Dijital Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon

Cohort Analizi Nasıl Yapılır?

Web analizinde kimi zaman verilerin, istatistiklerin, analizlerin içine gömülüp kalırsınız. Oluşturulan raporlar, web sitenizde oluşan “şeyler”in analizleri size yetersiz gelmeye başlayabilir. Gerçekleştirilen kampanyaların ziyaretçiler üzerideki etkileri, bu ziyaretçilerin hazırlanmış kampanyaya karşı davranışlarının analiz edilmesi ihtiyacı doğabilir. Bu noktada euromessage dijital pazarlama platformunda yer alan cohort analizi ile müşterilerinizin davranışlarının devamlılığı hakkında analiz yapma imkanı sağlamış olursunuz.

Dünyada cohort analizinin web alanında yer edinmesi ziyaretçilerin site içerisinde gerçekleştirdiği davranışlarının devamlılığı konusunda analizler oluşturulmasını sağlamıştır. Bu kavramı basit bir  şekilde açıklamaya çalışalım. Cohort analizi tanımlanan iki ya da daha fazla müşteri grubunun davranışlarını incelemeyi konu edinir. İncelenen her bir gruba “cohort” denir ve kendilerine ait belirli karakteristik özelliklere sahip olurlar. En çok kullanılan cohort ise belirli bir zaman aralığında müşteri olmuş topluluktur.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Cohort analizinde zaman serileri üzerinden istatistikler oluşturulur. Gün, hafta ve ay baz alınarak her gün, her hafta, her ay bir cohortu oluşturabilir. Dün siteyi ziyaret edenler, geçen hafta üye olanlar, geçen ay satın alma yapanlar gibi cohortlar oluşturulur. Gün ile gün, hafta ile hafta, ay ile ay karşılaştırılır. Unutulmaması gereken önemli noktalardan biri ise cohortlara yeni kişiler eklenemeyeceği gibi cohortlar içerisinde yer alan kişiler bir cohorttan diğerine aktarılamazlar.

Bir e-ticaret sitenizin olduğunu varsayın. Öncelikli amacınız web sitenize ziyaretçi çekmek ve bu ziyaretçilerinizi üye yapmak olacaktır. Tabi iş bu kadarla kalmıyor. Sitenizi ziyaret ederek üye olan kişilerin alışveriş yapması beklenir. Kullandığınız genel analiz aracıyla sitenizde tutar olarak ne kadar alışveriş yapıldığını günlük, aylık ve haftalık analiz edebilirsiniz. euromessage Segment ile oluşturacağınız cohortlar yardımı ile kasım ayında üyelik formunu dolduran ziyaretçilerinizin ne kadarının Aralık ayında ve devam eden aylarda alışveriş yaptığını analiz edebilirsiniz.İster web sitenizden ürün satışı yapın ister hizmet sunumu euromessage platformu, sizin oluşturduğunuz cohortların karakteristik özellikleri ile karşılaştırmalar yapmanızı mümkün kılar.

Son olarak cohort analizinin iki önemli özelliğini vurgulamalıyız. Unutmamak gerekir ki genel web analiz araçlarından farklı olarak euromessage ile ziyaretler değil ziyaretçi bazlı raporlar oluşturusunuz. Ziyaretçilerden oluşan bu cohortların karşılaştırılması sonucu ise gerçekleştirdiğiniz herhangi bir yeniliğin veya değişikliğin etkileri çok daha kolay anlaşılır.

Müşteri kazanmaktan çok kazanılan müşteriyi elde tutmanın değerinin daha büyük olduğu bu dönemde euromessage dijital pazarlama platformunda yer alan cohort analizi ile bu sürecin sizin açınızdan daha verimli geçmesini sağlıyoruz. Cohort analizi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
E-Posta Kişiselleştirmesinde 5 Etkili Taktik  
E-ticaret Sitelerinde Web Analizi Sayesinde Anlamlandırabileceğiniz 10 Önemli Veri

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Hoş Geldiniz E-postasından Sonra Gönderebileceğiniz 6 E-posta Fikri

Pazarlama otomasyonu çalışmalarının en yaygın kullanılan parçalarından biri olan hoş geldiniz e-postaları, yeni üyelerinizle ilk karşılaştığınız ve sizinle ilgili ilk...

Kapat