Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Dijital Analiz Yaparken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 5 Metrik

Dijital pazarlamada analiz verileri ve ölçümlerinin sayısı o kadar çok ki, çoğu zaman kafa karıştırıcı olabilirler. Ölçümlenmeniz gereken çok şey var ve hangilerinin işinizin devamlılığı ve başarısı için önemli faktörler olduğunu bilmek zordur. Burada önemli nokta dikkatinizi müşteri yolculuğuna vermektir. Bir müşteri nasıl marka hakkında hiçbir şey bilmezken markanın sıkı savunucusuna dönüşüp gelir getiriyor? Pek çok marka dijital analiz yaparken, niceliklere gereğinden fazla önem atfediyor. Elbette büyük rakamlar önemli ancak oluşan sonuç da rakamlar  kritik önemi haiz. Dijital analizde dikkat etmeniz gereken en önemli şey yaptığınız yatırımların getirilerinizin ne kadarını karşılayabildiği noktası. Fakat dediğimiz gibi markanın hedeflerine ulaşabilmesi için dikkat etmesi gereken çok sayıda metrik varken, şirketler genelde nicelik metriklerine takılıyor ve burada çıkan sonuçlara göre hareket ediyor.

Nicelik Metrikleri Nedir?

Nicelik metrikleri kağıtta size iyi ya da kötü sonuç veren sayılar gösterebilir fakat büyük resimde önemli bir rolü yoktur. Bu metrikler sizi aldatabilir çünkü kim 1 milyon Facebook beğenmesi istemez ki? Ancak bu 1 milyon insan kim? Örneğin Related Digital gibi Türkiye ve Avrupa’da B2B hizmet veren bir markasınız Uzakdoğu’da yaşayan düşük gelir grubundan 1 milyon ev hanımının Related Digital’i Facebook’ta beğenmesinin Related Digital açısından ne anlamı olabilir ki? Problem şirketlerin bu metriklere göre odaklarını ayarlamaları, fakat bu metriklerin hepsi sizi doğru yönlendirmeyebilir. Örneğin 1 milyonluk Facebook beğenenleriniz arasında kaçı web sitenizi ziyaret etmiş, herhangi bir şey indirip satış takımınızla iletişime geçmiş? Büyük sayılar başarı hissi yaratabilir fakat bu sayılardaki sadece küçük bir kısım sizi ve şirketinizi gerçekte ilgilendiriyor. Sizce bunlara oldukça fazla zaman ve efor harcamak doğru mu? Sayılarınızı arttırmak size zarar vermezken, size hedeflerinizi toparlayabilecek ve harekete geçirebilecek içgörüler sağlayacak beş dijital pazarlama analizini ve bu analizleri yaparken dikkat etmeniz gereken temel unsurları inceleyelim.


1- Trafik

Dijital varlıklarınıza gelen trafiği anlamlı hale getirmek, dijital analiz için birinci adım olarak sayılabilir. Gelen trafik elbette çok farklı kaynaklardan akacaktır. Kaynağa göre trafiği gruplamak başlamak için iyi bir yoldur aşağıdaki 5 kaynağı mutlaka kontrol etmeniz gerekecektir.

 • Organik: Arama motorları üzerinden sizinle ilgili anahtar kelimeleri yazarak gelenler.
 • Direkt: Sitenize ulaşmak için doğrudan browser alanına sitenin adresini yazanlar.
 • Yönlendirme: Link ile başka siteden gelenler.
 • Sosyal: Sosyal medyadan sitenize yönelenler.
 • Ücretli: Ücretli reklama veya bir promosyon öğesine tıklayanlar

Büyük çoğunlukta şirketler organik trafiğe yoğunlaşırlar bu yüzden arama motoru optimizasyonuna ihtiyaç duyarlar. Fakat kaynağa göre trafiğinizi ayırmak şirketiniz için diğer fırsatları belirlemeye yardımcı olabilir. Örneğin marka bilinirliliğine veya sosyal etkileşimi arttırmaya odaklanmak gibi. Aynı zamanda trafik sayılarına bakarak ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileşime geçtiği konusunu derinlemesine inceleyebilirisiniz. Şunlara dikkat edin:

 • Sitenizde ne kadar zaman geçiriyorlar?
 • Ziyaretlerinde kaç tane sayfanızı inceliyorlar ve en çok vakti hangi sayfada harcıyorlar?
 • Yeni mi yoksa mevcut ziyaretçiler mi?
 • Masaüstü mü yoksa mobil ortamdan mı etkileşime geçiyorlar?

