Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlamada 2018’de Takip Etmeniz Gereken 5 Trend

2018’de dijital dünyada karşımıza çıkacak gelişmeler serimize devam ediyoruz. Şimdiye dek dijital pazarlamanın alt konuları olan mobil ve içerik pazarlaması konularını işlerken bir yandan da perakende pazarlama üzerine karşımıza çıkacak trendleri işledik. Bu yazımızda genel olarak dijital pazarlamada öne çıkacak konuları ele alıyoruz. Sosyal medya ve e-posta pazarlama gibi alt kırılımlara devam edeceğimiz için genel olarak dijital pazarlama dünyasında dikkat çekecek gelişmeleri sizinle paylaşmak istedik.


1- Dijital Pazarlama Daha Karmaşık Hale Gelecek

Büyük dijital pazarlama şirketlerinin yöneticileri şu anda bir ajans kurmayı dijital pazarlamanın geçmiş yıllara göre olan karmaşıklığından ötürü doğru bulmuyor ve tavsiye etmiyor. Bu yanlış sayılmayacak bir yaklaşım. Dijital pazarlama şu anda içerik yaratıcılığı, sosyal medya yayıncılığı, e-posta pazarlama ve pazarlama otomasyonları tarafından kuşatılmış durumda. Yapay zeka çoktan chat uygulamalarında ve arama motoru optimizasyonunda(SEO) kullanılıyor. Ayrıca şirketler satış ve pazarlamanın yakınlaşmasındaki avantajları görüyorlar. Bu yakınlaşmalar sonucu pazarlama daha doğru yönlendirmeleri iletebiliyor ve satış ise içeriğin tanımlanması ve diğer pazarlama aktivitelerine yardım edebiliyor. Yeni müşterileri bulmaktansa sahip olunan müşterileri mutlu bir şekilde elde tutmak çok daha düşük maliyetli bir yöntem, bu yüzden müşterileri yönetecek, kendine bağlayacak ve geri dönüş yapacak uygulamalar, yeni yılda markaları mali açıdan ilgilendirecek.

Şu bir gerçek ki bahsettiğimiz ve bahsedeceğimiz tüm bu değişimler aslında tüketicilerden kaynaklanıyor. Tüketiciler online ortamlarda markalarla etkileşime nasıl geçeceklerine ve bulunmak istedikleri kanallarda bulunup nasıl iletişime geçeceklerine karar veriyorlar. Markalar tületicilere ulaşabilmek için dijital dünyada olmak zorundalar yoksa hepsini kaybedebilirler. Yeni yılda dijital pazarlamayla büyük küçük ilişkisi olan tüm markalar dijital dünyadaki manzaraya göz atmalı ve sundukları hizmetlerdeki eksiklikleri saptamalılar. Hangi araç ve teknolojilerin onları rekabette tutunduracakları veya öne geçireceklerini önem sırasına göre sıralamalılar. Her markanın karar alma mekanizması farklı işlese de 6 ayda bir dijital pazarlama faaliyetlerini ölçümlemeliler. Dijital pazarlama, satış ve servis hizmetlerinin çok hızlıca değişmesi neyin trend olduğunu yakalamak ve hangi yeni araçların çıktığını takip etmek açısından giderek zorlaşıyor. Daha da zoru, bu araçlar ve teknolojilerden hangilerinin şirkete uyacağını kestirmek. Markaların bunu nasıl yapacağı kendilerine kalmış. Bazıları şirket içinde, bazılar ise şirket dışı destek alarak bunlara çözüm bulabilir. Ama buradaki esas nokta, tüm markalar bu konulara düzenli aralıklarla zaman ayırmalı. Dijital pazarlama yeni dönemde markaların arada bütçe ayırdıkları, “göz ucuyla” baktıkları bir alan olmaktan çıkacak.


2- Mesajlaşma Uygulamaları

Mesajlaşma ve bunun dijital pazarlamaya etkisi şu sıralar oldukça yoğun olarak konuşulan bir konu. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan istatistikler şaşırtıcı. Facebook Messenger’ın 1.3 milyar kullanıcısı var ve bu kullanıcılar birbirlerine ayda ortalama 2 milyardan fazla mesaj atıyor. Messenger üzerinden yapılan kampanyaların hedef kitleye ulaşma ve tıklanma oranı şaşırtıcı düzeyde de yüksek. Facebook da yakın zamanda Messenger ve WhatsApp üzerinden reklam verilebileceğini açıkladı. Kısacası önümüzdeki dönemde, mesajlaşma şirketlerin dijital pazarlama çalışması için öncelikli bir konu olacak. 


