Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu

Dijital Pazarlama Otomasyonu Kullanmanız İçin 3 Neden

Dijital pazarlamayla ilk tanıştığımız dönemlerde, binlerce insana tek seferde ulaşmanın güvenilir yolları vardı; fakat bunların büyük çoğunluğu günümüzde yerini çok daha pratik ve kazançlı yollara bıraktı. Alıcılar artık devamlı olarak mesajların ve gelen kutularındaki, sosyal medyadaki ve internet kanallarındaki reklamların bombardımanı altında yaşıyor. Bu nedenle kişiye özel olmayan, alakasız reklamlar tıklanmıyor ya da gönderilen e-postalar bir saniye bile düşünülmeden siliniyor.

İşte bu yüzden pazarlama mesajlarının hedefe yönelik ve her alıcının özel ihtiyaçları ve ilgi alanları doğrultusunda kişiselleştirilmiş olmaları şart. Eğer dijital pazarlama iletişiminizin büyük bölümünde hala tarihi geçmiş dijital pazarlama yöntemlerini kullanıyorsanız yeni yaklaşımlara yelken açmanın zamanı gelmiş demektir. Dijital pazarlamada değiştirmeniz gereken pek çok konu olabilir ama biz özel olarak e-posta pazarlama programınızı nasıl düzenlemeniz ve güncellemeniz gerektiğini sizlerle paylaşmak istedik.

E-posta pazarlama programınızı güncellemenin en sağlıklı yolu dijital pazarlama otomasyon çözümlerinden en iyi şekilde yararlanmaktan geçiyor. Günümüz pazarlamacılarının e-postaları sadece gerektiğinde, bir defaya mahsus olmak üzere göndermeleri ve sanal olan her şey için otomatik programlar kurmaları hayatlarını kolaylaştırıyor. Bu da sadece zaman kazandırmıyor, aynı zamanda gönderdiğiniz mesajların diğerleri arasında sivrilmesini ve ön plana çıkmasını da sağlıyor. Hepsinden önemlisi, bu durum çok daha fazla gelir vaat ediyor. İşte bu yüzden çok daha organize ve etkili bir şekilde çalışmanızı sağlayacak aşağıdaki üç yöntemi mutlaka gözden geçirin:

1) E-posta Pazarlamada İşlemsel / Tetikleyici Mesajlar

Aslında dijital pazarlama otomasyonunun gücü en çok bu alanda kullanılıyor. Bu tarz mesajlar daha çok etkinlik katılım onayı, ürün tanıtım bilgilerinin indirilmesi ya da izlenen bir videonun takibi gibi, daha kişisel iletişim yöntemlerini içeren tetikleyici e-postalardan oluşuyor. Dijital pazarlama otomasyon çözümleri, site ziyaretçilerinin webdeki davranışlarının pazarlamacılar tarafından izlenmesini ve alıcının ilgi alanları hakkında detaylı bilgiye sahip olunmasını sağlıyor. İşte dijital pazarlama otomasyon çözümü de bu bilgi sayesinde mesajların, özellikle alıcının internet üzerindeki davranışları doğrultusunda gönderilmesine olanak tanıyor.

Bu tarz tetikleyici mesajlar, her bireyin satın alma kararına bir adım daha yaklaşmasını sağlarken, aynı zamanda marka isminizin akılda kalmasında da bir hayli etkili. Bununla birlikte bu süreçleri manuel olarak yürütmek neredeyse imkansız. Öyle ki her gün 50’den fazla farklı otomatik e-posta gönderimi yapan markalar arasında, bu iş için 24 tetikleyici ve işlevsel program kullanan kurumlar var. Ayrıca dijital pazarlama otomasyonu, her mesajın herhangi bir veri tabanına göre kişiselleştirilmesi ve kurallara dayalı içerikler için, bu iletilerin otomatik olarak dinamik içeriğe uygun hale getirilmesini sağlıyor. Kısacası bir dijital pazarlamacı olarak tetikleyici mesajların gücünü fark ettiğiniz anda, bugüne kadar bu önemli imkan olmadan nasıl idare ettiğinizi merak edeceksiniz.

