Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Mobil Pazarlama, Sosyal medya

Dijital Pazarlama Stratejinize Yön Verecek 10 İstatistik

Dijital pazarlamayla alanında çalışan birçok insan, pazarlama stratejilerini tekrar gözden geçirerek bir önceki dönemde hedef kitleye doğru şekilde ulaşıp ulaşmadığını ve bütçeden en verimli şekilde yararlanıp yararlanmadığını analiz eder. Eğer siz de dijital pazarlama hedeflerinize en verimli şekilde ulaşmayı amaçlıyorsanız, biraz zaman ayırarak geçirdiğiniz dönemin değerlendirmesini yapmalısınız. Bu yazımızda yakın dönemde analiz edilen en etkileyici dijital pazarlama istatistiklerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu veriler ışığında kendi verilerinizi karşılaştırarak, pazarlama stratejilerinize yeniden yön verebilir, dijital pazarlama stratejilerinizi çok daha etkili bir hale getirebilirsiniz.


1- Dijital pazarlamacıların %75’i e-postayı kaliteli potansiyel müşteriye ulaşmanın birincil yöntemi olarak görüyor. (Kaynak: DemandWave)

Yıllardır e-postanın eski işlevini yitirdiğine dair birtakım görüşler sunuluyor olsa da, e-posta pazarlama bugün hala pazarlama kampanyalarının başarıya ulaşmasındaki etkisinden dolayı sıklıkla tercih edilen pazarlama kanallarından biri olma konumunu koruyor. Ayrıca, e-posta pazarlaması birçok dijital mecradan daha yüksek geri dönüşler elde etmenize olanak sağlıyor. Fakat gelen kutusundaki şiddetli rekabette kazanan taraf olmak istiyorsanız, doğru şekilde hedeflenmiş e-posta kampanyaları oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Instagram sosyal ağlar içinde açık farkla en hızlı büyüyen ağ. 800 milyon kullanıcıyı geride bırakan Instagram’ın Stories özelliği günde 300 milyon insan tarafından kullanılıyor. (Kaynak: Instagram)

Sosyal medya pazarlaması şüphesiz ki dijital pazarlama araçları içerisinde en etkili araçlardan biri. Pek çok sosyal ağ, farklı amaçlar için kullanılsa da son dönemin ve muhtemelen önümüzdeki birkaç yılın en gözde sosyal ağı olacak gibi. Pek çok marka halen Instagram’da yer almıyor ya da ciddi sayılabilecek iletişim yapmıyor. Geç kalmadan sizin de Instagram’ı önemseyip, daha yoğun iletişim kampanyaları yapmanızı öneriyoruz.


3- Pazarlama ve iletişimle ilgilenenlerin %76’sı pazarlamanın son 2 yıldaki değişiminin son 50 yıldan çok daha fazla olduğunu düşünüyor. (Kaynak: Adobe)

Her geçen yıl, küresel ölçekte bir önceki yıldan daha hızlı gelişen ve büyüyen pazarlama aktiviteleri tespit ediliyor. Ancak keşfedilen her önemli pazarlama aracı markanıza uygun olmayabilir, bununla birlikte sektörde yeniliklerin gerisinde kalmamayı garantilemeniz için inovatif gelişmelerden haberdar olarak ve güncel kalmaya özen göstermelisiniz.


4- Markaların %26’sı e-posta pazarlama stratejilerinde mobil uyumlu tasarımlara önem vermiyor. (Kaynak: YesMail)

Bu noktada  gerçekçi olmak gerekirse eğer e-postalarınızı mobil cihazları göz önünde bulundurarak tasarlamıyorsanız, ne yazık ki fazlasıyla geridesiniz demektir. Ancak hiçbir şey için geç değil yeni yılda tüm stratejinizi mobile uyumlu hale getirmek sizin elinizde. Günümüzde e-postaların yarıdan fazlası akıllı telefonlardan ya da tabletlerden okunuyor. Dolayısıyla, eğer pazarlama adımlarınızın boşa gitmesini istemiyorsanız e-postalarınızın mobil dostu olacak şekilde tasarlamalısınız.


