Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Slideshare Kullanmanız İçin 10 Neden

Pazarlama üzerine çalışıyorsanız sizin de her gün kullanmakta olduğunuz, kurum içi toplantıların dahi olmazsa olmazı sunumlar, içerik pazarlamasında da son derece dikkat edilmesi gereken etkili bir araç. Ancak birçok blogger ve pazarlama uzmanı kullanabilecekleri basit slaytların sunumlarına yapabileceği pozitif etkinin farkına varamamış durumda. Slideshare, Linkedin tarafından desteklendiği 3 yılın ardından geçtiğimiz yıl adını LinkedIn Slideshare olarak değiştirdi. Slideshare bir LinkedIn hizmeti olduğundan hazırladığınız slayt sunumlarını Linkedin profilinize kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Slideshare kullanarak web sitenize ya da blogunuza trafik kazandırmak ve pazarlama stratejinizi geliştirmek için yararlanabileceğiniz ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz.


1- Slideshare Nedir, Ne İşe Yarar?

Slideshare, slayt sunumlarınızı paylaşabileceğiniz, temelde Youtube’a benzeyen bir platformdur. Slaytlarınızı ppt, pdf, keynote ya da OpenDocument formatlarında yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz sunumların gizli ya da herkes tarafından görülebilir olmasını düzenleyebilir, sunumlarınızı direkt olarak Slideshare platformunda izleyebilir ya da embed kodu ile diğer web sitelerine aktarabilirsiniz.

Slideshare’ın kuruluş amacı, çalışanların slaytlarını paylaşabilecekleri bir ortam yaratmaktı, fakat daha sonra kullanıcılar bu platformu eğlence amaçlı da kullanmaya başladılar. Ayrıca Slideshare’da, yorum yapma, beğeni ve oylama gibi diğer sosyal medya ağlarında bulunan özellikler de geldi. 2015 yılında Slideshare’ın aylık 70 milyon ziyaretçisi ve 38 milyon aktif kullanıcısı vardı. Şu anda ise 80 milyon aktif kullanıcıya sahip ve aylık 200 milyon civarı ziyaretçi Slideshare’den yararlanıyor. Social Media Examiner’ın verilerine göre, Slideshare dünya üzerinde en çok kullanılan 8. sosyal medya ağı olarak gösterilmekle birlikte, B2B pazarlama ile uğraşan kullanıcılardan aldığı ziyaret trafiği, Twitter’a oranla %500 daha fazla.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Pazarlama İçeriğinizi Zenginleştirir

Slideshare, içeriğinizdeki bilgileri görseller ile zenginleştirerek sunmanın en iyi yollarından biridir ve kolaylıkla gönderilerinize eklenebilir. Günümüzde dikkati dağınık kullanıcılara karşın slaytlar, vereceğiniz bilgileri benimsemeleri için kitlenize yeni bir bakış açısı katar. Başlangıç olarak, liste gönderilerinizden en iyilerini slayt sunumları haline getirerek yeni gönderilere dönüştürebilirsiniz.


3- Yeni Kitlelere Ulaşmanıza Yardımcı Olur

Slideshare sunumlarının yeni bir kitle bulup onlar için düzenlemeniz gereken başka bir içerik türü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu bakış açısı kısmen doğru denilebilir. Elbette slayt sunumlarınıza gereken önemi göstermeli ve belirli bir kitleye hitap etmesi için elinizden geleni yapmalısınız. Eğer bunu yaparsanız, diğer sosyal medya ağları kullanıcılarının da Slideshare sunumlarını izlemekten keyif aldığını fark edebilirsiniz.

Slideshare, hazır bir kitleyle ilerleyen bir sosyal ağdır, bununla birlikte Slideshare ziyaretçilerinin %20’si Google aracılığıyla platforma giriş yapar çünkü genellikle sunumların arama motorlarındaki sırası çok yüksektir ve bu sayede slayt sunumları Google’dan büyük bir trafik kazanır. 


4- İçeriğinizin Trafiğini Artırır

Evet, Slideshare sayesinde içeriğinize trafik kazandırmak oldukça kolay. Birçok marka, blogger ve pazarlama uzmanı Slideshare’ın bu özelliğini severek kullanıyor. İhtiyacınız olan tek şey yüksek görüntülenme sayısına sahip bir slayt sunumu ve kitlenizin harekete geçmesi için sunumunuza ekleyeceğiniz tetikleyici bir çağrı değeridir.