Hedef, aşağıdaki gibi şeyleri tanımlayabiliyor olmakla başlar.

 • Hangi içerik en çok trafiği alıyor?
 • Sitenizdeki ziyaretçiler hangi hareketlerde bulunuyorlar?
 • Nerede çoğu ziyaretçinizin sayısı düşüşe geçiyor?
 • Kullanıcı deneyimini en uygun hale getirebilecek fırsatlar neler?

Bütün bunlar pazarlama stratejinizde odaklanmanız ve efor sarf etmeniz gereken alanların ortaya çıkmasına yardım edecek. Ziyaretçiler hakkında daha çok bilgili olduğunuzda, web sitenize nasıl geldikleri anladığınızda, nelerle etkileşime girdiklerini saptadığınızda ve ne zamanlarda azaldıklarını belirledikten sonra bir plan geliştirip onların daha çok etkileşimde olmalarını sağlayabilir ve geri dönüş oranlarınızı yükseltebilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Dönüşüm

Dönüşüm sitenize gelen ziyaretçilerin yapmasını istediğiniz hareketleridir. Genelde büyük dönüşümleri düşünürüz, e-kitap indirmek veya iletişim formu doldurmak gibi. Fakat blog aboneliği gibi küçük dönüşümler aynı oranda önemlidir. Bu, bir ziyaretçinin sisteminizde ilgili olarak gözükmesini sağlar. Burada hedef, ziyaretçileri müşteriye ya da marka savunucusuna dönüştürmektir, fakat nasıl? Hepimiz inbound pazarlamanın yeni müşteriler kazanmaya yarayan dört aşamasına hakimiz: Etkile, Dönüştür, İlgiyi Koru ve Değerlendir. Fakat bunu biraz daha bölelim. Başlangıçtan itibaren nasıl potansiyel müşterilerinizle bir ilişki kurarsınız?

 • Ziyaretçilerinize yardımcı olacak ve ziyaretçilerinizle etkileşim kuracak içerik yaratın.
 • Güven ve uzmanlık kurun.
 • Ziyaretçilerin problemlerini ya da ihtiyaçlarını belirlemeye yardım edin(problem ya da ihtiyaçlarının olduğunu bilmiyor olabilirler).
 • Bir çözüm üretin.

Dönüşümü takip ederek ortak temaları belirleyebilir ve yararlı öneriler ve cevapları içeren içerikler geliştirebilirsiniz. Herhangi bir pazarlama metriğiyle, en önemli şey bu eforların başarısını ölçmektir. Bazı içerikler, e-postalar veya reklamlar diğerlerinden daha iyi çalışabilir. Bu noktada işe dönüşüm oranı optimizasyonu giriyor. Gelişimi asla durdurmamanız gerekiyor. İzleyici dönüşümleri ile kazandığınız içgörüleri pazarlama performansınızı geliştirmek için ele alın. Örneğin Facebook’ta yeni bir reklam yaratıp başarılı olmasını ummak yerine başarılı olmuş paylaşımlarınızı tanımlayın ve bunları arttırın. Bu yolla içeriğinizin alakalı olduğundan emin olup kitlenize daha çok ulaşabilir içeriklere sahip olacaksınız.


3- Etkileşim

Sosyal medyanın etkisi düşünüldüğünde çoğu kişi erişme sayısına veya paylaşımlarınızı görebilecek potansiyel insan sayısını düşünür. Bu sayılar bir şeyin tanıtımını yaparken iyi referanslardır ve yöneticilerinizi sosyal medya pazarlamasını daha çok kullanma konusunda ikna etmek için etkilidir. Fakat bu sayılar da diğerleri gibi birer nicelik metriğidir. Bunlar potansiyel sayılar oldukları için paylaşımlarınızı görmeyenleri, alakasız olanları ve aslında teklifinizle ilgilenenleri içermezler. Şöyle düşünün, eğer şirketinizin prime time’da reklam verme şansı olsaydı erişiminiz çok yüksek olacaktı. Fakat bazı önemli müşterileriniz reklamı kaçıracaktı çünkü bazıları başka bir odada olacaktı, bazısı dışarıda olacaktı ve bazıları da ilgilenmeyecekti. Sosyal medya pazarlama analizini daha iyi ölçülme yolu etkileşimdir. Etkileşim beğeni sayıları, paylaşmalar veya gönderiye gelen yorumlardan oluşur. Markanızla etkileşimde olan ziyaretçilerin müşteriniz ya da marka savunucunuz olma ihtimali daha yüksektir. Bu da çoğu zaman daha kaliteli kitleler sağlar. Sosyal medyadaki trafiğinizi ve etkileşiminizi takip etmeye devam edin. Eğer yüksek sayıda ilgili sayısına sahip olabiliyor ve sosyal ortamlardan kaliteli potansiyel müşterilere ulaşabiliyorsanız artık daha çok etkileşim için sosyal varlığınızı güçlendirmenin zamanı gelmiş demektir.


