E-Ticaret Yasası, Yeni Başlayanlar İçin

Daha Yüksek Açılma Oranına Sahip E-Postaları Oluşturmak İçin 7 Taktik

İnsanlar bir günde ortalama 88 e-posta alsa bile, e-posta dijital pazarlamanın tartışmasız en efektif yollarından biridir. Tüm sektörlerin istatistiklerine bakılarak genel bir ortalama verecek olursak, e-postaların ortalama açılma oranı %24’e kadar çıkarken, ortalama tıklanma oranı ise %4’e ulaşabiliyor. Örneğin Google arama ağlarında ortalama tıklanma oranı %2 civarlarında iken, Facebook reklamlarındaki ortalama tıklanma oranı %1 seviyelerindedir. Öte yandan e-postaların maliyeti çok fazla değildir, tüm bunlar, dijital pazarlamacıların büyük bölümünün neden e-postaya yatırım yaptığı gerçeğini doğruluyor.

Email pazarlama işe yarıyor ancak email pazarlamanın işe yaramasını sağlayan çeşitli faktörler var. Normal şartlar altında makul yatırım getirisi için gönderilen her içeriğin veya kampanyanın abonenin ilgilenmek isteyeceği bir şey olduğu tahmin edilir. Fakat durum her zaman arzulandığı gibi sonuçlanmaz. Tasarımı, metni veya pazarlama mesajının kendisi, eğer bunları okuyucu okumaz ya da harekete geçmezse çok fazla yatırım getirisi göremezsiniz. Tüm bunları akılda bulundurarak nasıl yaratıcı e-posta haber bültenleri oluşturabileceğimize bakalım.


1- Yalnızca Bir Şey Söylemek Gerektiğinde Gönderim Yapın

Şirketlerin büyük bölümü haber bültenlerini düzenli olarak oluşturup ne diyeceğini bilmeden dağıtması gerektiğine inanıyor. Elbette dağıtım hayati düzeyde önemli ancak alakasız, ilgisiz, hazırlıksız, aboneye katma değer sunmayan içerikle gönderim yapmak, markaya hem kısa vadede bir şey kazandırmaz, hem de uzun vadede abone kaybına neden olur. Elinizden geldiğince katma değer sunan içerik ve öneride bulunmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz.


2- E-Postalarınızı Basit ve Odaklanmış Tutun

Abonelerinize şirketinizdeki yeni bir haberden mi bahsetmek istiyorsunuz, yeni bir içerik mi paylaşmak istiyorsunuz, veya bir teklifle onları etkilemek mi istiyorsunuz? Bu konulardan birini seçin ve buna bağlı kalın. E-postalarınızı birbiriyle alakasız içeriklerle yüklemeyin ki aboneleriniz kendi ihtiyaç ve ilgileriyle alakalı olanları seçmekle uğraşmasınlar. Eğer ek konuları e-postanıza dahil etmek istiyorsanız bunları e-postanın ana bölümünden sonra özet olarak yerleştirin. Bu yaklaşımla e-postalarınızdaki içeriklerinizi çeşitlendirirken odağı kaybetmezsiniz.


3- İçeriğe Özen Gösterin

Maalesef sıklıkla kötü yazılmış, içeriğine özen gösterilmemiş pek çok e-posta bülteni alıyoruz. Kötü bir metin e-postada da herhangi bir diğer pazarlama aktivitesinde de tüketiciyi olumsuz etkiliyor. Kalitesiz içerikle amatör ve aynı zamanda umursamaz görünürsünüz. Ayrıca abonelerinizle olan güven ve saygınlığınızı olumsuz etkiler. Eğer iyi bir içerik sunamıyorsanız daha iyi olmak için ders alın veya dış destek almayı tercih edin.

Bunun yanında yalnızca içeriğinizin kalitesi değil uzunluğu da oldukça önemlidir. Çok az insan 500 kelimelik bir e-postayı okumak ister, ne kadar kaliteli yazılmış olsa da. Bu da becerinizi bilgiyi özetlemek ve ikna edici eylem çağrıları ekleyerek okuyucuların daha fazla bilgi bulmalarını sağlamaya yönlendirmeniz anlamına geliyor. Kısa, vermek istediği mesajı hızlıca ortaya koyan ve sonunda daha fazlasını öğrenmek için eylem çağrıları içeren e-postalar üretmeniz asıl hedefiniz olmalı.


4- Satış İçeriklerinde Ölçülü Olun

Şirketlerden gelen e-postaların büyük bölümü satışa yönlendirme üzerine teklifler içeriyor. E-postalarla teklif göndermenin yeri ve zamanı olması dışında çok sık göndermek kitlede bıkkınlık yaratabilir. Kitle yalnızca e-postalarınızı görmezden gelmeye başlamaz, aynı zamanda teklifiniz değer kaybetmeye başlar. Sonuçta sürekli özel teklif başlığı altında e-posta gönderirseniz bunun özel bir tarafı kalmaz. Satış odaklı içerikleri eğitici içeriklerle satış odaklı e-postları dengelemeye çalışabilirsiniz. 