5- İçeriğinizin Arama Motoru Sıralamasında Yükselmesini Sağlar

Google algoritması, sizin de çok iyi bildiğiniz gibi kategorik olarak kaliteli içeriği destekliyor. Slayt sunumlarını destekleyerek diğer içeriklere göre ön plana çıkartır. Arama motoru sıralamasında yükselebilmek için Slideshare’i nasıl kullanacağınızı bilmeniz sizi rakiplerinizden ayıracaktır. Slayt sunumlarınızı Slideshare’e yüklerseniz, Google sıralamalarında markanız için güzel bir yer ayırtabilirsiniz. Bunun için öncelikle, sunumlarınızın açıklamalarına içeriğinize dair anahtar kelimeleri eklemelisiniz. Diğer sosyal medya ağları için de bağlantı linkleri bırakarak, Google’ın sunumunuz ile diğer sosyal ağlar arasında bağlantı kurmasına izin verebilirsiniz Ayrıca, sunum başlığınızda hedef kitleniz ile ilgili bir anahtar kelimeye yer vererek, sunumunuzu doğru kullanıcıların görmesine zemin hazırlamış olursunuz


6- Slideshare İçerik Depolama Hizmeti Sunar

Slideshare size aynı zamanda büyük bir depolama hizmeti sunar. Ücretsiz bir şekilde üye olarak sınırsız sayıda slayt sunumu yükleyebilirsiniz. Üstelik, tüm sunumlarınızı başka bir web sitesinde de yeniden kullanabilirsiniz


7- Potansiyel Müşterilerinizi Kontrol Edebilme İmkanı Yaratır

Slideshare’de potansiyel müşterilerinizi kontrol edebilirsiniz. Örneğin, kullanıcılara e-posta adreslerini girmeleri şartıyla sunumunuzu indirme olanağı sunabilirsiniz. Slideshare’in sunduğu Lead Forms ile bu tip düzenlemeleri rahatlıkla yapabilir ve postansiyel müşterilerinizi elinizin altında tutabilirsiniz. Aynı zamanda bu müşterileri inceleyebilir ve içeriğinizde yapabileceğiniz değişiklikleri analiz edebilirsiniz.


8- Slideshare Slaytlarınız Uzun Sunumlar Olmak Zorunda Değil

Eğer uzun bir slayt oluşturmaya vaktiniz olmadığı için sunumlarınızın yetersiz olacağınız düşünüyorsanız, kafanıza takmanıza hiç gerek yok. Bu alanda yapılan bir çok araştırmaya göre: uzun sunum demek kesinlikle iyi bir sunum anlamına gelmiyor. 10 slaytlık kısa bir sunum ile de amacınıza gönül rahatlığıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca slaytlarınızda uzun yazılar kullanmak zorunda değilsiniz, hatta uzun yazılar kullanıcıyı bunaltabilir.


9- Slideshare İçeriklerinizin Tanıtımını LinkedIn Üzerinden Yapabilirsiniz

Yazının başında Slideshare’in LinkedIn tarafından satın alındığından bahsetmiştik. Slideshare hesabınızla LinkedIn hesabınızı bağlayabilir, yüklediğiniz sunumları LinkedIn hesabınız üzerinden otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Öte yandan dilerseniz LinkedIn reklam servisi tarafından Slideshare içeriklerinizi öne de çıkartabilirsiniz.


10- Slideshare Analytics

Slideshare diğer tüm sosyal ağlarda olduğu gibi ölçümlenebilir bir ağdır. Slideshare üzerinde yaptığınız paylaşımların etkisini ölçümleyebilir, analiz edebilir, analizleriniz doğrultusunda yeni dijital pazarlama çalışmaları geliştirebilirsiniz. Slideshare’in sunduğu analiz imkanlarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.


Slideshare kitle, marka ve trafik kazanma açısından etkileyici fırsatlar sunar. Fakat her zamanki gibi alacağınız sonuçlar her sosyal ağda olduğu gibi doğal olarak içeriğinizin kalitesine bağlıdır 😉

İlginizi Çekebilir:
Dijital Pazarlamada 2018’de Takip Etmeniz Gereken 5 Trend
Web Sitesinin Kişiselleştirmesinde Kullanılan 4 Yöntem
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 4 Maddede Retention Marketing Nedir?

Web sitenizi ziyaret eden insanları müşteriye dönüştürebilmek ve online alışveriş yapan kullanıcıları cezbetmek için çeşitli kaynaklar kullanırsınız. Bu ziyaretçiler bir satın...

Kapat