olan küçük araçlardır.  GIF’leri görüntülemek için özel bir yazılıma ihtiyaç duymazsınız, dosya boyutları küçüktür ve bir GIFi neredeyse her yere aktarabilirsiniz. Hafıza kullanımı ve yükleme süresini minimuma indirmeniz gereken birçok durumda GIF’ler videolar ve görsellerden çok daha kullanışlıdır.

GIF’lerin kullanılabileceği en güzel yerler, blogunuzdaki gönderiler ve makalelerdir. Sıkıcı stok fotoğrafları kullanmak yerine, 1-2 dakikanızı ayırıp etkili GIF’ler oluşturabilirsiniz. GIF’inizin mükemmel bir sanat eseri olmasına gerek yok. Yine de içeriğiniz sosyal medyada paylaşıldığında büyük ilgi çeker. Blog kapağında GIF kullanımın en iyi örneklerinden bazılarını The Next Web paylaşımlarında kullanmaktadır.


8- Çift Ton Kullanımı Fark Yaratacak

Çift ton en basit anlatımıyla bir görselde iki rengi kombinleyerek kullanmaktır. Bu renkler genelde parlak ve zıt renklerdir. Çift ton yöntemi, biraz tasarım çalışması gerektirir ancak buna kesinlikle değer. Bilmeniz gereken, yalnızca yetenekli bir tasarımcı harika bir çift ton çalışması yaratabileceği. Tasarım planlarınıza bir tasarımcı yardımıyla çift ton alternatifleri denemeyi ekleyebilirsiniz.

Spotify tüm markalama çalışmalarında çift ton tasarımını kullanan ilk markalardan biri. Sonrasında pek çok marka domino etkisiyle Spotify’ın izinden gitti. Bu tasarım yalnızca müzik platformları için değil genel anlamda müzik odaklı tasarımlar için de kullanıldı. Siz de aynı şekilde bu tasarımı sektörünüze uyarlayabilirsiniz. Dikkat çekici renk kullanımı aynı zamanda tasarımınıza özgünlük katar. Sosyal medya platformlarında beyaz arka planlarının üstüne konulduklarında dikkat çekici görünmelerini sağlar.

İlginizi Çekebilir:
Kasım Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarında Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi
İçerik Pazarlamasında 2018 Yılında Öne Çıkacak 4 Yeni Trend