Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Dijital Dönüşümle İlgili Yapılan Uluslararası Araştırmalardan Dikkat Çeken 10 İstatistik

Son dönemde gerek dev şirketler, gerekse küçük ölçekli şirketlerin gündemlerinin birinci maddesi herhalde dijital dönüşüm konusu. Kurumların işleyiş ve iş yapış tarzlarında yıkıcı etki yaratan dijital dönüşüm, kurumsal organizasyonlar için yeni bir zorunluluk, yeni müşteri deneyimleri ve iş modelleri sunuyor. Dijital dönüşüm sürecine girmeden önce dönüştürme olanaklarını ve ihtiyaçlarını iyi bilmek, iyi öngörmek ve bu konularda proaktif hareket edebilmek başarının ana sırrı gibi duruyor. Tabii dijital dönüşüm şirketler için bir yolculuk. Hatta karmaşık ve bazen içinden çıkılması imkansız gibi görünebilecek kadar zorlu bir yolculuk. Bu yolculukla ilgili dikkat çekebilecek önemli istatistikleri sizinle paylaşmak istedik. Bu istatistiki verilerin, zorlu dönüşüm yolculuğunda size ilham vermesini umut ediyoruz.


1- Progress’in dijital dönüşümle ilgili yaptığı ankete katılan büyük şirket karar vericilerinin% 85’i, dijital dönüşümlerinde belirgin ilerleme kaydetmek için sadece iki yıllık bir zaman geçirmeleri gerektiğini düşünüyor. Aksi takdirde finansal olarak sorunlar yaşayabilecekleri kanaatindeler. Yine aynı ankete göre şirket yöneticilerinin %94’ü dönüşüm sürecinde analiz raporlarının çok önemli ve kritik düzeyde olduğunu düşünüyorlar.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Forrester’ın 2018 öngörü raporuna göre, dev şirketlerin 2/3’ü mükemmellik deneyim yaratabilmek için müşteri iç görü analiz merkezleri oluşturacak.


3- McKinsey Global Institute’un yaptığı araştırmaya göre, data odaklı hareket eden şirketler etmeyenlere göre 23 kat daha fazla müşteri edinirken, 6 kat daha fazla müşterilerini elinde tutacak ve 19 kat daha karlı olacak.


4- Forrester’ın yaptığı araştırmaya göre, data analiz ve raporlama odaklı hareket eden şirketler her yıl ortalama% 30’dan fazla büyüyor. Aynı araştırmaya göre 2021 yılına gelindiğinde, datayı doğru kullanan şirketler, data ve iç görü kullanmayan şirketlerin elinden 1,8 trilyon dolarlık ticari hacmi alacaklar.


5- Dun & Bradstreet/Forbes Insights 2017 raporuna göre, büyük şirketlerdeki pazarlama yöneticilerinin %58’i yeni müşteri edinebilmek için müşteri iç görü dataları kullanırken, %55’i yarattıkları leadleri satışa taşıyabilmek için dijital analiz raporlarından yararlanıyor. Raporda, finans yöneticilerinin %63’ü yeni iş modelleri yaratmak ve işlerini büyütebilmek için dijital analiz datalarından yararlanıyor. Aynı çalışmaya göre finans yöneticilerinin %60’ı uzun vadeli planları için de yine dijital datalara göre hareket ediyor.


6- Dun & Bradstreet/Forbes Insights 2017 raporuna göre, çeşitli sektörlerden 300’den fazla üst düzey pazarlama yöneticisinin %71’i, şirketlerinin hareket kararları verirken %50’den fazla dijital analiz datalarından yararlandığını söylüyor.  Yine aynı rapora göre, büyük şirket çalışanlarının yalnızca %38’i şirketlerin üst yöneticilerinin gerçek anlamda dijital iç görü datalarından yararlanarak hareket ettiğini düşünüyor.


7- BHEF and PwC raporuna göre, 2020 yılında dünya üzerinde veri bilimi ve data analisti gibi görevler için 2,7 milyon iş ilanı yayınlanacak. 2020’ye gelindiğinde iş verenlerin; %59’u finans ve muhasebe yöneticilerinin, %51’i pazarlama ve satış yöneticilerinin, %49’u yönetim takımının, %48’i ise operasyon yöneticilerinde veri bilimi ve analiz becerileri arayacaklarını söylüyor.


8- BARC Research ve Eckerson Group raporuna göre, 2018’de büyük şirketlerin% 69’u bulut tabanlı iş zekası kullanımını artırmayı planlıyor ve bulut tabanlı iş zekası uygulamamış olan şirketlerin dörtte birinden fazlası bulut tabanlı iş zekası programı uygulayacaklarını söylüyor.


9- Forrester 2018 öngörü raporunda, 2018’de, işletmelerin dörtte biri bütün dijital temas noktalarında tıklama ve tıklama analizini tamamlayacak. Yapay zeka ise, şirketlerin %20’sinde kararlar alıyor ve gerçek zamanlı talimatlar sunacak duruma gelecek.


10- Ericsson Mobil raporuna göre, 2022’de birbirine bağlı 29 milyar cihaz olacağı ve bunların 18 milyarının nesnelerin interneti ile ilgili olacağı tahmin ediliyor. Dun & Bradstreet/Forbes Insights 2017 raporuna göre ise büyük şirketlerin pazarlama yöneticilerinin %57’si  2018’den itibaren nesnelerin interneti odaklı analitik hizmetleri almayı planladıklarını söylüyor.

İlginizi Çekebilir:
Site İçi Arama Motorunda Yapılan 6 Hata
Dijital Pazarlamada Mutlaka Takip Etmeniz Gereken 3 Temel Metrik
Önceki yazıyı okuyun:
Abonelerinizin Güvenini Arttırmaya Yardımcı Olan E-postalar Hazırlamanın 6 Yolu

Tüketiciler genellikle güvendikleri markalardan gelen e-postaları dikkate alır ve etkileşime geçmekten çekinmezler. Markanızın büyümesi ve gelişmesi için abonelerinizin potansiyel müşterilere,...

Kapat