Dijital Pazarlama, Omnichannel Pazarlama

Dijital ve Geleneksel Pazarlama Stratejileri Nasıl Birlikte Yürütülür?

Eğer şirketinizin kapsamlı bir pazarlama stratejisi varsa, hem dijital hem de geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanıyor olma olasılığı yüksek. Günümüzde geleneksel ve dijital stratejiler birbirlerinden çok farklı gözüküyor olabilir fakat bunları ayrı bir şekilde yürütmeye çalışmak yerine birbirleriyle entegre ve belli bir amaç için çalışan pazarlama yöntemleri sizin daha verimli sonuçlar almanızı sağlayabilir. Birlikte planlama her kanalda müşteriyle sağlıklı iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır. Mevcut pazarlama stratejilerinizden sapmadan etkili bir dijital pazarlama stratejisi belirleyebilmeniz için dikkat etmeniz gereken sayısız unsur bulunuyor.


Hedeflerinizi Ana Hatlarıyla Belirleyin

Aslında bu başlık sadece pazarlama stratejisi için değil hayattaki her iş için kullanılabilecek bir başlık. Ancak yine de maalesef Türkiye’deki pek çok markanın maalesef herhangi bir pazarlama hedefi bulunmuyor. Herhangi bir pazarlama girişiminize hedeflerinizi ana hatlarıyla belirleyerek başlamanız yolun büyük mesafesini kat etmeniz anlamına gelir. Sizin de çok iyi bileceğiniz üzere, hedefler geleneksel ve dijital pazarlama ile ulaşmak istemeyi umduğunuz hedefler olmalı. Yapacağınız her pazarlama faaliyetinin amacını ortaya koyarak bunların birlikte uyumluluğunu ve harmoni içerisinde çalışmasını daha iyi görebilirsiniz. Her pazarlama kampanyası zihninizde bir sonuca sahip olmalı. Bunlar kazanılan gelirler veya potansiyel müşteri sayıları gibi istatistikler de olabilir veya marka bilinirliliği yaratmak gibi soyut kavramlar da olabilir. Her projenizin hedefini gösterebildiğinizde hangi pazarlama çalışmalarının güvenilir, hangilerinin ise yeterince gerekli olup olmadıklarını belirleyebilirsiniz. Hedeflerinizi ana hatlarıyla belirlemek kaynak yönetimi açısından önemlidir. Hedefler aynı zamanda KPI ve yatırım getirisi formlarına uygun olmalıdır. Tüm geleneksel ve dijital pazarlama çalışmaları bu metriklere bağlı olarak hesaplanmalıdır. Eğer KPI’lara uymayan ve pozitif bir yatırım getirisi olmayan bir pazarlama çalışmanız varsa bunları değiştirmeli veya stratejinizden çıkarmalısınız. Şirketinize ve marka imajınıza bağlı olarak hem geleneksel, hem dijital pazarlama girişimleri için alanınız olabilir. Bunun kararını vermek için yaptığınız çalışmaları değerli kılacak hedeflerinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Pazarlama Yöntemleri Arasında Tutarlı Mesajlar Oluşturun

Tutarlılık: Şirketin ve pazarlama girişimlerinin başarısını belirleyen ve çok da gizli olmayan malzemedir. Tutarlılık olmadan müşterilerin kafası karışabilir, ilgileri kaybolabilir veya aradıklarını bulamayabilirler. Sahip olduğunuz geleneksel ve dijital pazarlama stratejilerin süreçlerini oluşturarak tam tutarlılığa ulaşmanız daha muhtemeldir.

İçeriklerinizin istediğiniz tonu ve karakterini belirleyerek başlayın. Bu çoğunlukla planlanan kitlelere dayanırken aynı zamanda markanız bu konuda kendine karşı dürüst olmalıdır. Kampanyalarınızda aynı tona ve enerjiye sahip olmanız oldukça önemlidir. Örneğin basılı broşürlerinizle, e-posta pazarlama kampanyalarınız aynı ton ve enerjiye sahip olmalıdır. Altını bir kez daha çizelim aynı olmak zorunda değiller ancak tutarlı bir şekilde aynı tonlama ve enerjide olmalılar. Eğer her iki kampanyada aynı alıcılar var ise kafaları karışmaz ve markanızın neye ulaşmak istediğini anlarlar. Farklılıklar ve tutarsızlıklar dijital ve geleneksel pazarlama takımlarınızın birbirlerinden farklı olarak işletilmesi durumunda sıkça gerçekleşen bir durumdur. Kısacası marka sesinizin aynı olması için iletişim kanallarını açık tutmak kritiktir.


