E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Doğru İçerik Göndermenin E-posta Pazarlamaya 4 Faydası

İçeriğin başarılı iletişim kurmanın temel anahtarı olduğunu, yer yüzündeki her pazarlamacı gibi siz de biliyorsunuz. Konuşurken ya da yazarken kaliteli ve doğru içerik sunmanız sadece reklam ya da pazarlama faaliyetlerinizde değil, aynı zamanda günlük iletişiminizde de fayda sağlıyor. Şöyle düşünün, eğer şimdiye kadar size, bu blogda e-posta pazarlama ya da dijital pazarlama hakkında işinize yarayacak, değerli bilgiler vermeseydik, büyük ihtimalle şu an bu satırları okumuyor olurdunuz. İşte müşterilerinize ve üye olması muhtemel kişilere göndereceğiniz alakasız ve işe yaramayan mesajlar da garanti ediyoruz ki aynı etkiyi yaratır.

Müşterilerinizle iletişim kurarken, günlük hayattan esinlenin. Nasıl ki açgözlü, çok konuşan, alakasız konuşan biriyle iletişim kurmaktan imtina ediyorsak, e-posta pazarlamada da durum aynen geçerli. Doğru zamanda, doğru içerikle gönderilmiş e-postalardan alınan sonuçlar, bazı pazarlamacıları çok daha fazla kar edebilecekleri yanılgısıyla, çok sayıda alakasız ileti göndermeye teşvik edebilir. Bu da e-postanın gerçek gücünün azalmasına ve alıcıların yabancılaşmasına neden olur. Alıcılarınız için değeri olmayan mesajlar gönderiyorsanız, uygulamaya koyduğunuz stratejilerin, taktiklerin ve başarılı yöntemlerin onların gözünde hiçbir değeri kalmaz.

Burada, e-postalarınızı alıcılarınızın gözünde kişiselleştirmek için iletilerde üyelerinizin ilk isimlerini kullanmanız gerektiğini söylemiyoruz. Bunu zaten yapıyor olabilirsiniz. Burada daha çok müşteriler hakkında bildiklerinizi avantaja dönüştürerek, onlara bu bilgiler doğrultusunda, doğru zamanda ileti göndermekten bahsediyoruz. Genelde doğru bir e-posta, alıcı için değerli bir içeriğe sahiptir(indirim haberi ya da yararlı bir tavsiye olabilir) ve alıcı hakkında bilgi sahibi olduğunuzu gösterir (örneğin içerik ve zamanlama alıcının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur).

Fiyat faktöründen sonra, satın alma kararlarını en çok etkileyen şey, doğru mesajlar göndermektir. Çok kısa bir zaman önce satın almayı düşündükleri bir ürünü müşterilere sunmanın, anında ya da ertelenmiş satın almaları yüzde 60 civarında artırdığı pek çok istatistikle ortaya konuldu.

Doğru mesajlar göndermenin çok sayıda yolu vardır. Bunların en önemlilerinden ikisi, doğru bir içerik ve değerli bir teklif sunmaktır. Müşteriye değerli bir içerik ya da ilgi çekici bir teklif sunmazsanız, mesajınız çok büyük bir ihtimalle alıcıya alakasız görünecektir. Bunda zamanlamanın, geri çevrilemeyecek teklifler sunmanın ve her müşteriyi satın almaya iten nedenleri bilmenin de önemi vardır. Bu nedenle verilerinizi doğru kullanmayı öğrenin. Sizden içerik almayı kabul etmiş ve üye olmuş insanlar zaten ilk adımı atmış. Şimdi ipler sizin elinizde. Doğru mesajlar göndermenin, e-posta pazarlama programınız üzerindeki etkilerinin neler olduğuna bakalım.

Bağlılık Oluşturur

Müşterilerinize görmek istedikleriyle alakası olmayan ve içeriği sürekli değişen mesajlar gönderiyorsanız, büyük ihtimalle sizinle ilişkiyi kesmek isteyeceklerdir. Diğer yandan e-postalarınızı, iletişim kurma hedeflerinizle doğru içeriklerle gönderiyorsanız, müşterilerinizin markanıza olan bağımlılığı tavana vuracaktır.

Gönderi Etkisi

Doğru mesajlar göndermek sadece marka bağımlılığını sağlamaz; aynı zamanda mesajlarınızın daha fazla kişi tarafından okunmasını da sağlar. Eğer müşterileriniz, e-posta pazarlama programınıza kuponlar veya sizin müşteriyi çekmek için sunduğunuz farklı teklifler nedeniyle üye olmuşsa, ama sizden bunların tamamen dışında iletiler alıyorlarsa, sizi spam yapan şirket olarak şikayet edebilirler. Eğer çok sayıda insan bunu yaparsa, gelecekte gönderdiğiniz e-postaların ISP’ler tarafından bloke edileceğinden emin olabilirsiniz.

Müşteri Kitlenizi Genişletir

Eğer alıcılarınıza değer verdikleri mesajlar gönderirseniz, büyük ihtimalle onlardan beklediğiniz davranışı sergileyecek (ürünlerinizi satın alacak) ya da sizin e-postalarınızı tanıdıkları diğer insanlara göndereceklerdir. Üyelerinizin pazarlama çabalarınızı desteklemesine izin verin. “Forward edilmiş e-posta”, alıcının yakından tanıdığı ve güvendiği bir arkadaşından geliyorsa, çok daha etkili olur.

Kalabalığın İçinde Dikkat Çekmenizi Sağlar

Diyelim ki bir kullanıcı uygun fiyata ürün satın alabilmek için sizin e-posta programınıza üye oldu. Eğer rakiplerinizden biri benzer bir teklifle karşısına çıkarsa, aynı kişi rakibinizin programına da üye olacaktır. Bu gibi durumlarda doğru zamanda, doğru içerikle en uygun teklifi yaparsanız, tercih edilen siz olursunuz.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Tumblr’da Etkili İletişim Yapabilmek İçin 7 İpucu
E-posta Açılma Oranları Nasıl Geliştirilir?
Önceki yazıyı okuyun:
Müşterilerinizin E-posta Listenizden Çıkmalarının 4 Nedeni

E-posta pazarlama, dijital pazarlama dünyasında ürün, servis ya da marka promosyonu/tanıtımı için en etkili ve en verimli platformlardan biri. Yapılan pek...

Kapat