Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Dijital Pazarlamada A/B Testi Nasıl Yapılır?

ab-test

Web sitesinin düzenlenmesi öznelliğe açık bir süreçtir. Bir pazarlama aktivitesi olması nedeniyle doğal olarak yaratıcı ve ucu açıktır. Seçilecek mesajlar, renkler, yollar konusunda bir endüstri standartı yoktur. Bu nedenle bir çok fikir arasında hangisinin en iyisi olduğunu denemeden öngörebilmek mümkün değildir. Bu ise büyük paralar harcanarak yapılan pazarlama kampanyaları için önemli bir risktir.

Dijital pazarlamacılar bu sorunu çözebilmek için A/B testinden sıklıkla yararlanırlar ve en verimli yolu bu yöntemle bulmaya çalışırlar. Diyelim perakende mağazalarınızda CD çalar satışı yapıyorsunuz ve stok devir hızınızı düşük bulduğunuz için bir satış geliştirme faaliyeti ile satışları artıracaksınız. Bunun için de bir doğrudan pazarlama aktivitesi düşünüyorsunuz. Pazarlama ekibinizin bir kısmı üründe ciddi bir indirimi önerirken diğer kısımı CD çalar yanında ücretsiz müzik CD’si vermeyi düşünüyor.

İki fikir de size sıcak geliyor ama ikisini birden uygulamanız mümkün değil. Unutmayın ki çok fazla satış geliştirme faaliyeti ürünün değerini düşürecektir. Bir seçim yapmanız gerekiyor.

Yapmanız gereken şu şekilde olabilir: iki kampanya adayı için de birer doğrudan pazarlama e-postası hazırlayın. Müşterilerinizin % 5’ine birinci kampanyayı, %5’ine de ikinci kampanyayı gönderin ve onları sitenizde alışverişe çağırın. Sonra da web analiz aracınızı kullanarak hangi kampanyanı daha iyi sonuç verdiğini inceleyin.

Sonuçlarda yakaladığınızı oranları son bir teste tabi tutmak için seçilen kampanyayı bir başka %5’lik müşteri kümesine gönderin. Kampanya başarısı konusunda yaklaşık oranı yeni kümede de yakalıyorsunuz. Sonuçlarınıza güvenebilirsiniz demektir.

Bu yöntemi sadece e-posta kampanyalarınızda değil sitenizde yapmayı düşündüğünüz bütün değişikliklerde kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey bütün pazar araştırmalarında olduğu gibi burada da sonuçlarınız öngöremediğiniz bir çok parametre tarafından belirleniyor olabilir. Bu yöntemi kullanabileceğiniz temel alanlar şu şekilde olabilir.

  • bir formun alanlarının sayısının belirlenmesi
  • sayfalara yerleştireceğiniz bannerın yerinin belirlenmesi
  • sitenizdeki mesajlarda kullacağınız kelimelerin seçimi.

İpucu: Dijital pazarlamada A/B testi yapmanın ucu yoktur. Verimliliği arttırmak için her yaptığınız testin gelişmiş versiyonunu yapmanız mümkün. Yukarıdaki örneği ele alırsak genel olarak indirim kampanyası etkili oluyorsa, sonra bunu yaş ve cinsiyet gruplarına, yaşanılan yer gruplarına göre tekrar denemek mümkün olabilir. Kısacası burada iş biraz size ve sizin yaratıcılığınıza düşüyor.

İlginizi Çekebilir:
pazarlama-arastirmasi-nedir
Pazarlama Araştırması Nedir?
Tasarimci-Olmayanlar-Hayat Kurtaran-5-Onemli Tasarim
Tasarımcı Olmayanlar İçin Hayat Kurtaran 5 Önemli Tasarım İpucu

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
kampanya fikirleri
Eylül Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 10 Önemli Gün

Yeni: Ekim Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün E-posta pazarlamasında içerik konusu bulmak için sıklıkla başvurduğumuz yardımcılardan biri de...

Kapat