3- Pazarlamada Mesajlaşmayı Kullanabilecek Platformlar Ortaya Çıkacak

Mesajlaşmanın popüler olmasının yanı sıra ortaya çıkaracağı somut sonuç, pazarlama için mesajlaşma uygulamalarına/platformlarına ihtiyaç duyulması olacak. Çünkü süreçteki zorlu işlerden biri de e-postalar, iç mesajlaşma kanalları, Messenger, iMessage gibi mesajların tamamını nasıl yöneteceğiniz olacak. İnsanlar doğal olarak sizinle istediği zaman ve yerde iletişime geçmek isterler. Bu mesajların doğru insanlara ulaştığından emin olup onlardan karşılık beklerler. İşte tüm bu mesaj sürecini bir araya getirip şirket tarafından yönetilmesini sağlayan uygulamalar var olmaya başlıyor ve yenileri de yakın zamanlarda karşımızda olacak. Bu tip uygulamalar yakın zamanda şirketlerin pazarlama, satış, müşteri hizmetleri gibi alanlarında mutlaka bulunduracağı ve kullanacağı uygulamalar olacak.


4- Chatbotların Kullanımı Artacak

Pazarlama uzmanlarıyla yapılan bütün araştırma ve anketler pazarlama uzmanlarının chatbot kullanımının müşteri hizmetleri ve pazarlama konularında şirketlere yardım edecek bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor. Markalar da chatbotları nasıl bir amaçla kullanmak istediklerine karar verip bir an önce uygulamaya koymalılar. Özellikle mesajlaşma bazlı kampanyalardaki chatbotların sağladığı olanaklar 2018’de öne çıkacak unsurlardan biri olacak.


5- Yapay Zeka(AI) Gelişiyor ve Daha Fazlası Geliyor

Yapay zeka hala çoğu insan tarafından kendini kanıtlamamış ve yeterince olgunlaşmamış gözüküyor. Fakat buna rağmen aslında çoğumuz yapay zekayı bir şekilde kullanıyoruz ve kullanmaya devam ediyoruz. Bunlara örnek olarak e-posta kişiselleştirmesi ve otomasyonu gibi işlemler verilebilir. Web sitesinin kişiselleştirmesi de yapay zeka çalışmalarını bir adım öne taşıyor. Kullanıcının geçmişteki hareketlerine göre yapılan incelemeler ve bu incelemeler sonucu kullanıcının ilgisini çekebilecek ürünlerin ortaya çıkması buna örnek. Yapay zekanın eski örnekleri olsa bile yeni kabul ediliyor. Fakat 2018 yılı içinde çok daha fazla yapay zeka kullanan uygulama karşımıza çıkacak. Markalar yapay zeka çözümlerini pazarlama için kullanıp deneyimlemeliler. Pazarlama, satış, müşteri hizmetleri konularında yapay zeka, daha fazla yardımcı olacak araçlar geliştirecek. Yapay zeka teknolojilerini erken benimseyenler şimdiden maliyeti azalttığını, büyümeyi arttırdığını ve şirketi daha iyi hale getirdiğini kabul etmiş durumdalar. Size herkesin bildiği ama görmekten kaçındığı küçük bir sır verelim: yakın zamanda yapay zekayı sahiplenen şirketler rakiplerinden öne geçecekler 😉

İlginizi Çekebilir:
Sportsoul Satışa Dönüşüm Oranını Nasıl 6 Kat Artırdı?
Mobil Pazarlamayla İlgili Bilmeniz Gereken 12 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
İçerik Pazarlamasında 2018 Yılında Öne Çıkacak 4 Yeni Trend

Dijital pazarlamada her şey çok hızlı ilerliyor ve gelişiyor. Önümüzdeki dönem çok daha yoğun rekabetin olacağı ve herkesin her şeyi...

Kapat