Ekip İletişiminden Yararlanın

Eğer pazarlama iletişimi ile iç içe iseniz mesajın, her çalışmanın temel unsuru olduğunu bilirsiniz. Mesaj, çok yönlü veya çoklu pazarlama departmanlarına sahip şirketler için iki katı önemlidir. Açık hatlara sahip iletişim olmadan ister dijital, ister geleneksel pazarlama olsun tüm operasyon başarısız olacaktır. Bunu gerçekleştirmekten emin olmanın en iyi yolu kurum içi çapraz ortaklık ve iletişim planları oluşturmaktır. Çapraz ortaklık odaklı iletişim planı oluşturmak pazarlama yöntemlerinizi kolaylaştırmaya yardım etmeyecek aynı zamanda ekstra içgörüler için harika fırsatlar yaratacaktır. Ayrıca şirketinizde sahip olduğunuz gizli yetenekleri ortaya çıkaracaktır. En sıkıntılı problemleriniz için hep birlikte bir araya gelip en iyi çözümleri bulursunuz. Aynı zamanda verileri, sonuçları, içgörüleri paylaşarak şirketiniz ve hedef kitleniz için en çok işe yarayacak pazarlama çözümlerini daha iyi bir şekilde bulabilirsiniz. İş arkadaşlarınızın e-postadan öğrenebileceği bir şey için zamanlarını toplantıda harcamalarına sebep olmayın. Sadece üreticiliğin ve verimliliğin yaptığınız her şeyin karakterinde olması gerektiğini unutmayın, planlarınız için yalnızca gerekli toplantılar düzenleyin.


Çok Boyutlu Kampanyaları Göz Önünde Bulundurun

Düşüncenize bağlı olarak geleneksel ve dijital pazarlama çalışmaları bir arada müşterileri satışa yönlendirebilir. Pazarlamanın geleneksel yöntemlerini düşünün: basılı reklamlar veya yayın reklamları, posta ve kupon gibi satış odaklı kampanya materyalleri, basın toplantıları vb gibi halkla ilişkiler çalışmaları. Bunlar müşterinizin ürününüzü tanıması ve söyledikleriniz hakkında ilgilenmeleri için ilk adımda yapılabilecek şeyler. Bir yandan da dijital pazarlamadan yararlanın. Sosyal medya iletişimi, arama motoru optimizasyonu stratejisi, dijital banner reklamları, e-posta pazarlama kampanyaları ve video reklamları. Yeni bir müşteri elde etmek için bunların karışımlarından bir strateji oluşturabilirsiniz. Göndereceğiniz bir e-posta dijital ortamda müşterinin sizi aratmasını sağlayabilir. Kapsamlı bir arama motoru optimizasyonu stratejisi ile insanların sizi sandığınızdan daha kolay bulabileceğinden emin olabilirsiniz. Web sitenize girdiklerinde onlara daha fazla bilgiye erişmeleri için e-posta listelerine kaydolmalarını belirletebilirsiniz veya kapsamlı bir içerik ile potansiyel müşterilerinizin müşteri hizmetleri temsilcileriyle konuşmalarını sağlayabilirsiniz. Sonrasında telefonla arayarak doğrudan pazarlama çalışmasında bulunabilirsiniz. Eldeki müşterileri tutmak ve yeni müşteriler kazanmak için geleneksel ve dijital pazarlamanın birlikte çalışarak en iyi sonuçlara ulaşabileceği birçok yol vardır. Birlikte çalışmaktan ve ilk seferde başarısız olmaktan çekinmeyin. Bu, çoğunlukla zaman ve sabır gerektiren bir süreçtir. Yapacağınız testlerle harcama ve çabanızı en iyi hale getirecek çözümlere ulaşabilirsiniz. Harmoniye ulaşmak sanıldığı kadar zor değildir ve pazarlama stratejinizin efektifliğinde ve kapsamlılığındaki tüm değişimi bu gerçekleştirir.


Omnichannel Düşünün

Günümüz müşterisini, geçmiş dönem müşterilerinden ayıran en önemli farkı marka ile birden fazla kanaldan iletişim kurması. Geçmiş dönemde müşteri, yalnızca mağaza, yalnızca online mağaza, yalnızca çağrı merkezi gibi dokunma noktalarında marka ile iletişim kuruyordu. Oysa şimdi aynı insan sosyal medyadan bulduğu markanın ürünlerini mağazadan incelerken, fiyat karşılaştırmasını mobilden yapıp, satın almayı mobil cihazla yapabiliyor. Bilgisayarından ise eğer şikayeti varsa şikayetini iletebiliyor. Bu senaryolar etrafında sürekli gezinen müşteri ile çok kanallı ve kanallar arasında geçiş gerçekleşen bir yolculuk yaptığınızı unutmayın. Omnichannel pazarlamanın tüm bileşenlerini düşünürsek, davranışsal hedefleme ve yapay zeka odaklı kişiselleştirme olanaklarını planlayarak bir strateji geliştirmeye çalışın.

İlginizi Çekebilir:
Giyilebilir Teknolojiler E-posta Pazarlamada Nasıl Kullanılır?
Dijital Pazarlamada Mutlaka Takip Etmeniz Gereken 3 Temel Metrik
Önceki yazıyı okuyun:
Markalar İçin Detaylı YouTube Kullanım Rehberi

Sanıyoruz bundan 10 yıl önceydi. Bütün konferanslarda konuşulan tek şey videonun dijital pazarlamanın geleceği olacağı anlatılıyordu. Ancak o zamanlar konuşulan...

Kapat