4- Tıklanma Oranı

Problemlerinin ne olduğundan emin olmayan veya çözümüzden haberdar olmayan internet kullanıcıları için marka bilinirliğini arttırmanın bir diğer yolu belirli kriterlere göre insanları hedefleyen ücretli kampanyalardır. Reklamlarınızın tıklanma oranı ilgililikle ilgili önemli bir belirleyicidir. Kitleniz onları anladığınızı hissetmek isterler. Düşük tıklanma oranlarına sahip reklamlarınızın performansları birkaç farklı anlam taşıyabilir:

 • Hedef kitleniz yeterince spesifik değildir.
 • Varış sayfası reklamda oluşan beklentileri karşılamıyordur.
 • Teklifiniz yeterince güçlü değildir.

Bu durumu tanımlamak için A/B testini deneyin. Teklifinizi değiştirin, varış sayfanızı güncelleyin ya da daha çok hedeflenmiş bir hedef kitle oluşturun.


5- Site Yüklenme Hızı

Bir siteye girmek için beklemenin ne kadar sinir bozucu olduğunu hepimiz biliriz. Araştırmalara göre 3 saniyeden fazla bekleyen kullanıcıların %40’ı siteye girmekten vazgeçip sayfayı terk ediyor. Bu kaybedilen trafik açısından korkunç bir oran. Google Sayfa Hızı İçgörüleri site yükleme hızını kontrol etmenin iyi bir yoludur. Bu içgörüler, sitenizi nasıl geliştirebileceğiniz amacıyla yardımcı olan bir araçtır fakat hızı yüksek bir sonuç çıksa bile Google bu konuda kesin bir garanti veremiyor.Google Sayfa Hızı İçgörüleri iki şeye odaklanır, manşet ve tüm sayfa. Fakat içgörüler animasyon gibi öğelerin yüklenme hızını belirleyebilen odak noktaları değildir. Sitenizin tam puan alması çok zordur ki bu olabilecek bir şeydir. Buradaki amaç site yüklenme hızınızı arttırarak ziyaretçilerin sıkılıp terk etmesini önlemektir. İyi bir hız için bu anahtar alanlara dikkat edin:

 • Görsel Büyüklüğü: Kullandığınız görsellerin net ve iyi kalitede olmasını istersiniz fakat bu binlerce pikselli görsellere ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Görsellerinizi sıkıştırın ve büyüklüğünü sitenizin ihtiyaçlarına göre ayarlayın.
 • Site Kodu(CSS, Java Script ve HTML): Yüklenme zamanını kısaltmak için HTTP taleplerini azaltın ve kod grubunuzu Java Script ve CSS dosyalarında tek olarak birleştirin. Aynı zamanda CSS’i ve Java Script’i azaltıp kodu sıkıştırabilir ve gereksiz karakterleri ortadan kaldırabilirsiniz.
 • İçerik Dağıtım Ağları: İçerik dağıtım ağları web site içeriklerinizi son kullanıcıya yaklaştırmak için barındırır bu yüzden gereken zamanı azaltmak talebin yükleneceği sunucuya bağlıdır. İçerik dağıtım ağlarını kullandığınızdan emin olun, bu sayede web site bilgileriniz ile ziyaretçi web site arasındaki ziyaret mesafesi azalacaktır.

Hangi dijital pazarlama metriğinin sizin için önemli olduğunu bilmek odaklanmanız gereken şeylere odaklanabilmeniz için önemlidir. Herhangi bir pazarlama girişiminden önce trafik, etkileşim ve dönüşüm oranları gibi temel performans göstergelerini ve iş hedeflerinizi nasıl toparlayacağını tanımlamaya çalışın. Sonrasında içerik ve kampanya performansınızı iyileştirecek bir aksiyon planı hazırlamak için yola çıkmanızı öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir:
Cohort Analizi Nasıl Yapılır?
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medyada Etkileşimlerinizi Arttıracak 10 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
[REHBER] Pop-Up Kullanarak Müşteri Edinmenin 4 Kolay Yolu

Web sitesine gelen ziyaretçiyi leade dönüştürmek, e-posta listesi edinmek, satışa teşvik etmek gibi pek çok alanda kullanılan yöntemlerden biri de...

Kapat