Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

Customer Data Platform Nedir?

Müşterilerin markalarla olan iletişimleri ve dokunma noktaları arttıkça, verilerin akışı oldukça hızlandı ve özellikle pazarlama alanında bu kadar çok ve akışkan verinin başarılı bir şekilde doğru değerlendirilmesi önem kazandı. Tam bu noktada pazarlamacıların hayatlarını kolaylaştıran en önemli teknolojilerden biri de Customer Data Platform(CDP) oldu. Related Digital’in de ürettiği teknoloji olan CDP sayesinde, e-posta, web sitesi, fiziksel mağaza, çağrı merkezi gibi farklı kaynaklarda oluşan müşteri verileri toplanabilir, yönetilebilir ve daha sonra diğer bir müşteri veri katmanına eklenerek müşteri profilini oluşturmak için kullanılabilir. Pazarlamacılar için bu veriler, müşteri profillerini tekilleştirme, bu profiller üzerine bir pazarlama stratejisi belirleme, kişiselleştirme, analiz etme ve pazarlama teknolojileri belirleme demektir.

Her müşterinin hem dijital hem de analog ekosistemde kendine has bir yolculuğu bulunuyor, bu yolculuk ardında belirli izler bırakır ve bu izler sayesinde müşterinin tercihleri, demografik ve kişisel özellikleri, davranış biçimleri kestirilebilir. CDP ile bu verileri entegre etme imkanı elde edilir ve bu da pazarlama stratejisi belirleme aşamasında altın değerinde. Çünkü artık anonim internet kullanıcılarını değil, doğrudan müşterileri hedeflemek mümkün hale geldi.


Neden Customer Data Platform?

Bu soruya pek çok cevap verilebilir. Örneğin, tüm müşterilerin verisini tek bir platformda toplamak müşterinin bir sonraki hareketini tahmin etme olasılığını maksimuma çıkartır. CDP, sadece pazarlama departmanındaki pazarlamacılar tarafından kontrol edilen bir sistemdir. Bu da pazarlamacıya özellikle kampanya düzenlerken hangi verileri kullanacağını ve hangi hedef kitleye ulaşacağını kolayca belirleme şansı sunar. Müşterinin merkezde olduğu bir platforma dahil edebileceğiniz veriler arasında kişisel ve demografik bilgiler, dijital davranış verileri, işlemsel veriler, mobil ve IoT verileri gibi tüm veriler yer alır. Bu veriler toplandıktan sonra belirli özelliklere göre segmentlere ayrılır. Kişisel profillerden toplanan bu veriler segmentler halinde depolanır. Tüm verilerin birbirleriyle ilişkilendirildiğini ve anlamlı bir veriye dönüştürüldüğünü düşünün. Bir müşterinin tüm verisi ile farklı segmentler oluşturulabilir ve bu segmentler e-posta pazarlamada, sosyal medya platformlarında ve reklamlarında kullanılabilir. Özellikle gerçek zamanlı veri akışı çok önemlidir. Bu sayede, e-postalar, mobil uygulama bildirileri ve SMS gibi müşterinin davranışlarına dayanan içerikleri gönderebilirsiniz. Sadece dijital veri değil, satış noktalarındaki müşteri verisine de ulaşmanız mümkün.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Customer Data Platform CDPCustomer Data Platform’un Faydaları Neler?

Bir pazarlamacı için pek çok farklı kaynaktan veriyi çekmek ve bunları entegre etmek oldukça zahmetli, zaman alıcı ve çoğu kez de mükemmel sonuçlanmayan bir süreç. Her geçen gün veri akışının hızlanması ve katlanması sonucunda bu sürecin alacağı zamanı düşünmek bile imkansız. Sayısız müşteri verisini tek bir platformda toplayabilmek artık bir hayal değil. Üstelik daha kısa zamanda ve harika sonuçlarla!