2) Yaşam Döngüsü Kampanyaları

Yaşam döngüsü kampanyaları her dijital pazarlama departmanının olmazsa olmazları arasındadır. Bu programlar daha çok karşılama veya işe alıştırma, besleme ya da aktif olmayan üyeler için düzenlenmiş tekrar aktivasyon programlarını içerir. Bu programların en iyi tarafı ise, ister şirketinizle ilk etkileşimlerinde, ister satın alma kararlarının son aşamalarında olsun, satın alma döngüsünün herhangi bir noktasında bir alıcıya özel olarak tasarlanabilmeleridir.  Var olan müşteri veri tabanınızla da birleştirebileceğiniz bu programları aynı zamanda ilave ürün ve servislerinizi satmak ve onlara çapraz satış yapmak için de kullanabilirsiniz. Böylelikle bir müşteri, herhangi bir kanal üzerinden markanızla etkileşime geçtiği anda, müşterinin davranışı veri tabanındaki profile eklenir ve siz de böylelikle bu tarz alıcıları ilgi alanlarına göre yerleştirebilirsiniz.

İster e-bülten yoluyla gönderilmiş bir ürün bilgisini indirme ister internet tabanlı bir seminere kayıt yaptırma olsun, bu program sayesinde müşteri harekete geçtiğinde, o kişinin ihtiyaçları ve ilgi alanları hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olursunuz. Her ilave etkileşimle çok daha amacına uygun, otomasyonla her müşterinin ihtiyaçlarını karşılayabilen, çok daha kişisel mesajlar gönderebilirsiniz. E-bülten yoluyla gönderilmiş ürün bilgisini indiren müşteriyi ele alalım. Bu kişiyi otomasyon yoluyla, bu içeriği daha önce tüketmiş bireyler için tasarlanmış bir besleme programına yerleştirebilirsiniz. Hatta henüz satın almaya hazır olmayan müşterilerle yeniden iletişim kurmak için geri dönüşüm programları tasarlayabilir; bu programı kendi CRM sistemlerinden başlatmaları için satış temsilcilerinize açık hale getirebilirsiniz.

3) E-posta Pazarlama Promosyonları

Bazı e-postalar bir sefere mahsus olarak gönderilir. Bunlar arasında daha çok aylık bültenler gibi tanıtım amaçlı e-postaları ya da tek seferlik kupon gibi teklifleri sayabiliriz. Bu mesajlar daha büyük bir programın ya da beslemenin parçası olmasa da, aslında var olan ve potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi toplayabileceğiniz alanlardır. İşte bu girişimlerin mümkün olduğunca etkili olmasını istiyorsanız, dinamik içerik kullanmayı, kişiselleştirmeye gitmeyi ve hatta içerik kazıma süreçlerini kullanmayı göz önünde bulundurun. Böylelikle reklama yönelik iletişim biçimlerinizin alıcılarınızı daha fazla ilgilendiren farklı çeşitlerini gönderebilir, üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

Kısacası eski usul yöntemler nedeniyle yenilgiye uğramaktan bıktıysanız, biraz durup düşünmek için zaman ayırın ve iletişim metodunuzu yukarıda anlatılan üç kategoriye göre düzenleyin. Sonrasında da var olan ve potansiyel müşterilerinizin belirgin ihtiyaçları doğrultusunda otomatik olarak gönderilecek, kurallara dayalı iletişim yöntemlerini kullanarak, statik iletilerinizi teker teker yeniden yapılandırmaya başlayın. Çok geçmeden üretim sürecini serbestleştirdiğinizi ve çok daha iyi sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:
Girişimci Adaylarının Ürünü Tanıtmadan Önce Mutlaka Üzerinden Geçmesi Gereken 70 Soru
Related Marketing Cloud’dan 20 Teknoloji Yeniliği
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Pazarlamada Segmentasyonun Önemi

Günümüzde birçok dijital pazarlamacı, e-posta pazarlamanın genel pazarlama stratejileri içindeki önemini farketmiştir. E-posta pazarlama, gelişmekte olan diğer dijital pazarlama taktiklerinin...

Kapat