Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Dijital Pazarlamada İnteraktif İçerik Kullanmanın Faydaları

Content Marketing Institute (CMI) ve Ion Interactive, 341 içerik pazarlaması uzmanının katılımıyla gerçekleştirdiği güncel bir araştırma, markaların interaktif içerik konusundaki başarısı ve güvenilirliği üzerine çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre,

  • Katılımcıların üçte ikisi (% 66) interaktif içerik taktikleri kullanmaya başlamaları ile birlikte kullanıcı katılımının arttığını belirtiyor.
  • 5 içerik pazarlamacıdan 4’ü (% 79) geleneksel içerik pazarlama taktiklerini interaktif içerikler ile birleştirmenin mesajı akılda kalıcı hale getirdiğini söylüyor.
  • Katılımcıların üçte ikisi ise (% 67) interaktif içeriğin, pasif içerikleri yeniden biçimlendirerek yeni yollar sağladığına hemfikir.


İnteraktif İçerik Tam Olarak Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Temel olarak tanımlamak gerekirse interaktif içerik, okuyucu ya da izleyicinin, okuma ve izlemenin ötesinde katılımını sağlayan bir içerik türüdür. Oldukça yaygın olarak kullanılan interaktif içeriklerden bazılarını, değerlendirmeler, yarışmalar, mini testler ve infografikler olarak sıralayabiliriz. Ayrıca e-kitaplar, vidinfografikler ve oyunları da bu listeye dahil edebiliriz.

Aslına bakarsanız, etkileşimli araçların kullanımı pazarlama dünyası için çok da yeni sayılmaz. New York Times, 2014 yılını İnteraktif Hikaye Anlatımı, Grafik ve Multimedya yılı olarak adlandırmıştı. Bununla beraber son yıllarda web tarayıcılar, kullanıcılara özel deneyimler sunma konusunda uzmanlaştı. Her geçen gün kullanıcılara hitap eden deneyimler yaratmak için yeni ve yaratıcı yollar aranıyor ve geliştiriliyor.


İnteraktif İçeriklere Neden Bütçe Ayırmalısınız?

İnteraktif içerik yaratmak, makale ve video üretmek gibi geleneksel yöntemlere göre daha avantajlı.

  • Hepsinden önce, kitlenizi markanızla etkileşime geçirir çünkü normal içerikler ilk bakışta kullanıcıyı yakalayamaz. (Araştırmada katılımcıların %66sı içeriğin etkileşimli olmasının katılımı artırdığını belirtmiştir). İnteraktif içeriklerde; kullanıcılar içeriğin bir parçasıdır. Üstelik her birinin deneyimi birbirinden oldukça farklıdır. Bu özellik de hedef kitlenizi daraltarak, deneyimi özelleştirmenize olanak sağlar. İnsan beyninin 8 saniyelik dikkat süresinde, kitlenizi hemen yakalayarak, kullanıcı katılımı ve paylaşımlarınızı artırmanızı sağlar.
  • İkinci olarak ise, markanızın kullanıcılara olan yakınlığını ve ilgisi yüksek gösterir. (Katılımcıların %79’u interaktif içeriklerle alınan mesajların daha akılda kalıcı olduğunu belirtmiştir.) İçerik pazarlamasının temel amacı  marka imajınızı güçlendirmektir çünkü geleneksel pasif içerik türleriyle bunu sağlamak maalesef kolay değil. Rakiplerinizden farklı bir uygulama arıyorsanız, interaktif içerik ile yeni bir vizyon geliştirmenizi öneririz.
  • Üçüncü avantajı, mevcut içeriği yeniden biçimlendirebilmek için yaratıcı bakış açıları sunmalarıdır. (Araştırmaya katılanların %67’si de bu yönde düşünüyor.) Örneğin, yeni yollar deneyerek, elinizdeki Excel hesaplamalarını ve başarı ölçümlerini birer interaktif içeriğe dönüştürebilirsiniz.

CMI ve Ion’un çalışmasına göre katılımcıların

  • %79’u interaktif içerik kullanmanın ziyaretlerin tekrarını sağladığına,
  • %75’i “lead nurturing”i geliştirdiğine,
  • %81’i okuyucuların dikkatini etkili bir şekilde çekebildiğine inanıyor.

Faydaları bir bütün olarak ele aldığınızda, interaktif içerik yaratmak için hemen harekete geçmek isteyebilirsiniz. Ancak her konuda olduğu gibi interaktif içerik pazarlamasında da faydalarının yanında zor yanlarını da düşünmelisiniz. Markanız için en etkili interaktif içeriği yaratırken göz önünde bulundurmanız gereken dezavantajlardan bazıları, maliyetlerin yüksek olması, yaratım ve uygulama sürecinin de uzun sürmesidir.

Şöyle düşünebilirsiniz: web sitenizin içerik editörüne giriş yapıp, madde işaretleri eklemek ve bazı metinleri değiştirip düzenlemek oldukça basittir, bunu herhangi biri kolaylıkla yapabilir. İnteraktif içerikler ise, genellikle konunun uzmanları tarafından, uzun dönüş süresi gerektiren, gelişmiş bir kodlama ve geliştirme süreci izlenerek oluşturulmaktadır. Pazarlama stratejilerini basit içerikler oluşturmak üzerine kurmuş markalar için, etkileşimli alana girmek bu açısından zorlayıcı ve korkutucu bir engel gibi düşünülebilir. Ancak, interaktif içeriklerin somut getirileri ve başarı oranlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Markanız için yaratıcı çözümler üretmeli ve içerik oluşturma sürecinin zorlukları yerine kazançlarına odaklanmalısınız.


İnteraktif İçerik Hangi Alanlarda Daha İyi Çalışır?

Sütun içerikler veya yüksek değerli teklifler, yaratıcı ve özgün bir bakış açısıyla interaktif hale getirilerek daha iyi performans gösterebilir. Böyle bir içerik üretildiğinde, büyük revizeler gerektirmeden bir veya iki yıl tekrar tekrar kullanılabilir, bu sayede maliyet ve zaman çizelgenizi en yüksek performansta koruyabilirsiniz.

İnteraktif içerikler tüm kitleler için güçlü ve etkili olsa da pek çok marka halen geleneksel içerik stratejilerini düzenlemeye çalıştığı için yeniliklere uyum sağlamakta geç kalıyor. Bizim önerimiz, markalar trendlerin ve başarı eğrisinin daha fazla gerisinde kalmamak için beyin fırtınasına başlamalı ve etkileşimli fikirleri ekiplerine sunmalıdır. İçerikler konusunda yenilikçi ve yaratıcı olmak, rekabette öne çıkmanın ve daha da önemlisi, kitleniz üzerinde gerçek anlamda etki ve değer sağlayan etkileşimler yaratmanın en etkili yoludur.

İlginizi Çekebilir:
Eylül Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi
Uzak Durmanız Gereken 5 E-posta Pazarlama Taktiği
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Listesine Üyelik Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Püf Noktası

E-posta pazarlama programınızın ve markanızın etkili olabilmesi için öncelikle müşterilerinize ve web site ziyaretçilerinize değerli bir öneri sunması gerekir (bir...

Kapat