 • CDP ile toplanan tüm veriler sayesinde tam bir müşteri ya da ziyaretçi profili oluşturabilirsiniz. Her bir müşterinin/ziyaretçinin kendine has bilgilerinden oluşturulan bir tanımı olur.
 • Farklı türdeki ve formattaki veriler birleştirilebilir. Web sitelerinden, sipariş geçmişlerinden, sosyal medya etkileşimlerinden alınan veriler diğer verilerler birleştirildiğinde bahsedilen müşteri profili daha net bir şekilde çizilebilir.
 • Segmentler oluşturabilir ve hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Tek bir müşteri profili içerisinde farklı segmentler belirleyebilmek daha doğru hedefler sunar. Örneğin bir web sitesi ziyaretçi ürünü sepete atmasına rağmen ödeme aşamasını tamamlamadı ve web sitesinden çıktı. Bunun üzerine kendisine e-posta gönderebilir ve işlemi hatırlatabilirsiniz. Bu bir süre sonra yine bir e-posta üzerinden de yapılabilir.
 • Reklamlar ve kampanyalar daha müşteri odaklı hale gelir. Örneğin e-posta gönderdiğiniz bir kişi bu e-postadaki ürünü incelemeye zaman ayırmışsa kendisine başka bir e-posta daha gönderebilirsiniz. Diğer yandan e-posta gönderdiğiniz bir kişi e-postalarınızı açmıyorsa ona bir e-posta daha göndermenin bir anlamı yoktur.
 • Müşterilerinizden topladığınız veriler ile daha müşteri odaklı bir deneyim sunabilirsiniz. Bu web sitesinizi güncellemenizi ve daha müşteri odaklı bir arayüz ve tasarım seçmenizi bile etkiler.
 • CDP ile sosyal medya platformlarını da entegre edebileceğinizi belirtmiştik. Bu platformlar sayesinde Facebook Ads ve Google Adwords üzerinden reklam yapmanız olası. CDP üzerindeki veriler ve segmentler ile hedef kitlenizi yeniden belirler ve muhtemel müşterilere hızlıca ulaşırsınız.
 • CDP ile tüm verilerin tek bir platformda toplanması söz konusu. Bu da pazarlamacılar için inanılmaz bir hazine. Bu hazine sadece pazarlamacılar tarafından değil ürün tasarımı gibi diğer iş kollarında da kullanılabilir.
 • CDP’nin en önemli özelliklerinden biri de farklı kaynaklardan çekilen tüm verilerin 3.partilerle paylaşılabilir olmasıdır.
 • Ayrıca bahsedilen tüm bu özelliklere ek olarak, CDP diğer tüm pazarlama teknikleri ve araçlarına kıyasla neredeyse tüm kontrolü pazarlamacıya bırakır. Böylece veri düzenlenmesi ya da yönetilmesi için diğer kaynaklara başvurmak gerekmez.

Öneri: Related Marketing Cloud’un sunmuş olduğu hizmetlerden biri de Customer Data Platform. RMC CDP’nin sunduğu imkanlar ve teknolojiler hakkında daha fazla bilgi almak ve demo talepleri için tıklayın.


Customer Data Platform İle İlgili Temel Noktalar

CDP nedir, neden tercih edilmelidir ve faydaları nelerdir hepsini sıraladık. Fakat bu süreçte bilmeniz gereken anahtar kelimeleri de unutmamak gerek.

 • Öncelikle Yaşam Boyu Müşteri Değeri (CLV): Bu bir müşterinin sizinle olan tüm ilişkisini belirten bir terim. Sizinle ilk iletişime geçtiği, web sitenize girdiği, bir ürünü sepete attığı andan sizinle olan bağını koparana kadar devam eden tüm süreç, yani aslında bir müşterinin sizin için ne kadar değerli olduğunu gösteren yaşam çizelgesi.
 • Kohort: Türkçesi taraftar demek olan kohortun pazarlama sürecindeki açılımı ortak tutumlara bir grup müşteridir. Örneğin mart ayında sizlerden alışveriş yapan bir grup kişi sizin kohortunuzdur ve bu kişiler belirli aralıklarla sizden alışveriş yaparlar.
 • Sıklık: Hangi müşterinin sizden ne sıklıkta alışveriş yaptığını, ne kadar harcadığını ifade eder.
 • Elde tutma (retention): Müşterinizin sadakatini kazanmak ve uzun vadede onu elde tutmak anlamına gelir.
 • RFM yani Güncellik, Sıklık, Tutar: RFM bir segmentasyon aracıdır ve müşterilerinizin en son zaman ne sıklıkta ne kadar harcamayla alışveriş yaptığını belirleme yöntemidir. Buradan hareketle bu müşterilerin geleceğe yönelik hareketleri tahmin edilebilir.

CDP alanında bu temel kavramlarla karşılaşabilir ve bunların platform içerisinde hangi amaçla ne şekilde kullanılabileceğini kavramış olursunuz. Tüm bu özellikleri sunan CDP ile geriye sadece dijital pazarlamacı olarak size sadece bu verileri nasıl, ne zaman, hangi kanallarda kullanacağınız kalıyor. Kolay değil mi?

İlginizi Çekebilir:
Mobil Uygulama Oluştururken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken 7 İpucu
Mayıs Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
[4 – 10 Haziran] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri

Dijital ajansımız madebycat tarafından hazırlanan sosyal medyadaki önemli gelişme ve haberlerin toplandığı haftalık raporu yayında. Facebook Marketplace, Instagram'daki yeni video özellikleri, LinkedIn'de...

Kapat