5- Toplu e-postalar ile kıyasladığımızda tetiklenmiş e-postalar % 624 daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlıyor. Bunun %381’ini tıklama oranı, ve %180’ini ise tıklama sonrası dönüşüm oranları oluşturuyor. (Kaynak: BlueShift)

Hedef kitleniz, sizin ‘ilet’e basmaya karar verdiğiniz zamana göre değil tam olarak kendi istedikleri zaman sizden amacına uygun e-postalar almayı bekler. Dolayısıyla, en doğru zamanda ve hedeflemede iletiler göndererek etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.


6- Facebook reklamlarında ortalama dönüşüm oranı %9,21. (Kaynak: Wordstream)

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, aynı zamanda sosyal ağlar içinde en iyi reklam teknolojisine sahip ağı. Sahip olduğu teknoloji sayesinde en yüksek geri dönüş yaratan ağ konumunda Facebook’ta, en yüksek geri dönüşüm oranı %14’le fitness, en düşük geri dönüşüm oranını ise %2,31 ile teknoloji sektörü oluşturuyor.


7- Yeni müşterilerin bir ürün satın alma ihtimalleri %5-20’iken mevcut müşterilerin sizden bir ürün satın alma ihtimali %60-70. (Kaynak: Hubspot)

E-posta listenizi büyütmek ve yeni müşteriler kazanmak kesinlikle önemlidir fakat tüm bu çabalarınız sırasında mevcut müşterilerinizi de ihmal etmemelisiniz. Bunun için, sahip olduğunuz müşterileri değerli içerikler, VIP teklifler, ve sunabileceğiniz diğer yaratıcı bir yeniliklerle devamlı olarak besleyerek markanıza olan sadakatlerini korumalısınız.


8- Pazarlamacıların 2/3’ü “Davranışsal Tetikleyiciler”in daha yaratıcı kullanımlarını keşfederek yenilikler yapmayı planladıklarını söylüyor. (Kaynak: Econsultancy)

Doğum günleri ve yıl dönümü kutlamaları gibi tarih tabanlı e-posta otomasyonları harika bir başlangıç olsa da, e-posta pazarlamanızda size esas başarıyı getirecek olan abonelerinizin gelen kutusu içindeki davranışlarının devamlılığı sağlayabilmenizdir. Web sitenizdeki tarama geçmişinden yola çıkarak ürün önerilerinde bulunabilir ya da müşterilerinize mağazanızdan gerçekleştirdikleri satın alma işlemi için teşekkür edebilirsiniz.


9- E-postanızın sosyal medyadan görseller içermesi müşterilerin ürününüzü satın alma olasılığı 6 kat daha fazla artırır. (Kaynak: Tidal Labs)

E-posta, sosyal platformlarla ya da SMS ile yarışmak zorunda olmadığı gibi tüm bunların dışında  kalmak zorunda da değildir. Eğer kitlenizle aranızda birden fazla temas noktası oluşturmak ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek istiyorsanız e-postalarınızı diğer kanallarınızla birleştirmeyi ve etkileşimli hale getirmeyi deneyebilirsiniz.


10- Google’da “yazılı arama” yapma trendi hız kesmezken, “sesli arama” yapma trendinde de gözle görülür artış var. Sesli aramalar son 9 yılda 40 kat artarken, son 6 yılda 8 kat arttı. (Kaynak: KPCB)

Mobil cihazlardaki yükseliş ve mobil teknolojilerdeki sesli asistanların verimli şekilde çalışıyor olması, sesli arama yapmayı da arttırdı. Sesli aramalar, toplam aramanın halen küçük bir bölümünü oluştursa da, yakın gelecekte daha fazla sesli arama yapılacağı kesin. Sesli arama yapanlara yönelik hazırlık yapmak iyi bir fikir olabilir.

İlginizi Çekebilir:
Sosyal Medya Pazarlamasında Değerlendirmeniz Gereken 12 KPI
KOBİ’ler İçin E-posta Pazarlaması Kullanmanın 5 Faydası
Önceki yazıyı okuyun:
Google AdWords Kampanyalarında Başarısız Olmanızın 6 Nedeni

Google AdWords kampanyaları ya da daha doğru tabiri ile Arama Motoru Pazarlaması(SEM-Search Engine Marketing) ilk başta uygulaması çok zor gibi...

Kapat