Dijital Pazarlama

Dijital İçerik Pazarlamasına Hemen Başlamanız İçin 4 Neden

İletişim ve pazarlamanın merkezinde her zaman içerik vardı ve var olacak. Ancak dijital pazarlamanın hayatımıza girmesinden sonra, iletişimin ana ekseninde içerik olmaya başladı. Tüketici artık çok daha rasyonel kararlar verir hale geldi. Artık mesajlarımızı sağlıklı, sürdürülebilir, uzun vadeli içeriklerle insanlara iletmeye ve bu şekilde farkındalık yaratmaya başladık. Türkiye’de henüz yeni yeni gelişen içerik pazarlamasının şirketlerin mutlaka başlamasını gereken ana nedenleri sıraladık.


1- Geleneksel Medyaya Karşı Tüketici Davranışları Değişiyor

İnsanlar satın alma araştırmalarını yürütmek ve karar vermek için internete başvuruyorlar ve daha bilgili tüketiciler haline geliyorlar. Pazarlama mesajınızla her ne yapıyorlarsa onun bölünmesini beklemiyorlar. Açık konuşalım, reklamları nasıl engelleyeceklerini öğrenmişler, reklam engelleyici uygulamaları var. Yani satın almak için teşvik edilmek yerine ürün hakkında eğitilip bilinçli kararlar vermek istiyorlar. İşte bu içeriği onlara sunmalısınız.

Tüketici davranışları değişirken, günümüzde tüketiciler geleneksel medya kaynaklarından da uzaklaşıyorlar. Eski haberlerin gözden geçirilip sunulmasını beklemiyorlar; güncel, gerçek zamanlı bilgilere ulaşmak istiyorlar. Ziyaretçi sayısının çokluğu bakımından ilk sıraları arama motorları ve sosyal ağlar alıyor. Google gibi sitelerin herhangi birinin kaliteli yazılı içeriğe ulaşmak için belirgin arama terimlerini sıralamasına izin vermesi içerik pazarlamacıları için oldukça iyi bir şey. Aynı şey sosyal medya için de geçerli; artık iyi içerik eskilerin yerini demokratik bir şekilde alıyor, değiştiriyor.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Müşterilerinize Ulaşmak İçin Geleneksel Medya Yetmiyor

Eskiden, eğer bir şirket sahibi iseniz, hedef müşterilerinize ulaşmak için bir gazete veya dergiye haftalık reklam verebilirdiniz. Bu hem yerel hem de ulusal çapta işe yarıyordu. Size küçük bir soru: siz ya da çevrenizdeki kaç kişi gazete ya da dergi alıyor(sunuz)? Yapılan bütün araştırmalar gazete ve dergi satışlarının tüm dünyada gerilediğini, ortaya koyuyor. Yani artık var olabilmek için, dijital dünyaya yatırım yapıp, dijital dünyanın ana ekseni olan içeriğe özel önem göstermek zorundasınız. Tüm içeriğin online hale dönüşmeye başladığını ve tüketiciye ulaşmak için kullanılan eski büyük medya kanallarının hayaller aleminde kaldığını fark etmemiz gerekiyor.


3- Geleneksel Medyada İçerik Kalitesi Düşüyor

Geleneksel medya imparatorlukları bir çöküş hali içerisinde; her ay bir gazetenin çalışanlarından bazılarını işten çıkardığına dair haberler var. Tüm bunları telafi etmek için gazeteler içerik için Associated Press, Reuters, Anadolu Ajansı gibi haber ajanslarına yöneliyorlar. Orijinal içerik yazmak yerine hepsi, daha ucuz olduğu için, aynı içeriği yayınlamaya başlıyorlar. Tüm bu işten çıkarmalar ve bütçe kısıtlamaları ile gazeteler daha düşük kaliteli içerik üretiyorlar. Piyasada farklı konularda kaliteli içerik için bir boşluk var. Fırsatı gördünüz mü? Sunacağınız kaliteli içerik bu boşluğu doldurup müşterilerinizi eğitebilirsiniz.


4- İyi İçerik Üretmek Hiçbir Zaman Bu Kadar Kolay ve Ucuz Değildi

Web dünyasının geçirdiği evrimle beraber, içerik üretim ve yayımı her yıl daha ucuz hale geliyor. WordPress gibi bedava araçlar 10 yıl boyunca 10 kişilik bir takım tarafından kurulabilecek bir web sitesinin yalnızca bir girişimci tarafından üretilmesine izin veriyor. Sosyal medya küçük şirketlerin yerel müşterilerle sürekli iletişim halinde olmasına ve özel baskı ve zamana duyarlı bilgi tanıtımını yapmasına izin veriyor.  Bağımsız çalışanlarla, yetenek arayan şirketleri buluşturan yüzlerece web sitesi var ve bu web siteleri insanlara dünyanın herhangi bir yerinden çalışması için bağımsız görsel tasarımcı ya da yazarları ve tam zamanlı çalışanları işe alma olanağı sunuyor. Siz de işinize katkı sağlayacak sayısız bağımsız çalışanı bu siteler aracılığıyla bulabilirsiniz.


Kısacası artık tüketicilerinize mesajlarınızı doğrudan iletmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. O halde müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmak, onları doğrudan bilgilendirmek ve etkilemek için neyi bekliyorsunuz?

İlginizi Çekebilir:
Web Analiz Yazılımında Mutlaka Olması Gereken 10 Özellik
SMS Kampanyalarınızın Başarısız Olmasının 5 Nedeni
Önceki yazıyı okuyun:
B2B E-posta Pazarlama Kampanyalarında Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu

B2B e-posta pazarlama kampanyaları, insanlar satın almaya hazır oluncaya kadar sundukları ürün ve servislerin onların kafasında yer etmesi ve müşterilerin...

Kapat