5- Abonelerin İçerik Tipine ve Sıklığına Karar Vermesine İzin Verin

Abone tercihlerini kişiselleştirme imkanı sağlıyor olmanız işlerin daha kolay yönetilmesine izin verecektir. Öncelikle tercih imkanı sağlamak, alakasız e-posta gönderme durumunuzu azaltacak ve bunun dönüşü olarak aboneler okumak isteyecekleri kadar e-posta alacaklar. Abonelik onay e-postasında ya da abonelikten uygun bir süre geçtikten sonra içerik tipi seçimi, yaş ve lokasyon gibi bilgilerin yer almasını sağlayarak göndereceğiniz içeriklerin daha alakalı olmalarını sağlamanızı öneriyoruz. 


6- Tasarıma Yatırım Yapın

İçeriğin kendisi ve kalitesi eğer tasarımla uyuşmazsa e-posta pazarlamadan verim almayı beklemeyin. Ortalama bir kullanıcı web sitesinde kalıp kalmamak için 3-5 snlik bir karar verme süresi geçirir. Kullanıcıların aynı süreyi e-postadaki içerikler için harcadıklarını farz edelim. E-postanız abonenizi görsel olarak hemen kavramalıdır. Eğer e-postada çok fazla metin varsa veya tasarımı kötüyse sonuç almakta zorlanırsınız. 


7- Verileri Ölçün

E-posta pazarlamanın sağladığı en büyük avantajlardan biri de ölçümlenebiliyor olması. Hangi e-postaların daha çok açıldığını gözlemlemekle başlayabilirsiniz. Sonrasında ise hangi e-postalara daha çok tıklandığını, hangilerinin daha çok geri dönüş yarattığını anlamaya çalışın. Veriler insanların e-postanızdaki içeriklere nasıl tepki verdiğini ortaya koyar. Örneğin eğer az sayıda abone e-postalarınıza tepki vermişse şu soruları sormalısınız:

 • Tasarımı mı kötü?
 • Metin kötü mü yazılmış?
 • Ana noktaya gelmek uzun zaman mı alıyor?
 • Çok fazla konuyu mu içeriyor?
 • Eylem çağrıları net değil ya da ilgi çekici değil mi?
 • Konu sıkıcı mı?

Bu soruları yalnızca kendinize değil, iş arkadaşlarınıza, sosyal arkadaşlarınıza ve hatta ailenize sorun ve neyi yanlış yapıp neyi doğru yaptığınızı belirlemeye çalışın. Abonelerinize anket düzenleyin. Bu anketlerde e-postalarında ne görmek istediklerini sorun. Ayrıca e-posta aboneliğinizden ayrılan eski abonelerinize neden abonelikten çıktıklarını sorun.


8- A/B Testleriyle Daha Çok İçgörüye Ulaşın

Herhangi bir iyi e-posta pazarlama platformu A/B testleriyle performans gösterebilecek beceride oluşturulur. A/B testleri müşterilerinizin sabırsızlıkla okumayı bekleyecekleri şeyler yaratacağınıza kadar e-posta yazı becerilerinizin arıtılmasını sağlayacaktır. Teste dahil etmeniz gereken elementler:

 • Konu satırları: Bu, abonelerinizin daha çok okuması için ilgilerini çekeceğiniz ilk adımdır.
 • Tasarım: Size güzel gözüken bir şey abonelerinizin görmek isteyeceği şeylerle uyuşmayabilir.
 • Metin: Ton, yapı ve kısa forma karşılık uzun yazı formları, hepsinin etkisi vardır. (Kısa yazı formları genelde daha çok sevilir fakat her kitlenin dinamikleri birbirinden farklıdır, bu yüzden bunu da test etmelisiniz.)
 • Gönderenin adı: Marka isminizle şirkette çalışan birinin ismini test edin.

Ayrıca bunları da test etmek isteyebilirsiniz:

 • Görsele karşı yalnızca metinli e-postalar
 • Tek bir e-postanın içerdiği konular
 • Görünüm, pozisyon ve eylem çağrısı sayısı
 • Dağıtımın zamanı

Test etmeye başladığınızda en önemli şey bunu yapmaktan vazgeçmemektir. Her zaman daha fazla abonenin e-postalarınızı okuyup tepki vermesini sağlamak için e-postalarınızı geliştirebilirsiniz. Bu gelişimlerden emin olmanın en iyi yolu test etmektir.

İlginizi Çekebilir:
İçerik Pazarlamasında Kaliteli İçerik Üretmenin 6 İpucu
KOBİ’ler İçin E-Posta Pazarlama: Nasıl Açılmasını, Okunmasını ve Karşılık Verilmesini Sağlarsınız?
Önceki yazıyı okuyun:
[CASE STUDY] D&R Geri Dönüş Oranlarını Nasıl %98 Arttırdı?

Türkiye'nin en büyük kitap, multimedya ürünleri perakendecisi olan D&R, Related Digital'in kişiselleştirilmiş e-posta gönderim teknolojilerinden yararlandı. D&R'ın web sitesi www.dr.com.tr...

Kapat